REKLAMA

Nadchodzi odwilż. Poziom Wisły w rejonie Płocka wyższy na wszystkich wodowskazach

REKLAMA

Stan wody w Wiśle od północy do 6 rano podniósł się na wszystkich wodowskazach i wszędzie przekracza stan alarmowy. Tymczasem zapowiadana odwilż staje się faktem.

Zgodnie z prognozami, od piątku w ciągu dnia temperatury będą dodatnie, a od poniedziałku, 22 lutego, również w nocy będą wynosiły powyżej zera. W czwartek, 25 lutego, temperatura w dzień może wynieść kilkanaście stopni Celsjusza.

Stwarza to zagrożenie powodziowe ze względu na roztapiający się lód, co już zaczęło mieć miejsce.

– Wzrosty stanu wody obserwowane są w zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry oraz miejscami zlewni Warty, dopływów górnej Wisły, od ostatnich 12 godzinach zaznaczyły się wzrosty stanów wody wynoszące od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów. Związane jest to ze spływem wód roztopowych w zlewniach – informują Wody Polskie.

Sytuację może poprawić akcja lodołamaczy, które pracują m.in. na Wiśle, na Zbiorniku Wodnym Włocławek. W czwartek, 18 lutego jednostki poszerzyły i przedłużyły rynnę na odcinku Dobrzyń nad Wisłą – Nowa Wieś. Jak podają Wody Polskie, aktualna długość rynny służącej do odprowadzania połamanej kry, wynosi 24 km (licząc od SW Włocławek). Szerokość rynny wynosi obecnie 300-400 m.

Przepływ przez Stopień Wodny Włocławek na godzinę 19.00 wynosił 772 m3/s. Wodowskaz Płock Brama wskazywał 342 cm (przekroczony stan alarmowy) z niewielkim wzrostem (+2 cm w ciągu 6 godzin).– Akcja kruszenia lodu na Środkowej Wiśle i przepuszczania kry przez Stopień Wodny Włocławek jest realizowana zgodnie z planem. Dziś lodołamacze przebiły się na wysokość Nowej Wsi. Przewidujmy, że jeśli warunki na to pozwolą, lodołamacze w ciągu tygodnia dotrą do Płocka. Lodołamanie będzie kontynuowane w najbliższych tygodniach – powiedziała Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, Dyrektor Wód Polskich RZGW Warszawa. – Akcja lodołamania jest pod pełną kontrolą i realizowana jest zgodnie z planem – dodała Dyrektor Wód Polskich RZGW Warszawa.

W piątek o godzinie 7 lodołamacze ponownie wypłynęły z portu. Do dyspozycji Wód Polskich pozostaje 8 jednostek. Zgodnie z przewidywaniami, lodołamacze w ciągu tygodnia powinny dotrzeć do Płocka.

Tymczasem zmiany na wodowskazach w piątek rano są już zauważalne – na wszystkich od północy odnotowano wzrosty poziomu wody, choć niewielkie. Największy przyrost wystąpił na wodowskazie umieszczonym na Borowiczkach – o 7 cm.

Stany wody na wodowskazach w dn. 19 lutego o godz. 6(w nawiasie zmiana od północy):

 • „Grabówka” – 344 (+1)
 • „PKN Orlen” – 769 (+2);
 • „Brama p.pow.” – 347 (+2);
 • „Borowiczki” – 375 (+7);
 • „Wyszogród” – 590 (+1);
 • „Kępa Polska” – 502 (+2).

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 1

 1. inżynier says:

  niech zabierze te fanaberie, admiralicje , pergole i cały ten badziew w p…u!
  podczas największego naporu powinni tam stać skuci kajdankami mileś i łysy w gaciach .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU