REKLAMA

Odsłonięto popiersie Vuka Karadzica

REKLAMA

W niedzielę uroczyście odsłonięto popiersie twórcy serbskiego alfabetu, Vuka Karadzica.

PowiązaneTematy

Vuk Karadzic, XIX-wieczny myśliciel, pisarz i uczony, zasłynął z wprowadzenia do języka serbskiego zasady „Pisz tak jak mówisz, czytaj tak, jak jest napisane”. Ustalone przez niego zasady pisowni obowiązują do dziś. Stworzył pierwszy słownik języka serbskiego (pierwsze wydanie 1818, drugie 1852), wzorując się na obecnym już w nauce „Słowniku języka polskiego” Samuela Lindego, przetłumaczył także Nowy Testament (1847).

Jego popiersie zostało wydobyte z magazynów i odrestaurowane. Stanęło ono na Pasażu Vuka Kradzica – naprzeciwko Szkoły Podstawowej nr 1 – w specjalnie przygotowanym do tego miejscu.

– Nie każdy wie, że Karadzić bywał w naszym mieście – przypominał wiceprezydent Płocka, Roman Siemiątkowski. – Ojciec naszego alfabetu, jednego z najłatwiejszych na świecie, to jednocześnie jeden z najwybitniejszych Serbów. To właśnie dzięki niemu dzieci idące do szkoły nie mają problemów z nauką pisania i czytania – dodał.W uroczystości odsłonięcia popiersia wziął udział radca ambasady Serbii w Polsce, Mihailo Petkowski. Gość honorowy nie krył radości z nawiązanej współpracy Płocka z Lonzą. Wśród zebranych znalazła się także Elżbieta Cirlic, tłumaczka niedzielnej uroczystości i żona Branko Cirlica, inicjatora nawiązania współpracy Płocka z Lonzicą. – Połowę życia zawodowego spędziłam w SP nr 1 – mówiła tłumaczka. – W latach osiemdziesiątych byłam jedyną nauczycielką języka serbo-chorwackiego i wiedzy o Jugosławii w Polsce.

Podczas ceremonii goście wysłuchali wiersza o Karadzicu, a uroczystość zwieńczył występ zespołu Dzieci Płocka.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU