REKLAMA

Od piątku 80-latkowie zarejestrują się na szczepienie przeciw COVID-19. Kiedy kolejne grupy?

REKLAMA

Od 15 do 21 stycznia potrwa rejestracja na szczepienia dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Osoby, które skończyły 70 lat zarejestrują się od 22 stycznia. Szczepienia rozpoczną się 25 stycznia.

Szczepienia dla seniorów 70+

Jak tłumaczył szef KRPM Michał Dworczyk, rząd zdecydował o rozpoczęciu szczepień od 80-letnich Polaków, ponieważ Rada Medyczna zwróciła uwagę, że osoby 80+ powinny mieć przywilej wyboru najszybszych terminów, ze względu na najwyższe ryzyko zachorowania.

Już od 15 stycznia mogą więc rejestrować się na konkretny termin szczepień. Od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby w wieku 70+, a od 25 stycznia br. rozpoczną się szczepienia zarejestrowanych seniorów.

– Wszyscy seniorzy powyżej 70. roku życia od 25 stycznia będą mogli się szczepić w blisko 6 tysiącach punktów w całej Polsce – tłumaczył minister Dworczyk.

18 stycznia rozpoczną się natomiast szczepienia pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej. Dotychczas chęć zaszczepienia się zadeklarowało ok. 70 proc. mieszkańców DPS. Oznacza to ponad 70 tys. osób, które od 18 do 22 stycznia będą zaszczepione. Podkreślmy, że mieszkańcy DPS będą zaszczepieni w miejscach, w których przebywają za pomocą mobilnych punktów.

Dla tych osób, które będą chciały zaszczepić się przeciw COVID-19, ale mają trudność z dotarciem do punktu szczepień, organizowany jest specjalny transport, który mają przygotować gminy. Rząd pokryje część kosztów transportu do punktów szczepień.

Chęć zaszczepienia się mogą zgłosić już 18-latkowie

Od 15 stycznia uruchomiony zostanie także formularz zgłoszenia chęci szczepienia dla wszystkich osób powyżej 18. roku życia. Dostępny będzie na stronie www.gov.pl/szczepimysie.

Wystarczy wypełnić formularz, a zwrotnie otrzymamy e-mail z informacją o wystawieniu e-skierowania na szczepienie, gdy ruszy rejestracja dla naszej grupy wiekowej lub zawodowej. Dopiero wówczas będzie można zarejestrować się na konkretny termin. Ważne! Zgłoszenie to nie to samo, co rejestracja. 

Na konkretny termin mogą więc jak na razie zarejestrować się:  • od 15 stycznia 2021 r. osoby, które skończyły 80 lat,
  • od 22 stycznia 2021 r. osoby, które skończyły 70 lat.

Szczepienia dla tych osób rozpoczną się 25 stycznia 2021 r.

Jak zarejestrować się na szczepienie?

Od dnia, w którym rozpoczynają się szczepienia z naszej grupy wiekowej, są trzy możliwości zapisu na szczepienie:

1. Całodobowa i bezpłatna infolinia – 989 – senior może zgłosić się samodzielnie lub zapisać go ktoś bliski z rodziny. Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Na podany numer zostanie wysłany SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób można zarejestrować np. swoich dziadków lub rodziców. Wystarczy, że rozpocznie się etap szczepień i będziemy posiadać numer PESEL bliskiej osoby. Podczas rejestracji wybierzemy dokładny termin oraz miejsce szczepienia. Następnie otrzymamy SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.

2. Elektronicznie poprzez e-Rejestrację, dostępną na pacjent.gov.pl
System zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko adresu zamieszkania. Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie nam pasował albo chcemy zaszczepić się w innym punkcie, w innym mieście – będzie taka możliwość. Wystarczy, że skorzystamy z dostępnej wyszukiwarki i wskażemy dogodną dla nas datę i lokalizację. Zaraz po dokonaniu rezerwacji, otrzymamy powiadomienie SMS, a następnie ponowne przypomnienie o szczepieniu dzień przed planowanym terminem. Ważne! Aby skorzystać z tego sposobu rejestracji, trzeba posiadać Profil Zaufany. Jeśli go nie macie, skontaktujcie się z infolinią NFZ 989, bezpośrednio z wybranym punktem szczepień lub skorzystajcie ze wsparcia swojej przychodni.

3. Kontakt z wybranym punktem szczepień
Jeżeli chcemy zaszczepić się w konkretnym punkcie szczepień – możemy skontaktować się bezpośrednio. Jeśli w wybranym przez nas punkcie szczepień nie znaleźliście dogodnego terminu, zadzwońcie na infolinię NFZ pod numer 989. Konsultanci pomogą znaleźć inny punkt szczepień niedaleko was z terminem, który wam odpowiada.

Gdzie zaszczepimy się w Płocku i powiecie płockim przeciwko COVID-19?

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 3

  1. Hehe says:

    Szczepionki sie zaczną to i frydrysiak będzie miał kolejki.

  2. NN says:

    Tam gdzie najwięcej seniorów, czyli Stare Miasto, miejsc szczepień jakoś nie widać…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU