REKLAMA

Pamiętajmy o seniorach

REKLAMA

Osoby starsze, zwłaszcza w czasie trwającej pandemii, powinny być objęte szczególną uwagą. Warto promować bezpieczną aktywności i otoczyć je opieką, gdy dla dobra ich zdrowia i życia powinni zostać w domach.

Proces starzenia się społeczeństw jest widoczny w całej Unii Europejskiej. Z danych GUS wynika, że w Polsce, w tym na Mazowszu nieustająco się pogłębia. W ubiegłym roku tzw. wskaźnik starości demograficznej dla naszego województwa wyniósł 18,1 proc., podczas gdy rok wcześniej – 17,7 proc.

PowiązaneTematy

Osoby starsze starają się być aktywne, szukać nowych pasji, zdobywać wiedzę. Niekiedy dopiero w jesieni życia realizują odkładane przez lata marzenia. Popularne stały się Uniwersytety III Wieku, kluby seniora oraz inne sposoby integrowania się i realizowania zainteresowań. Bazę takich organizacji można znaleźć na stronie internetowej Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

– W tym trudnym dla nas wszystkich czasie życzę seniorom przede wszystkim zdrowia i tego, by jak najdłużej mogli zachować swoją aktywność. Życzę też cierpliwości do przetrwania pandemii. Mam nadzieję, że ci poszukujący nowych zajęć, odnajdą się w organizowanych przez nas internetowych inicjatywach. A tym samotnym, potrzebującym wsparcia posłużą telefony zaufania i inne rodzaje pomocy, na które przeznaczamy środki z budżetu Mazowsza – mówi członek zarządu województwa Elżbieta Lanc.

Zablokowani przez pandemię

Działania wielu starszych osób ograniczyła najpierw wiosną, a teraz ponownie jesienią pandemia wirusa covid-19. To właśnie ci najbardziej aktywni mocno odczuwają zamknięcie w domach. Nie odbywa się wiele zajęć, w których na co dzień brali udział. Część inicjatyw przeniosła się do przestrzeni internetowej, ale nie wszyscy są w stanie z tego korzystać.

Teraz osoby starsze – te mniej sprawne, samotne, ale i te dotychczas aktywne – jeszcze bardziej potrzebują pomocy, by przejść kryzys związany z separacją.

Telefoniczne wsparcie dla seniorów

Na Mazowszu nie brakuje organizacji, które dzięki wsparciu z budżetu województwa, prowadzą nie tylko zajęcia aktywizujące osoby starsze, ale też wsparcie w postaci organizacji wolontariatu czy prowadzeniu telefonów zaufania.

Stowarzyszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Janiny Czaplickiej w Płocku prowadzi w wyznaczonych dniach i godzinach telefon zaufania dla seniorów „Serce w telefonie” – tel. 661 407 727. W poniedziałki, środy i czwartki między 11:00 a 14:00 osoby samotne, potrzebujące wsparcia w chorobie lub pomocy w trudnej sytuacji życiowej mogą liczyć na rozmowę z innymi seniorami (wolontariuszami), psychologiem lub prawnikiem.

Telefon prowadzony jest w ramach projektu „Apetyt na Życie – Aktywni Seniorzy na Mazowszu”, skierowanego do mieszkańców województwa mazowieckiego, którzy osiągnęli co najmniej 55. rok życia. Projekt uzyskał dofinansowanie z budżetu województwa mazowieckiego w ramach konkursu przeprowadzonego przez MCPS.Również Fundacja im. Lesława A. Pagi z siedzibą w Warszawie prowadzi telefon zaufania „Nie jesteś sam”. Bezpłatna infolinia – tel. 800 171 800 to zdalne wsparcie dla samotnych, niewychodzących z domu seniorów, potrzebujących rozmowy, zwłaszcza w okresie pandemii, która jest dla nich szczególnie trudnym czasem.

W sytuacji kryzysu psychicznego seniorzy oraz członkowie ich rodzin mogą również skorzystać z czatu on-line na stronie internetowej Fundacji im. Lesława A. Pagi. Porad psychologicznych udzielają psychoterapeuci m.in. z Fundacji Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu.

Bezpłatna infolinia czynna jest w poniedziałki w godz. 9-14 oraz godz. 15-19, we wtorki – w godz. 13-15, w środy – w godz.12-15, w czwartki – w godz. 9-17 i w piątki – w godz. 14-20. Porady dotyczące profilaktyki zdrowia odbywają się we wtorki i środy w godz. 15-17 i udziela ich m.in. lek. Małgorzata Ponikowska, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Telefon prowadzony jest w ramach projektu „SENIORZY 4.0”, który otrzymał dofinansowanie ze środków budżetu województwa mazowieckiego (w ramach konkursu przeprowadzonego przez MCPS).

Posiłki dla najbardziej potrzebujących

Z myślą o seniorach i o osobach niesamodzielnych, wymagających obecnie szczególnej troski i opieki, powstał projekt zapewniający im codzienne posiłki. 1400 osób, korzystających z pomocy lokalnych ośrodków pomocy społecznej bądź powiatowych centrów pomocy rodzinie, będzie mogło przez najbliższy miesiąc codziennie liczyć na główny posiłek: zupę i drugie danie oraz owoc.

Taką pomoc otrzymają mieszkańcy 11 powiatów województwa mazowieckiego: białobrzeskiego, kozienickiego, legionowskiego, otwockiego, płockiego i miasta Płock, pruszkowskiego, radomskiego i miasta Radom, siedleckiego i miasta Siedlce, sochaczewskiego, węgrowskiego oraz wołomińskiego.

Na ten cel Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej przeznaczyło w ramach środków z budżetu województwa kwotę 1,5 mln zł.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU