Zamknij

Zakładowa Straż Pożarna PKN ORLEN. Jak wstąpić w jej szeregi? [FILM, ZDJĘCIA]

18:02, 21.06.2022 ok. 3 min. czytania
Skomentuj

Zakład Produkcyjny PKN ORLEN dysponuje własną, Zakładową Strażą Pożarną. Czym zajmują się strażacy na terenie firmy i w jaki sposób można wstąpić w jej szeregi?
Zakładowa Straż Pożarna, działająca w strukturach PKN ORLEN to największa w Polsce i jedna z największych tego typu jednostek w Europie. Powstawała wraz z budową płockiego zakładu produkcyjnego - od 1963 roku sukcesywnie wzbogaca swoje zasoby. Od blisko 60 lat zapewnia bezpieczeństwo zarówno pracownikom ORLENU, jak i szerszej społeczności, poprzez uczestnictwo w ogólnopolskich akcjach prowadzonych w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Jakie działania prowadzą strażacy w PKN ORLEN?
- Zakładowa Straż Pożarna PKN ORLEN zajmuje się wszystkim tym, czym zajmuje się każda inna jednostka ochrony przeciwpożarowej w Polsce, czy to Państwowa Straż Pożarna, Ochotnicza Straż Pożarna czy też Wojskowa Jednostka Ochrony Przeciwpożarowej - mówi Piotr Mironiuk, Komendant Zakładowej Straży Pożarnej w PKN ORLEN. - Przede wszystkim bierzemy udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych na tzw. terenie własnego działania, czyli na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku oraz w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego na terenie całego kraju. Jednocześnie działamy na terenie zakładu prewencyjnie, w tym tworzymy dokumentację czy wykonujemy projekty zabezpieczeń - tłumaczy komendant.
Czy na terenie zakładu zdarzają się również standardowe działania strażaków OSP i PSP, jak gaszenie pożarów czy uczestniczenie przy wypadkach drogowych?
- Większość naszych interwencji związana jest z zabezpieczeniem prac szczególnie niebezpiecznych na terenie zakładu. Wiadomo, że pracujemy na terenie zakładu rafineryjnego i petrochemicznego, więc zagrożenia są, natomiast trzeba te zagrożenia eliminować i ograniczać, działać prewencyjnie. Oczywiście, jeżeli będzie taka sytuacja, że wystąpi pożar czy dojdzie do zdarzenia drogowego, również jesteśmy do tego przygotowani, mamy odpowiedni sprzęt i przeszkolenie - wyjaśnia komendant Piotr Mironiuk.
W jaki sposób można wstąpić w szeregi Zakładowej Straży Pożarnej PKN ORLEN?
- Przede wszystkim trzeba chcieć - uśmiecha się komendant. - Warto śledzić nasze oferty pracy, a takie pojawiają się w Zakładowej Straży Pożarnej PKN ORLEN. Trzeba również wylegitymować się odpowiednim przygotowaniem, przynajmniej wykształceniem średnim technicznym, następnie przejść rozmowę kwalifikacyjną, potem przeszkolenie, które kończy proces wstąpienia w nasze szeregi - tłumaczy nasz rozmówca.
Wszystkie zadania i kompetencje w przypadku określonych zdarzeń zawiera wewnętrzny plan operacyjno-ratowniczy Zakładowej Straży Pożarnej. System alarmowy uruchamia się tu w przypadkach różnego rodzaju awarii np. nietypowych zdarzeń, rozszczelnień czy awarii technicznych, a także podczas kolizji drogowych na terenie Zakładu Produkcyjnego. Warto podkreślić, że Zakładowa Straż Pożarna dysponuje bardzo dobrym sprzętem, w większości są to wozy ciężkie. Ze względu na dobrze rozwiniętą sieć hydrantową na terenie zakładu, w pojazdach strażacy mają więcej środków pianotwórczych, a mniej zbiorników na wodę. W skład wyposażenia wchodzą m.in. wozy wodno-pianowe, wozy proszkowe, podnośnik 53-metrowy czy 30-metrowa drabina, która może obsługiwać zdarzenia do wysokości 10 piętra, z szybkością rozstawienia w granicach 60 sekund. Są również wozy ratownictwa technicznego, chemicznego, wodnego, wysokościowego, a także łódź ratunkowa. Oddział bojowy stanowią cztery zmiany służbowe, średnio na zmianie jest ponad 30 osób. Oprócz tego są pracownicy biurowi, którzy zabezpieczają pracę od strony logistycznej. Specjalizacją zakładowych strażaków jest gaszenie pożarów w przemyśle rafineryjnym i petrochemicznym, usuwanie skutków awarii chemicznych oraz prowadzenie działań w zakresie ratownictwa wodnego, technicznego, przedmedycznego i wysokościowego. Strażacy prowadzą też w obiektach produkcyjnych Koncernu systematyczne kontrole stanu ochrony przeciwpożarowej oraz wszelkie działania w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa, a tym samym minimalizowania ryzyka powstania pożaru, awarii lub innego miejscowego zagrożenia. Istotną częścią prowadzonych działań jest także zwiększanie świadomości zaistnienia zdarzeń niepożądanych oraz wdrażanie najlepszej wiedzy, dostępnych nowoczesnych metod i rozwiązań przemysłowych. Od 2000 roku Spółka jest sygnatariuszem Systemu Pomocy w Transporcie Materiałów Niebezpiecznych SPOT, a w Zakładowej Straży Pożarnej w Płocku funkcjonuje Krajowe Centrum Systemu. http://petronews.pl/miasteczko-zdrowia-tetnilo-zyciem-plocczanie-chca-sie-badac-film-zdjecia/
(Agnieszka Stachurska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%