REKLAMA

Oddawali bezcenny lek. W wakacje jest to szczególnie ważne [FILM, ZDJĘCIA]

ORLEN Blisko Ludzi

REKLAMA

Krew to lek, którego w żaden sposób nie możemy zastąpić. W okresie wakacyjnym, kiedy dochodzi do większej liczby wypadków drogowych, jest szczególnie potrzebna. Stąd inicjatywy, w ramach których każdy może przyjść i podzielić się własną cząstką z potrzebującymi.

Przed siedzibą PKN ORLEN odbyła się we wtorek, 22 czerwca, kolejna już akcja oddawania krwi.

– Jest to już 24 mobilna akcja krwiodawstwa po reaktywacji działalności Klubu Honorowych Dawców Krwi przy PKN ORLEN w 2017 roku – mówi Adam Balon, prezes HDK przy PKN ORLEN. – Ponownie ludzie dobrego serca, pracownicy Grupy ORLEN, ale nie tylko, będą dzielić się cząstką siebie dla ratowania ludzkiego zdrowia i życia – wyjaśnia.

Jak podkreśla, w ubiegłym roku w Polsce doszło do 23 tysięcy wypadków drogowych.

– Szczególne znaczenie ma oddawanie krwi w sezonie wakacyjnym, w którym jest wzmożona liczba wypadków drogowych, a część krwiodawców przebywa na urlopie wypoczynkowym – mówi Adam Balon, dziękując jednocześnie wszystkim krwiodawcom, którzy tak licznie stawiają się na mobilne akcje krwiodawstwa.

Pandemia, choć nieco odpuściła, nadal jest obecna. Czego mogą spodziewać się krwiodawcy pod kątem obostrzeń epidemicznych?

– Zgodnie z wytycznymi, prowadzimy akcję we wzmożonym reżimie sanitarnym. Obowiązują maseczki, zasada dezynfekcji i dystansu społecznego, należy również wypełnić wstępną ankietę covidową – tłumaczy prezes HDK przy PKN ORLEN.

Zapowiada, że w tym roku planowane są cykliczne akcje mobilnego poboru krwi, co kwartał.– Na następne mobilne akcje krwiodawstwa zapraszamy we wrześniu. Niemniej, każdy kto zechce oddać krew, może to zrobić w punkcie stacjonarnym krwiodawstwa, Oddziale Terenowym RCKiK nr 36 w Płocku, przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym – zachęca Adam Balon.

Podsumowuje, że warto w ten sposób pomagać i każda motywacja do takiego działania jest wartościowa, bo ratuje ludzkie zdrowie i życie.

Do oddawania krwi zachęca też ministerstwo zdrowia, które potwierdza, że w wakacje częściej, niż zwykle występują niedobory krwi i jej składników wykorzystywanych do lecznictwa.

– Pamiętajmy, że jedynym źródłem krwi i jej składników jest drugi człowiek. Dlatego podczas urlopu warto podzielić się nią z potrzebującymi. Dotyczy to zarówno osób, które wcześniej tego nie robiły, jak i dawców wielokrotnych – podkreśla ministerstwo zdrowia.

Wyjazd na urlop nie jest przeszkodą. Centra krwiodawstwa prowadzą bowiem pobór krwi również w miejscowościach, które są celem wakacyjnego wypoczynku wielu Polaków. Krew można oddać zarówno w oddziałach terenowych, jak i w autobusach przygotowanych specjalnie do tego celu. Pełen wykaz tych punktów znajdziecie na stronie gov.pl/zdrowie.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA
Kolejny Artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU