REKLAMA

Odsłonięcie repliki Teatru Miejskiego już we wrześniu!

REKLAMA

Teatr Miejski z 1812 roku powróci na ul. Teatralną! A to wszystko dzięki widzom, którzy w zeszłym roku wzięli udział w akcji „Wykorzystaj klucz, otwórz historię”. Oficjalne odsłonięcie kopii pierwszego płockiego teatru odbędzie się 11 września. 

Źródło: www.teatrplock.pl
Źródło: www.teatrplock.pl

Postument, który stanie na ul. Teatralnej, ma być repliką dawnej siedziby teatru, znajdującej się niegdyś w okolicach Hotelu Starzyński. Jego historia zaczęła się w 1812 roku, kiedy to dzięki staraniom Rajmunda Rembielińskiego udało się adaptować na teatr zrujnowany kościół Świętej Trójcy. Przypomnijmy, że Płock był jednym z pierwszych miast w Polsce, które posiadało murowany gmach teatralny. Był on nie tylko miejscem kulturalnym, ale też towarzyskim. Niestety, już w 1940 roku, podczas trwania II wojny światowej, hitlerowscy okupanci zburzyli jego pierwotny budynek. Aby przywrócić teatr do Płocka, potrzeba było ponad 30 lat! Stało się to dopiero w roku 1975.

W zeszłym sezonie Teatr Dramatyczny w Płocku przeprowadził zbiórkę niepotrzebnych kluczy oraz mosiężnych fragmentów okuć drzwi po to, aby stworzyć odlew dawnego Teatru Miejskiego z 1812 roku. Poza nielicznymi publikacjami, które z pewnością utrwalają jego historię, brakuje w Płocku miejsca, upamiętniającego pierwotny teatr w przestrzeni miasta. Od września ma się to zmienić.Odsłonięcie repliki pierwszego płockiego teatru odbędzie się 11 września (niedziela) o godzinie 17 na skwerze przy ul. Teatralnej. Uroczystość będzie połączona z premierą dwóch filmów Piotra Bały m.in. o historii teatru w Płocku. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Płocka – Andrzej Nowakowski oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego – Adam Struzik.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU