REKLAMA

Na rowerze nie szalej, to zajedziesz zawsze dalej – konkurs rowerowy rozstrzygnięty [FILM, ZDJĘCIA]

ORLEN Blisko Ludzi

REKLAMA

Ten dzień był niespodzianką dla laureatów konkursu „Kodeks Rowerowy”. Wiedzieli, co prawda, że wygrali, ale to, które miejsce zajęli, okazywało się dopiero przy wręczaniu nagród. Karty zakupowe na sprzęt sportowy o wartości ponad 10 tys. zł otrzymało w sumie sześciu uczniów, reprezentujących trzy płockie szkoły podstawowe.

Zakończył się konkurs „KodeksRowerowy”, organizowany przez PKN ORLEN. Polegał on na zgłoszeniu przez uczniów płockich szkół dziesięciu autorskich haseł, dotyczących bezpiecznej jazdy na rowerze w mieście. Swoje propozycje uczestnicy zgłaszali poprzez stronę internetową www.kodeksrowerowy.pl przez niemal trzy miesiące. Patronat honorowy nad projektem, będącym jednocześnie kampanią społeczną w zakresie bezpieczeństwa, objął Komendant Miejska Policji w Płocku oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Płocku.

– PKN ORLEN, jako firma lokalna zaangażowana w rozwój tego miasta, postanowił wymyślić taki konkurs, który byłby skierowany do użytkowników jednośladów – tłumaczy Arkadiusz Ciesielski z Zespołu ds. Relacji ze Społecznościami Lokalnymi PKN ORLEN. – Było to związane z włączeniem przez ORLEN do systemu roweru miejskiego ponad 250 jednośladów – dodaje.

Jak wyjaśnia, to właśnie wtedy pojawił się pomysł, że skoro po włączeniu się Koncernu w system roweru miejskiego w Płocku użytkownicy będą mieli do dyspozycji ponad 500 jednośladów, należałoby również przypomnieć, w jaki sposób bezpiecznie korzystać z roweru.

– Do konkursu KodeksRowerowy wpłynęło ponad 200 haseł, niestety, nie wszystkie spełniały wymogi formalne. Musieliśmy ograniczyć je do 130 haseł. Jury uznało, że 50 z nich, czyli od 5 zespołów, jest bardzo ciekawych. Uznaliśmy więc, że nagrodzimy całą piątkę, w której znajdowało się 11 uczniów – opowiada Arkadiusz Ciesielski.

Na podium stanęło 6 uczniów. Trzecim miejscem jury konkursu nagrodziło uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 9 – Adama Kowalskiego oraz Wiktora Jabłkowskiego, którzy otrzymali czeki na zakupy o wartości 1.500 złotych.

Drugie miejsce i czeki o wartości 3.000 złotych otrzymali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 22 – Wiktor Zawidzki oraz Amelia Kinalska.

– Jesteśmy zaskoczeni tym, że zajęliśmy tak wysokie miejsce w konkursie – przyznał po wręczeniu nagród Wiktor Zawidzki.

Największe wrażenie na jury zrobiły hasła Jakuba Kowalskiego oraz Bartłomieja Tyca, którzy zostali nagrodzeni czekami o łącznej wartości 6.000 zł. Inspiratorem ich udziału w konkursie był tata Bartka. Jak udało mu się namówić syna i jego kolegę?

– To był cały proces – przyznaje Bogusław Tyc. – Na początku rozmawiałem z synem, zaczęliśmy kombinować różne hasła. A ponieważ w tej samej klatce schodowej mieszka rok starszy kolega ze szkoły Bartka, poszliśmy do jego rodziców, którzy wyrazili zgodę na udział Kuby w konkursie – wspomina.

Pan Bogusław najpierw przypomniał chłopcom zasady jeżdżenia na rowerze i bezpieczeństwa w ruchu drogowym, wyjaśnił też, czego dotyczy konkurs. Następnie zaczęli szukać słówek związanych z jazdą na rowerze, bezpieczeństwem czy częściami rowerowymi.

– Próbowaliśmy wyszukiwać sobie różne rymy, spotykaliśmy się kilkukrotnie, w końcu zaczęło się to nam wszystkim podobać – uśmiecha się pan Bogusław. – Ułożyliśmy kilkanaście haseł, z których odrzucaliśmy te najsłabsze. Jak się okazało, wybór był chyba dobry, choć generalnie nie liczyliśmy na żadną nagrodę. Byliśmy zaskoczeni nawet e-mailem, że jesteśmy w gronie laureatów. A dzisiaj to już w ogóle, nie spodziewaliśmy się pierwszego miejsca – przyznaje nasz rozmówca.

Co na to sami laureaci?

– Jesteśmy bardzo szczęśliwi, ale też w dużym szoku – przyznają Bartek i Kuba. – Najtrudniejsze dla nas były rymy w hasłach kodeksu. Sam konkurs nauczył nas, jak poruszać się w środowisku ruchu drogowego, o czym wielu rowerzystów zapomina – zaznaczają.

Obydwaj chłopcy jeżdżą czasem na rowerze, choć niezbyt często. Jak przyznał Kuba, za wygraną będzie chciał kupić nowy rower. Bartek jeszcze nie zdecydował na co przeznaczy czek.Co sądzą o pracach konkursowych członkowie jury?

– Przyznam, że wybór był dość trudny, ze względu na dużą kreatywność dzieci – mówi mł. asp. Marta Lewandowska, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Płocku. – Ciężar wyboru tych najlepszych przysporzył mi dość dużego problemu. Na szczęście udało się wybrać hasła najlepsze, a przede wszystkim najistotniejsze dla bezpieczeństwa dzieci, bo to jest najważniejsze – dodaje.

Zaznacza również, że edukacja najmłodszych uczestników ruchu drogowego jest bardzo ważna i zdecydowanie jest potrzeba, aby takie działania przeprowadzać.

– Kształtowanie pozytywnych zachowań na drodze jest ważne dla własnego bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego – podkreśla mł. asp. Marta Lewandowska.

Tłumaczy także, iż nie wystarczą zajęcia prowadzone w szkołach czy prelekcje organizowane przez policję.

– Miło byłoby, gdyby w te działania włączyli się także rodzice. Niestety, często bywa tak, że dziecko zapamiętuje prawidłowe działania, wyuczone w szkole czy podczas naszych prelekcji, a będąc pod opieką rodziców na przykład wraz z nim przebiega na drugą stronę ulicy na czerwonym świetle – podsumowuje mł. asp. Marta Lewandowska.

Podobnego zdania jest Agnieszka Bednarska, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Płocku.

– Dzieci, biorące udział w konkursie wykazały się dużą fantazją. Jest to bardzo fajna inicjatywa, która zmusiła uczestników do dyskusji, do podjęcia tematu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ważne, że jest to inicjatywa skierowana do dzieci, ponieważ to, czego nauczą się w młodym wieku, przeniosą w dorosłym życiu. Nauczą się zasad i reguł komunikacji, co bardzo pomoże wszystkim uczestnikom ruchu drogowego – wyjaśnia Agnieszka Bednarska.

Każdy z laureatów konkursu, który trwał dokładnie 89 dni (od sierpnia do końca października), otrzymał także dyplom, medale oraz gadżety przydatne do jazdy na rowerze. Dwa zespoły, które stanęły na podium to uczniowie Szkoły Podstawowej nr 21 – zajęli odpowiednio 1. i 4. miejsce.

Udział w konkursie mogli wziąć uczniowie płockich podstawówek z klas od 6 do 8 oraz nieletni uczniowie szkół ponadpodstawowych klas od 1 do 3. Przy ocenie zgłaszanych haseł były brane pod uwagę m.in. takie kryteria jak zgodność z prawem, użyteczność w kontekście zastosowania w praktyce, a także całokształt zgłaszanych z punktu widzenia ich emocjonalnego wydźwięku, układu, pomysłu, ujęcia problemu drogowego oraz przesłania. Istotna była również zgodność haseł z ogólnie przyjętymi normami obyczajowymi i wymogami wskazanymi w regulaminie dostępnym na stronie tytułowej konkursu.

Hasła nagrodzone w konkursie KodeksRowerowy:

I miejsce – Jakub Kowalski, Bartłomiej Tyc
1. Skręcasz w prawo, skręcasz w lewo, wystaw rękę mój kolego.
2. Na rowerze nie szalej, to zajedziesz zawsze dalej.
3. Dzwonek, światła i hamulce bezpieczeństwa to budulce.
4. Nie wywołuj wilczka z lasku – na rowerze tylko w kasku.
5. Światła włączaj jeśli jedziesz, tuż przed zmrokiem na rowerze.
6. Zejdź z roweru przed przejściem dla pieszych, ten widok każdego kierowcę ucieszy.
7. Jeśli nie chcesz w głowie trzasku, na rowerze zawsze w kasku.
8. Kamizelkę odblaskową, załóż po zmroku obowiązkowo.
9. Chcesz być cały i zdrowy, zakładaj kask rowerowy.
10. Niesprawny rower – game over!

II miejsce – Wiktor Zawidzki, Amelia Kinalska
1. Pierwsze hasło konkursowe: załóż kask na swoją głowę.
2. Drugie hasło konkursowe: musisz mieć też sprawny rower.
3. Trzecie to są te światełka, widać nas wtedy na drodze.
4. Kiedy jedziesz w długą drogę patrz na czwarte! „Nalej wodę”!
5. Piąte: jeździj ścieżką rowerową
6. Szóste: patrz co jest za tobą
7. Siódme: WAŻNE! Patrz na znaki
8. Ósme: zwolnij przed pasami
9. Po dziewiąte, telefonem nie zawracaj sobie głowy
10. Po dziesiąte, prowadź mądrze, to jest kodeks rowerowy

III miejsce – Adam Kowalski, Wiktor Jabłkowski
1. Masz skończone 10 lat, przygód czeka wiele, a przed domem z rowerami stoją przyjaciele… Kartę rowerową zabierz do plecaka, no a mama oraz tata niech pilnują młodszego brata.
2. Szanuj innych uczestników ruchu drogowego – jezdnia jest dla auta, chodnik dla pieszego, dla cyklisty wytyczono drogę rowerową – zapamiętaj, co dla kogo i korzystaj z głową.
3. Z tyłu musisz „świecić” zawsze na czerwono – w trakcie dnia i nocy odblask rzuca się w oczy.
4. Kiedy zmrok nadchodzi lub pogoda kiepska – z przodu barwy białej, z tyłu zaś czerwone, światła pozycyjne muszą być włączone.
5. Zawsze bądź ostrożny – upewnij się, czy masz sprawny hamulec ręczny lub nożny.
6. Dzwonek rowerowy jest obowiązkowy – żeby ostrzec innych daj sygnał dźwiękowy.
7. Przejazd „bez trzymanki” to trik zakazany, a taki styl jazdy będzie ukarany. Pamiętaj zatem, by zawsze jedna ręka kierownicę trzymała, a nogi opierały się na pedałach.
8. Aby pieszym na przejściu nie wadzić, z roweru musisz zejść i go przeprowadzić.
9. Gdy zamierzasz skręcić w lewo – podnieś rękę mój kolego, gdy zamierzasz skręcić w prawo – daj znak-sygnał, tylko żwawo. Żeby zrobić to bezpiecznie uprzedź innych w miarę wcześnie.
10. Jazda na rowerze to poważna sprawa – chcesz uniknąć konsekwencji to przestrzegaj prawa.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA
Kolejny Artykuł

Komentarze 4

 1. Adam Kiczka says:

  A 5 miejsce ????

 2. monikaN says:

  Drugie miejsce miało lepszy wierszyk. Bardziej zapamietywalny, ale i tak z całego serca gratuluję wszystkim :))))

 3. Lucek says:

  ale czad Chłopaki gratki ! Niezła kasiora

 4. Anna says:

  Super gratuluję :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU