Tuż przed prawosławną Wielkanocą w Muzeum Mazowieckim w Płocku odbędą się warsztaty z tworzenia ukraińskich pisanek. Na koniec miesiąca będzie można też wziąć udział w spotkaniu poświęconym Broniewskiemu oraz obejrzeć nową aranżację wystawy prac Bolesława Biegasa.
Ukraińskie warsztaty zdobienia pisanek
22 kwietnia, godz. 15.30
ul. Kolegialna 6
Wyznawcy prawosławia, w tym wielu mieszkańców Ukrainy, którzy w Płocku znaleźli schronienie przed atakiem Rosji, będą obchodzić Wielkanoc. Z tej okazji Muzeum Mazowieckie zaprasza dorosłych i dzieci, do wzięcia udziału w warsztatach zdobienia pisanek techniką decoupage ukraińskim sposobem i w ukraińskim stylu.
To pierwsze spotkanie projektu Muzeum Mazowieckiego w Płocku zatytułowanego „BĄDŹMY RAZEM!” Zajęcia prowadzi Tetyana Didkovska, ukraińska rzemieślniczka, która pracowała w Muzeum Sztuk Pięknych im. J.D. Bukhanchuka.
Uczestnicy proszeni są o przyniesienie gotowanych jajek do dekoracji. Wydarzenie odbędzie się 22 kwietnia o godzinie 15.30 w sali edukacyjnej Muzeum Mazowieckiego w Płocku przy ul. Kolegialnej 6.
Porozmawiajmy o Broniewskim. Spotkanie z prof. Maciejem Tramerem
26 kwietnia, godz. 17
ul. Kolegialna 6
Dr Maciej Tramer jest profesorem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, autorem książek „Brudnopis in blanco: rzecz o poezji Władysława Broniewskiego” i „Literatura i skandal: na przykładzie okresu międzywojennego”. Poprowadzi on wieczór z poezją Broniewskiego.
– Gdybyśmy powiedzieli, że okres jerozolimski w życiu Władysława Broniewskiego był szczególny, nie powiedzielibyśmy całej prawdy. Stałoby się tak przede wszystkim dlatego, że w biografii autora „Mazowsza” trudno byłoby wskazać okres, który nie był wyjątkowy. Opowieść o pożegnalnym wieczorze poetyckim dotyczyła będzie konkretnego wydarzenia, przede wszystkim jednak będzie propozycją rozmowy o pożegnaniach i rozstaniach Broniewskiego. Przeżył ich poeta wiele. Sporo z nich zostało zapisanych w wierszach. I wydaje się, że właśnie tutaj dostrzec można fenomen twórczości Broniewskiego. Każde z poetyckich rozstań nosi w sobie wyraźny i bardzo silny ślad wcześniejszego spotkania. A mówiąc dokładniej, każdy z tych wierszy wydaje się być znakomitą opowieścią o różnicy i rozbieżnościach, które potrafią łączyć – zaprasza na spotkanie Maciej Tremer.
Wydarzenie odbędzie się w ramach muzealnego cyklu „Spotkania z historią”. Miejscem wydarzenia będzie „Galeria płocczan XX wieku” przy ul. Kolegialnej 6. Wstęp jest bezpłatny.
Wernisaż wystawy „Bolesław Biegas” i otwarcie Sali Galicyjskiej
28 kwietnia, godz. 17
ul. Tumska 8
Bolesław Biegas wraca do makienicy przy ul. Tumskiej. 28 kwietnia Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na wernisaż zaaranżowanej na nowo wystawy rzeźby i malarstwa artysty.
Wcześniej zwiedzający mieli okazję oglądać wspomnianą wystawę w Spichlerzu, jeszcze wcześniej w podziemiach Przedwiośnia. Ale to w dawnej sali wystaw czasowych przy ul. Tumskiej, tuż przy secesyjnych wnętrzach, niezwykła sztuka Biegasa rozbłyśnie pełnym blaskiem.
Bolesław Biegas (Biegalski) – polski rzeźbiarz i malarz. Urodził się w 29 marca 1877 roku na Mazowszu w Koziczynie koło Ciechanowa. Zmarł 30 września 1954 roku w Paryżu. Dzięki wsparciu postronnych osób, które wcześnie zauważyły jego niezwykły talent, podjął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Po otrzymaniu stypendium Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie wyjechał do Paryża, w którym mieszkał i tworzył do końca życia. Tam zdobył rozgłos w środowisku francuskich artystów i plastyków.
Płocka kolekcja dzieł Bolesława Biegasa znalazła po raz piąty swoje wystawiennicze miejsce na mapie Płocka. Obecna ekspozycja zaaranżowana w kamienicy secesyjnej przy ul. Tumskiej 8 obejmuje 57 obiektów (36 rzeźb gipsowych, 4 rzeźby z terakoty, 3 rzeźby w brązie, 13 obrazów oraz oryginalną tkaninę z ornamentem wykonanym wg projektu Bolesława Biegasa).
Z wystawianych 57 obiektów 4 są własnością Muzeum Mazowieckiego w Płocku, a pozostałe 53 pochodzą z kolekcji Towarzystwa Historyczno-Literackiego/Biblioteki Polskiej w Paryżu i zostały użyczone muzeum w wieloletni depozyt. Wstęp na wernisaż jest darmowy.
Tego wieczoru po raz pierwszy będzie można odwiedzić także otwartą na nowo po latach Salę Galicyjską (na trzecim piętrze secesyjnej kamienicy przy ul. Tumskiej 8). Znajduje się w niej malarstwo i rzemiosło artystyczne inspirowane sztuką Małopolski, Podhala i Huculszczyzny.
Podziwiać będzie można między innymi „Madonnę wiejską” Stanisława Wyspiańskiego.
Dodaj swój komentarz