Zamknij

Mieszkania dla seniorów w Płocku. Jakie będą zasady przyznawania lokali?

17:24, 15.02.2023 Wiktor Pleczyński
Skomentuj

Urząd Miasta Płocka planuje uruchomić program wynajmu mieszkań dla seniorów, wzorowany na projekcie "Mieszkania na start". Władze miasta przedstawiły projekt zasad przydzielania lokali.
Władze Płocka zaprezentowały 14 lutego projekt zasad, wedle których będą przydzielane lokale w programie "Mieszkania dla seniorów".  Są one wzorowane na już istniejących zapisach regulujących program "Mieszkania na start". Seniorzy będą musieli spełnić stosowne kryteria, aby otrzymać mieszkanie z programu. Dokładne zasady przyznawania mieszkań będą znane, gdy Rada Miasta Płocka zaaprobuje program. Jednak już można zapoznać się z projektem, który będzie debatowany podczas sesji. Ratusz rozpoczął też przygotowania do budowy budynku, w którym mają zamieszkać seniorzy. Znajdzie się on na niezabudowanej działce, naprzeciwko Zakładu Karnego w Płocku, przy ul. Sienkiewicza 21. Realizacja projektu jest możliwa dzięki funduszom z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 80% wartości inwestycji - 7.830.400 zł.  W budynku ma znaleźć się 28 mieszkań dostosowanych do osób starszych i niepełnosprawnych. Zagospodarowany zostanie również teren zielony. 15 grudnia podpisano umowę na realizację inwestycji wartej 9,788 mln zł. Prace mają zająć 20 miesięcy i zostać zakończone w czwartym kwartale 2024 roku. Projekt regulaminu przyznawania punktów decydujących o kolejności umieszczenia na liście do programu Projekt zasad wynajmowania lokali w ramach programu "Mieszkanie dla seniora" Zgodnie z zasadami, zawartymi w projekcie, lokale dla seniorów będą podnajmowane osobom fizycznym niespełniającym warunków otrzymania lokalu socjalnego, które:
  • ukończyły 60. rok życia, przy czym warunek uważa się za spełniony, jeżeli co najmniej jeden z podnajemców ukończył ten wiek,
  • tworzą gospodarstwo domowe, w którym średni miesięczny dochód przypadający na jednego członka gospodarstwa domowego, ustalony na podstawie zaświadczenia o dochodach wydanego przez organy podatkowe w roku poprzednim w stosunku do roku złożenia wniosku lub roku aktualizacji wniosku o najem lokalu, zawiera się w przedziale: a) w gospodarstwie jednoosobowym - od 150% do 400% kwoty najniższej emerytury brutto obowiązującej w dniu składania wniosku, b) w gospodarstwie dwuosobowym - od 110% do 300% kwoty najniższej emerytury brutto obowiązującej w dniu składania wniosku, c) w gospodarstwie liczącym trzy lub więcej osób - od 90% do 250% kwoty najniższej emerytury brutto obowiązującej w dniu składania wniosku.
  • nie posiadają tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego lub nieruchomości, której wartość przewyższa iloczyn maksymalnej powierzchni lokalu przewidzianego dla danego gospodarstwa domowego zgodnie z § 3 i wskaźnika wartości odtworzeniowej jednego metra powierzchni użytkowej lokalu obowiązującego w dniu złożenia wniosku lub jego aktualizacji, jak również w okresie 5 lat przed złożeniem wniosku nie wyzbyli się tytułu prawnego do lokalu.
Do dochodów osoby wnioskującej o lokal, a pobierających świadczenia alimentacyjne, dolicza się kwotę stwierdzoną prawomocnym orzeczeniem sądu, ugodą sądową, bądź kwotę świadczenia alimentacyjnego wypłacanego z funduszu alimentacyjnego (o ile osoba zobowiązana do zapłaty alimentów nie jest członkiem gospodarstwa domowego objętego wnioskiem). Dolicza się także świadczenie pielęgnacyjne. W zapisach ujęto również, że do dochodów gospodarstwa domowego, którego dochody nie osiągają wysokości umożliwiającej ubieganie się o podnajem lokalu, może zostać doliczony dochód osoby niewchodzącej w skład gospodarstwa domowego w części, w której przekracza on minimalne wynagrodzenie za pracę obowiązujące w roku składania wniosku. Jest jednak warunek - osoba ta musi zobowiązać się do udzielenia poręczenia za zobowiązania przyszłego najemcy z tytułu czynszu oraz innych opłat związanych z korzystaniem z lokalu. Ustalono, że lokale będą podnajmowane na 5 lat, ale z lokatorem lub współlokatorem mogą zostać zawarte kolejne umowy podnajmu, każda na okres nie dłuższy, niż 5 lat. Warunkiem jest, że lokator nie zalega z opłatami za jego użytkowanie, utrzymuje go w dobrym stanie technicznym, nie posiada tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego lub nieruchomości, której wartość przewyższa wartość zamieszkiwanego lokalu obliczoną zgodnie ze wskaźnikiem wartości odtworzeniowej jednego metra powierzchni użytkowej lokalu obowiązującym w dniu wygaśnięcia umowy najmu, a także osiąga dochody nie większe, niż określone w regulaminie. Na tych samych warunkach lokal może zostać podnajęty współlokatorowi pod warunkiem, że lokator wyrazi na to zgodę, albo lokator zmarł. To, jaką powierzchnię będzie miał przyznany lokal, zależeć będzie od ilości osób w gospodarstwie domowym:
  • do 45 m2 w gospodarstwie jednoosobowym,
  • do 55 m2 w gospodarstwie dwuosobowym,
  • bez ograniczeń dla gospodarstw domowych składających się z trzech lub większej ilości osób.
Możliwa będzie też zamiana lokali pomiędzy osobami zamieszkującymi w lokalach MDS (zamiana wzajemna) oraz zamian obecnie zajmowanego lokalu MDS na inny lokal MDS. Aby otrzymać lokal, trzeba będzie złożyć wniosek na urzędowym formularzu i dołączyć do niego dokumenty potwierdzające spełnienie warunków formalnoprawnych oraz tych, które mają wpływ na ocenę punktową wniosku. Prawidłowo wypełnione wnioski, spełniające kryteria formalnoprawne, od których uzależnia się możliwość podnajęcia lokalu, będą poddane ocenie systemem punktowym - zgodnie z ilością uzyskanych punktów, osoby te zostaną wpisane na listę osób uprawnionych do podnajęcia lokalu MDS. Nie podlegają ocenie systemem punktowym i są realizowane poza kolejnością wyłącznie wnioski osób ubiegających się o zamianę oraz wnioski osób ubiegających się o ponowne podnajęcie lokalu, w którym obecnie zamieszkują. W ostatnim kwartale każdego roku kalendarzowego zostaną przygotowane listy osób uprawnionych do podnajęcia lokalu w następnym roku kalendarzowym. Listy przygotowane będą w oparciu o wnioski złożone w okresie od początku roku do końca trzeciego kwartału danego roku oraz niezrealizowane i uaktualnione w tym samym terminie wnioski z lat wcześniejszych. Termin złożenia wniosków może zostać przedłużony lub może zostać wyznaczony dodatkowy czas na składanie wniosków, jeżeli ilość lub rodzaj złożonych wniosków utrudniałyby zaplanowane wynajęcie lokali. Na listy wpisane zostaną osoby w kolejności, wynikającej z ilości uzyskanych punktów. Jeśli ilość punktów będzie taka sama, o kolejności realizacji wniosku zdecyduje większa ilość punktów uzyskanych zgodnie z Regulaminem przyznawania punktów decydujących o kolejności umieszczenia na liście osób uprawnionych do przydziału lokalu, kolejno według pkt 1, 2, 7, 4, 3, 5, 6 tabeli. W przypadku równej ilości punktów we wszystkich kategoriach, wnioski wpisuje się na listę w kolejności wynikającej z wysokości dochodów gospodarstwa domowego w przeliczeniu na osobę - od najniższych do najwyższych. Projekt listy zatwierdza Prezydent Miasta Płocka. Przyjęcie oferty będzie stanowiło podstawę do zawarcia umowy najmu. Jeżeli osoba, z która ma zostać zawarta umowa podnajmu, nie wpłaci w wyznaczonym terminie kaucji zabezpieczającej należności wobec Miasta z tytułu podnajmu, może to stanowić podstawę do odmowy zawarcia umowy podnajmu.

(Wiktor Pleczyński)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

pisarz miejskipisarz miejski

0 0

ach te wybory!!!!!!!!!!!! Gospodarzu kończ. 22:02, 15.02.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BartekBartek

0 0

Chcąc pomóc seniorom wybudujcie porządny dom dla seniora, z pokojami z aneksem kuchennym, łazienką, porządną stołówką oraz opieką pielęgniarską. W Płocku brakuje takiej placówki.
A ten regulamin, to jakiś żart: a) senior 60 lat?, przypominam wiek emerytalny dla mężczyzn to 65 lat; b) mieszkanie mogą otrzymać seniorzy, którzy mają już własne mieszkanie, tylko wartość tego własnego mieszkania nie może przewyższać wartości mieszkania, o które się senior ubiega - nic tylko udostępnić rodzinie własne lokum lub wynająć i przenosić się do nowych bloków; c) w czasie trwania najmu, mieszkanie może przejąć współlokator za zgodą seniora lub w przypadku jego śmierci. Już widzę, jak co niektórzy cwaniacy będą brać na chwilę "pod opiekę" bardzo schorowanych seniorów, aby przejąć później atrakcyjne lokum. Czemu ma służyć ten program, z takim regulaminem??? 12:49, 17.02.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LolitaLolita

0 0

Poroniony pomysł. Senior to powinien mieć stabilizację , a nie co pięć lat denerwować się czy zostanie mu przedłużona umowa najmu. Bo jak nie to od razu na komunalnym zakwaterowanie. 12:50, 17.02.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NextNext

0 0

Oj widać że wybory idą. 19:52, 19.02.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%