Zamknij

"Piłsudski" i "Paderewski" - dwa nowe gazowce w służbie ORLENU

13:50, 31.01.2024 Redakcja
Skomentuj

Na dwóch nowych jednostkach Grupy ORLEN do transportu LNG rozpoczął się montaż kadłubów. Statki, które będą nosić imiona "Józef Piłsudski" oraz "Ignacy Jan Paderewski", wejdą do służby w 2025 roku.
Dzięki nowym gazowcom, flota koncernu powiększy się do sześciu jednostek, co wzmocni możliwości logistyczne Grupy w zakresie przewozu skroplonego gazu ziemnego. Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN podkreśla przy tym, że LNG jest jednym z filarów krajowego systemu bezpieczeństwa energetycznego. W ubiegłym roku ORLEN odebrał w Świnoujściu 62 ładunki skroplonego gazu ziemnego o łącznym wolumenie około 4,66 mln ton LNG.
- Oznacza to, że wykorzystaliśmy pełną przepustowość terminala im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wynoszącą ok. 6,2 mld metrów sześciennych gazu w stanie lotnym. Własna flota gazowców wzmacnia naszą pozycję na bardzo konkurencyjnym, globalnym rynku LNG, gwarantując nam niezależność w zakresie transportu tego surowca - wyjaśnia Daniel Obajtek.
Powstające jednostki to piąty i szósty z ośmiu gazowców, które docelowo wejdą w skład floty jednostek do transportu LNG Grupy ORLEN. Budowa obu jednostek w koreańskiej stoczni Hyundai Samho Heavy Industries weszła właśnie w kolejny ważny etap. Gazowiec, któremu zostanie nadane imię marszałka Józefa Piłsudskiego, ma już stępkę oznaczającą zakończenie wstępnych prac nad jednostką i początek montażu kadłuba. W przypadku drugiego, odbyło się pierwsze cięcie blach, z których zostanie wykonany statek, co oznacza symboliczny początek budowy. Ta jednostka również będzie nosiła imię wybitnej postaci polskiej historii - Ignacego Jana Paderewskiego. Obydwa gazowce będą mieć pojemność równą około 70 tys. ton LNG - ich rozmiar został tak dobrany, aby jednostki mogły wpłynąć do niemal wszystkich terminali na świecie. Konstrukcja i technologie zastosowane przy budowie statków ograniczają wpływ ich pracy na środowisko naturalne. Rozwiązania te to m.in. zintegrowane zarządzanie poborem energii oraz system ponownego skraplania (reliquefaction system), który umożliwia odzysk odparowującego gazu ziemnego bez straty dla ładunku oraz przy zachowaniu efektywności energetycznej jednostek. W pierwszej połowie 2025 roku gazowce dołączą do pływających już po międzynarodowych wodach: "Lecha Kaczyńskiego", "Grażyny Gęsickiej", "Świętej Barbary" i "Ignacego Łukasiewicza". Podobnie jak pozostałe statki, będą użytkowane na podstawie długoterminowej umowy czarterowej zawartej z wyspecjalizowaną spółką armatorską - Knutsen OAS Shipping. Gazowce będą wykorzystywane do realizacji kontraktów w formule free-on-board (FOB), zgodnie z którą za odbiór i transport ładunku odpowiada kupujący, czyli Grupa ORLEN. http://petronews.pl/pierwszy-gazowiec-w-grupie-orlen-dostarcza-juz-lng-z-usa/

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%