Ministerstwo Finansów przygotowuje się do wprowadzenia przepisów o raportowaniu przez e-platformy użytkowników handlujących w sieci. Zgodnie z założeniami, mają wejść w życie od lipca, ale operatorzy przekażą dane od 2023 roku.
Projekt nowelizacji ustawy, która dotyczy wymiany informacji podatkowych z innymi państwami jest wymogiem narzuconym przez Unię Europejską (implementacja tzw. dyrektywy DAC7). Polska już o rok opóźnia się z jej wprowadzeniem, ponieważ przygotowany projekt ustawy nie został przyjęty przez poprzedni rząd.
Teraz Ministerstwo Finansów zapowiada, że nowe przepisy wejdą w życie 1 lipca 2024 r., jednak raportowanie obejmie dane o użytkownikach platform za rok 2023 i 2024. Sprawozdanie będzie musiało być złożone do stycznia 2025 r.
Do Urzędu Skarbowego będą raportowane czynności wykonywane za wynagrodzeniem:
- udostępnianie nieruchomości, udziału w nich lub ich części, w tym pomieszczeń przynależnych, np. garaży,
- usługi świadczone osobiście,
- sprzedaż towarów,
- udostępnienie środka transportu, np. najem aut.
Jednak z tych czynności
wyłączone z raportowania będą osoby, które w ciągu roku przeprowadziły mniej, niż 30 transakcji sprzedaży towarów, a łączne wynagrodzenie wypłacone lub uznane w tym okresie nie przekroczyło 2000 euro. Uwaga! Limity te nie będą dotyczyły: najmu nieruchomości, ich części, środków transportu oraz usług świadczonych osobiście. Takie usługi będą raportowane niezależnie od tego, jak często są wykonywane i za jaką kwotę.
Skarbówka będzie mogła też blokować konta i wstrzymywać wypłaty wynagrodzenia sprzedających na platformach typu Allegro, OLX czy Vinted. Stanie się tak, jeśli sprzedawca, pomimo dwukrotnego ponowienia wystąpienia, nie przekaże raportującemu operatorowi platformy informacji w terminie 60 dni od pierwszego wystąpienia. W sytuacji, kiedy nie będzie możliwości wstrzymania wypłaty wynagrodzenia, stosowana będzie blokada możliwości sprzedaży.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz