- Przychodzimy do teatru, podziwiamy dekoracje, kostiumy, fantazyjne peruki, ale niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, że teatr to również zakład produkcyjny, że do każdej premiery wytwarza się dekoracje, szyje kostiumy, tworzy peruki. Nie byłoby to możliwe bez rzemieślników teatralnych: stolarzy, malarzy, butaforów, krawców, perukarzy i bez pracowni, w których te podziwiane przez widzów cudeńka powstają. Bez nich nie byłoby prawdziwego teatru, z jego magią, kolorytem i tajemniczością. Jedną z podstawowych pracowni w teatrze jest stolarnia i malarnia. To w niej wytwarza się dekoracje, nadaje im sceniczny wyraz, maluje i ozdabia. Teatr realizuje w sezonie od 6 do 8 premier. Każda dekoracja jest niepowtarzalna, realizowana wg innych projektów i wymogów scenograficznych. Działania w tym zakresie nie wyglądają jak taśmowa produkcja - podkreślał dyrektor teatru Marek Mokrowiecki.Marszałek Adam Struzik zwrócił uwagę na kluczowe znaczenie funkcjonowania wojewódzkich instytucji kultury w życiu społecznym regionu.
- Mamy 30 instytucji kultury, dla których organizatorem jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. To ogromne dziedzictwo i zobowiązanie, żeby instytucje te funkcjonowały w najwyższych standardach, były miejscem krzewienia przeszłości, tradycji i kultur oraz kreowania całego procesu wychowawczego i edukacyjnego wśród najmłodszego pokolenia. Teatr w Płocku jest niezwykle ważną instytucją na Mazowszu. Po gruntownym remoncie i modernizacji, przyszedł czas na polepszenie infrastruktury wspierającej jego działalność. Myślę, że nowa pracownia będzie miejscem powstawania ciekawych scenografii i służyć nam będzie poprzez naszą obecność na spektaklach - mówił marszałek Adam Struzik.Pierwotnie pracownie stolarska i malarska mieściły się w postindustrialnych pomieszczeniach przy ulicy Sienkiewicza 48. W 2022 roku płocki teatr opuścił pomieszczenia, ze względu na postępujący proces rewitalizacji starówki i rozpoczął budowę obiektu przy ul. Harcerskiej 39 o powierzchni 587 metrów kwadratowych.
- Wcześniej ta pracownia funkcjonowała przy ul. Sienkiewicza. W wyniku rewitalizacji prowadzonej przez miasto musiała ona zmienić swoją siedzibę, ale myślę, że to całkiem szczęśliwie się złożyło. Nowe miejsce, nowe możliwości, nowe wyposażenie, tworzą wspaniałe warunki do pracy - dodał wiceprezydent Piotr Dyśkiewicz.Projekt wykonała firma BUDPLAN, a program funkcjonalno-użytkowy sporządziło przedsiębiorstwo WEKTOR-P. Wykonawcą inwestycji była gostynińska firma BMB Budownictwo. W pracowni znalazły się najnowszej generacji maszyny stolarskie oraz ploter frezujący, pozwalający tworzyć elementy scenografii w formacie 3D. Urządzenia pozwalają na technologiczną sprawność przy planowaniu i budowie dekoracji oraz rekwizytów (obróbka drewna, odciąg trocin, składowanie dekoracji, malowanie i prace butaforskie). W pracowni mogą powstawać dekoracje, które idealnie wpasują się w scenę Teatru Dramatycznego w Płocku (scena w płockim teatrze ma wymiary 17 na 22 metry).
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz