Obowiązkowa karta rowerowa będzie także dla dorosłych?

REKLAMA

Przyszła długo wyczekiwana wiosna. Niektórzy z nas już pewnie wyciągnęli rowery z piwnicy. Zapał do wiosennej przejażdżki rowerowej studzi jednak Ministerstwo Infrastruktury, które dzieli się nowym pomysłem – kartą rowerową poprzedzoną egzaminami… także dla dorosłych.

Wszyscy wiemy, że między kierowcami a rowerzystami panują raczej chłodne relacje. Kierowcy denerwują się, kiedy rowerzyści nie jeżdżą po wyznaczonych ścieżkach rowerowych, nie sygnalizują zamiaru wykonania manewru. Kierowcy z kolei również popełniają kilka grzechów względem rowerzystów. Najczęstszym jest chyba wymuszanie pierwszeństwa czy „spychanie” z drogi.

PowiązaneTematy

Właśnie z tego powodu Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, chce wprowadzić obowiązkową kartę rowerową dla dorosłych, którzy nie posiadają prawa jazdy, o czym poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”. Minister podkreśla, że pomysł z obowiązkową kartą rowerową powstał z troski o bezpieczeństwo rowerzystów.

Popatrzmy więc, co dzieje się na drogach Płocka i okolic. Co jakiś czas policjanci z płockiej drogówki prowadzą na naszych drogach akcję pod nazwą Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego. Ma ona na celu ochronę nie tylko pieszych, ale także rowerzystów.

– Podczas ostatnich działań, na początku marca, spośród 238 wykroczeń jedynie 5 popełnili rowerzyści – mówi Krzysztof Piasek, rzecznik płockiej policji. Funkcjonariusz podkreśla jednak, że teraz pogoda bardziej zachęca do korzystania z rowerów i liczba ta z pewnością będzie wzrastać.

Jakie są zatem najczęstsze grzechy płockich rowerzystów?

– Najczęstsze wykroczenia to przejeżdżanie na rowerach po przejściu dla pieszych czy jazda rowerem po chodniku – mówi Piasek.

Egzaminy na kartę rowerową mieliby przeprowadzać, tak jak dawniej, policjanci z drogówki. Zatrzymanie rowerzysty bez dokumentu byłoby traktowane jako wykroczenie.

O opinię na temat tego projektu zapytaliśmy również wśród najbardziej zainteresowanych, czyli rowerzystów.

– Obawiam się, że wprowadzenie kolejnych nakazów i obowiązków na niewiele się zda. Może to zniechęcić ludzi – mówi Katarzyna Pakulska, która trenuje kolarstwo i jest zawodniczką TRW Cloudware Team.

Od rowerzystów na płockich ścieżkach rowerowych usłyszeliśmy, że może to cofnąć tendencję do poruszania się rowerem po drogach. – Przecież tak wiele mówi się o zatruciu środowiska, czy państwo nie powinno ułatwiać poruszania się ekologicznymi środkami transportu? – pytał nas retorycznie jeden z napotkanych rowerzystów.

W tym sezonie zapewne pojeździmy jeszcze bez obowiązkowej karty rowerowej w kieszeni. Ale za rok? Kto wie. Chyba, że ministerstwo wpadnie na inny pomysł, by chronić rowerzystów.