REKLAMA

Msza Święta, barwny korowód, zabawy z mieszkańcami – zakończenie Vistula Folk Festival 2016

REKLAMA

Dziś zakończenie najbardziej kolorowego festiwalu w Płocku – Vistula Folk Festival. Od wtorku do niedzieli mogliśmy podziwiać kulturę ludową Polski, a także innych krajów.

Międzynarodowy Nadwiślański Festiwal Folklorystyczny dobiegł końca. Dziś płocczanie żegnają się z grupami artystycznymi, które do naszego miasta przybyły z Indonezji, Hiszpanii, Ukrainy, Słowacji, Turcji i Polski. O godzinie 11.30 w bazylice katedralnej odbyła się Msza Święta w intencji zespołów, które w tym roku przyjechały do Płocka.

Po zakończonej Eucharystii barwny korowód wyruszył z katedry i ulicą Grodzką przeszedł na Stary Rynek, gdzie ustawiona była scena. Po drodze płocczanie pozdrawiali artystów, którzy w tym roku wyjątkowo licznie pojawili się w Płocku. Przed Ratuszem zespoły z całego świata zaprezentowały się zgromadzonej publiczności.

Ogromny upał nie wystraszył mieszkańców – ci już przed południem przechadzali się przy stoiskach Jarmarku św. Bartłomieja. Po krótkim odpoczynku, przyszedł czas na występy. Kolejne grupy jeszcze raz zaprezentowały kulturę swoich krajów poprzez śpiewy i tańce. Nie zabrakło interakcji z publicznością. Niektóre zespoły pokusiły się o nauczenie płocczan podstawowych kroków tańców czy słów popularnych ludowych przyśpiewek.W tym roku Nadwiślański Festiwal Folklorystyczny trwał 5 dni. We wtorek, 23 sierpnia, na Starym Rynku odbyła się prezentacja zespołów. Koncert inauguracyjny odbył się dzień później w Parku Północnym na Podolszycach. W piątek na potańcówkę ludową przed Ratuszem zaprosił nas zespół Tęgie Chłopy. W sobotę natomiast, uroczystym koncertem w Amfiteatrze zespoły ludowe zachwyciły publiczność.

Warto przypomnieć, że miniony festiwal powrócił w 2012 po 32-letniej przerwie. Ogólnopolski Festiwal Folkloru i Sztuki Ludowej w Płocku funkcjonował przez 14 lat (od roku 1967 do 1980). Po reaktywacji wydarzenie odbywa się pod nową nazwą Vistula Folk Festival – Nadwiślański Festiwal Folklorystyczny. Celem, wskrzeszonej przez Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki imprezy jest pielęgnowanie polskiej kultury ludowej, ale też prezentowanie kultur innych krajów.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU