
Fundacja Nobiscum zaprasza w środę na premierę filmu „Ostatnia droga życia. Płocczanie w Powstaniu w Treblince”. Produkcja powstała z okazji 80. rocznicy butnu przeciwko Niemcom.
– Wiedzieli więźniowie, że wyjścia nie ma oprócz walki, która mogła części przynieść wyzwolenie. Wielka święta chęć życia, umiłowanie wolności, zrodziło myśl o wyrwaniu się z drutów kolczastych – Marian Płatkiewicz.
W 2023 roku przypada 80. rocznica buntu więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Treblinka II. W związku z tą rocznicą Fundacja Nobiscum przygotowała film zatytułowany „Ostatnia droga życia. Płocczanie w Powstaniu w Treblince”.
– Celem produkcji jest przybliżenie postaci Żydów z Płocka, którzy byli uczestnikami powstania, w tym Mariana Płatkiewicza, Motela Perelgryca oraz Chaskiela Rozenberga. Autorski scenariusz filmu został oparty między innymi o wspomnienia Mariana Płatkiewicza zachowane w zbiorach Yad Vashem, dokumenty archiwalne ze zbiorów Archiwum Państwowego w Płocku oraz Urzędu Stanu Cywilnego w Płocku, a także pamiątki rodzinne, fotografie udostępnione fundacji ze zbiorów prywatnych rodzin Motela Perelgryca oraz Chaskiela Rozenberga – wyjaśnia Fundacja Nobiscum.
W filmie gościnnie wystąpili między innymi przedstawiciele Fundacji Pamięć Treblinki, która gromadzi oraz upowszechnia wiedzę o obozie, zbiera istniejące relacje świadków i ocalałych oraz publikuje imiona i nazwiska osób, które w Treblince zginęły (razem z Żydowskim Instytutem Historycznym tworzy tzw. Księgę Imion).

Film nagrany został w Płocku, w lokalizacjach związanych z życiem płockich Żydów, którzy w okresie II wojny światowej byli więźniami Treblinki i którzy latem 1943 roku brali udział w powstaniu:
- Marian Płatkiewicz,
- Rudek Lubraniecki,
- Motel Perelgryc,
- Chaskiel Rozenberg.
Zdjęcia odbywały się również na terenie Muzeum Treblinka.
Premiera filmu odbędzie się 2 sierpnia o godz. 18.00 w Kinie za Rogiem w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki im. Themersonów, w rocznicę buntu więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Treblinka II. Po swojej płockiej premierze film znajdzie się także w mediach społecznościowych i portalach Facebook, YouTube, Vimeo, oraz na stronie internetowej Fundacji Nobiscum. Będzie dostępny z polskimi i angielskimi napisami.
Film powstał dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Płocka.
Kolejny żydowski atak na katolickie zakonnice
31 lipca 2023 „W Izraelu narasta fala ataków na katolików i inne grupy chrześcijańskie. Kolejny żydowski atak na katolickie zakonnice. Niedawno informowaliśmy o obrzuceniu kamieniami Domu Polskiego w Jerozolimie, prowadzonego przez siostry Elżbietanki. Teraz doszło do dalszej eskalacji. Dowodem są nagrania wideo. Na jednym z nich widać, jak młody Żyd rzuca w kierunku budynku kamieniem. Na drugim mamy udokumentowane zniszczenia. JERUSALEM Zionists regularly attack the convent belonging to the Sisters of Jerusalem, throwing rocks and smashing windows pic.twit ter.com/B0MTDPmRLJ — Catholic Arena (@CatholicArena) July 29, 2023 ISRAEL The aftermath of attacks against the Sisters of Jerusalem by Israelis pic.twit ter.com/1P6W9As6Zn — Catholic Arena (@CatholicArena) July 29, 2023 W 2021 roku przywódcy chrześcijańscy zaalarmowali do Izraeliskich władz o ochronę mniejszości religijnych. Stwierdzili, że przemoc rozpoczęła się w 2012 roku, od ataków na kościoły, miejsca święte i zwykłych chrześcijan żyjących na co dzień w Palestynie. Izraelskie media wyjątkowo lekceważąco potraktowały ten apel, przedstawiając przywódców religiych, którzy się pod nim podpisali, jako narzędzia antyizraelskich aktywistów. Nazywano ich „łasicami”. NASZ KOMENTARZ: Po raz kolejy potwierdza się stara mądrość mówiąca, że głównym czynnikiem wywołującym tzw. “antysemityzm”, są sami Żydzi.”