REKLAMA

Młodzi informatycy i matematycy lepsi niż… pracownicy koncernów

REKLAMA

22 kwietnia w auli LO im. S. Małachowskiego w Płocku odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie 19. edycji konkursu matematycznego „Małachowiak” oraz 3. edycji „Malachoviacus Informaticus” – konkursu dla młodych informatyków. Jak mówił Mariusz Różycki, absolwent Małachowianki, który studia kończył w Cambridge, a teraz jest programistą w dużej firmie, uczestnicy konkursu mają lepsze wyniki niż kandydaci do pracy w jednym z polskich koncernów.

Na rozpoczęcie uroczystości wystąpił chór LO im. S. Małachowskiego w Płocku, który uraczył gości pięknym wykonaniem utworów, m.in. „Piękna nasza Polska cała” czy swoją wersją „Ob-la-di, ob-la-da” The Beatles.

– Galileusz mówił o matematyce, że jest to alfabet, którym Bóg opisuje wszechświat. Najnowsze osiągnięcia z nauki i techniki potwierdzają, że w tej przenośni jest wiele prawdy – mówiła Katarzyna Góralska, dyrektor Małachowianki, zwracając uwagę, że bez matematyki trudno jest żyć w dorosłym życiu, a informatycy muszą znać również tę królową nauk. – Gratuluję, że odważyliście się być mądrymi – podsumowała.

Później przyszła pora na wręczenie nagród w konkursie matematycznym dla gimnazjów. Organizatorzy podkreślali niezwykle wysoki poziom, który skutkował aż siedmioma miejscami w ścisłym finale. Pierwsze miejsce zajęli równorzędnie Sebastian Deręgowski z Gimnazjum Katolickiego w Sikorzu oraz Kacper Sołtysiak z Gimnazjum nr 6 w Płocku. Drugie miejsce zdobyło aż troje uczestników: Bartosz Pomirski z Gimnazjum nr 6 w Płocku, Julia Śladowska oraz Tomasz Tomaszewski, obydwoje z Gimnazjum nr 8 w Płocku. Trzecie miejsce ex aequo zdobyli Jakub Grabarczyk z Gimnazjum Katolickiego w Sikorzu oraz Zofia Wysocka z Gimnazjum nr 8 w Płocku.

Wyróżnieni również zostali:

  • Natalia Pietrzak, Gimnazjum w Nowym Miszewie
  • Dariusz Turbacz, Gimnazjum w Bielsku
  • Aleksandra Czarnecka, Gimnazjum Publiczne w Sierpcu
  • Mateusz Korzeniewski, Gimnazjum Miejskie w Sierpcu
  • Klaudia Ciemiecka, Gimnazjum Miejskie w Sierpcu
  • Monika Jarowicz, Gimnazjum nr 6 w Płocku
  • Małgorzata Kamińska, Gimnazjum w Drobinie
  • Bartłomiej Lewandowski, Gimnazjum nr 6 w Płocku.

Druga część uroczystości, to rozwiązanie konkursu informatycznego. – Informatyka jest nieco niedoinwestowana, ale Sebastian Ostrowski, nauczyciel informatyki w LO im. S. Małachowskiego, radzi sobie świetnie i nawet przygotowuje uczniów do matury z informatyki, która jest bardzo trudna – zauważył Cezary Obczyński, jeden z organizatorów konkursu. – Nasze konkursy już od trzech lat wyłaniają prawdziwe talenty w tej dziedzinie – dodał.

Potwierdził to Mariusz Różycki, który współuczestniczy w obmyślaniu zadań konkursowych, a jest absolwentem zarówno Małachowianki, jak i studiów informatycznych na Uniwersytecie Cambridge.– Kiedy przekazałem koledze z pracy zadania konkursowe, on przesłał je do osoby, która zajmuje się rekrutacją w jednej z dużych firm lotniczych. Okazało się, że nikt z kandydatów nie potrafił rozwiązać jednego z zadań na satysfakcjonującym poziomie. Natomiast wszyscy finaliści naszego konkursu rozwiązali je, uzyskując przynajmniej 15 z 20 możliwych do zdobycia punktów – wyjaśnił, wywołując burzę braw.

W tym konkursie pierwsze miejsce zajął Bartosz Pomirski z Gimnazjum nr 6 w Płocku. Drugi na podium był Tomasz Tomaszewski z Gimnazjum nr 8 w Płocku, natomiast trzecie miejsce zajął Michał Woźniak z Gimnazjum nr 6 w Płocku.

Kolejne wyniki uzyskali:
4. Piotr Liński – Gimnazjum nr 6 w Płocku
5. Jakub Grabarczyk – Niepubliczne Gimnazjum Katolickie w Sikorzu
6. Natalia Piórkowska – Gimnazjum nr 13 w Płocku
7. Paweł Wiśniewski – Gimnazjum z Oddziałem Integracyjnym im. Anny Nakwaskiej w Małej Wsi
8. Piotr Dziembowski – Gimnazjum nr 13 w Płocku
9. Przemysław Rakowski – Gimnazjum nr 6 w Płocku
10. Mikołaj Glonkowski – Gimnazjum nr 13 w Płocku
11. Alicja Laskowska – Gimnazjum Nr 1 w Gostyninie
12. Wiktor Dudkiewicz – Gimnazjum nr 13 w Płocku
13. Sebastian Deręgowski – Niepubliczne Gimnazjum Katolickie w Sikorzu
14. Jakub Wiśniewski – Gimnazjum nr 3 w Płocku
15. Paulina Grabowska – Gimnazjum nr 13 w Płocku
16. Kinga Oleksiewicz – Gimnazjum nr 13 w Płocku.

Konkurs odbył się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego, Prezydenta Miasta Płocka i Starosty Płockiego. Sponsorami byli m.in. Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny, Rynex Sp. z o.o. oraz Remondis.

Od pierwszej edycji „Malachoviacus informaticus” patronem medialnym jest PetroNews.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU