REKLAMA

REKLAMA

Największa elektrociepłownia w Polsce. Jak wygląda?

REKLAMA

Przeczytajrównież

PKN Orlen zaprosił w środę media na specjalną konferencję, połączoną ze zwiedzaniem. Koncern zaprezentował nowo powstały kompleks elektrociepłowni, dostarczający energii elektrycznej zakładowi i mieszkańcom Płocka.

11 lipca PKN Orlen zaprezentował mediom od niedawna działającą elektrociepłownię, wybudowaną na terenie zakładu. Przedstawiciele koncernu opowiedzieli o korzyściach dla Płocka i regionu, wynikających z powstania kompleksu oraz zaprosił na krótką wycieczkę.

Elektrociepłownia działa na terenie zakładu od 22 czerwca br. Charakteryzuje się najwyższą efektywnością –  wykorzystuje aż 92% energii dostarczanego paliwa, jak również posiada najwyższą sprawność produkcji energii elektrycznej, na poziomie 61%. Instalacja osiąga 520 megawatów mocy cieplnej i 600 megawatów mocy elektrycznej.

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

Instalacja posiada trzy tryby pracy:

  • tryb kondensacyjny, w którym produkowana jest tylko energia elektryczna,
  • tryb kogeneracyjny, w którym wytwarzana jest energia elektryczna i para wodna,
  • tryb mieszany, w wyniku którego powstaje elektryczność i energia cieplna.

Ekologia

Koncern zadbał, by nowa elektrociepłownia charakteryzowała się możliwie najwyższymi standardami ekologicznymi, dzięki czemu pod tym kątem bije na głowę wszystkie klasyczne elektrociepłownie powstałe w kraju. Średnia emisja dwutlenku węgla przy produkcji energii w Polsce wynosi 700 kg na kilowatogodzinę, podczas gdy instalacja, która powstała w Płocku, ma tę emisję na poziomie 230 kg.




Kolejnym wartym odnotowania faktem jest osiągany przez elektrociepłownię bardzo niski poziom emisji:

  • tlenki azotu – emisja poniżej 30 mg/Nm szesc. (norma to 50 mg/Nm szesc.),
  • pył – emisja poniżej 0,1 mg/Nm szesc. (norma – 5 mg/Nm szesc.),
  • dwutlenek siarki – emisja poniżej 1 mg/Nm szesc. (norma – 12 mg/Nm szesc.),
  • dwutlenek węgla – emisja poniżej 1 mg/Nm szesc. (norma 100 mg/Nm szesc.).

Jednocześnie przedstawiciele PKN Orlen zaznaczyli, że koncern nie zrezygnował z wymiennika ciepła, gdyż to sam kocioł jest wielkim wymiennikiem ciepła. Zainstalowanie dodatkowego wymiennika ciepła spowodowałoby zwiększenie emisji.

Gdyby turbinę pracującą w elektrociepłowni zaprząc tylko do działania dla domków jednorodzinnych, to byłaby w stanie ogrzać ich 350 tys., a dostarczyć energii elektrycznej do 500 tys. Warto dodać, że waga tego zespołu turbinowego wynosi 1500 ton, co przekłada się na masę 36 czołgów T 72.

PKN ORLEN dostawcą energii w regionie

Orlen obecnie jest piątą grupą energetyczną w Polsce i największym przemysłowym producentem energii w kraju. Koncern, poprzez inwestycję w elektrociepłownię, przyczynia się do rozwiązania poważnych problemów energetycznych, trapiących szczególnie północną część Polski. PKN Orlen ma w planach postawienie jeszcze jednego bloku energetycznego, końcowego, który wspomoże region, dostarczając prąd do krajowej sieci energetycznej.

REKLAMA

Inni czytali również

Kolejny

Komentarze 5

  1. asad says:

    a na mieście śmierdzi a w nocy naigorzej

  2. asad says:

    a na mieście śmierdzi

  3. elementy calej ukladanki says:

    ile wynosi wskaźnik emisji RTĘCI w dwu piecach fluidalnych w ORLEN EKO = spalarnia przemyslowa na terenie PKN ORLEN, gdzie „utylizowane sa” w wysokiej temperturze pozostalosci produkcyjne oraz KOMUNALNE? jak często wymieniane sa wkłady w filtrach?

  4. co z rtecia w naszych kosciach? says:

    a ile wynosza wskazniki emisji rtęci,…bo o to chyba ostatni ma pretensje tzw unia europejska, a to najlepiej przyswajają nasze kosci…nie benzen i nie siarka, ??

  5. Ja says:

    I jak wszystko pod nosem a ceny z kosmosu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU