W środę rano 6 lodołamaczy ruszyło znów do akcji na Środkowej Wiśle. Wypłynęły z Włocławka i kierują się w stronę Płocka. Czasu zostało niewiele, bo w weekend zapowiadane jest znaczne ocieplenie, co może spowodować kolejne zagrożenie powodziowe.
Jak poinformowały Wody Polskie, 17 lutego od godz. 7 na Wiśle pracuje 6 lodołamaczy. Na wodowskazie w Wyszogrodzie notowany jest obecnie stan alarmowy (578 cm), na wodowskazie Kępa Polska stan ostrzegawczy (489 cm). Sytuacja jest obecnie ustabilizowana.
– Lodołamacze Wód Polskich kontynuują akcje kruszenia i spławiania lodu na Środkowej Wiśle oraz Dolnej Odrze. Do pracy dziś rano wyruszyło łącznie 13 jednostek Wód Polskich – przekazały Wody Polskie.
Zagrożeniem może być prognozowane ocieplenie, które ma pojawić się od zachodu.
– Centra Ochrony Przeciwpowodziowej Wód Polskich pełnią stałe dyżury. Na bieżąco analizowane są prognozy meteorologiczne oraz hydrologiczne. Pracownicy Wód Polskich prowadzą monitoring zjawisk lodowych w terenie – zapewniają Wody Polskie.
Tymczasem, jak podaje IMGW, na zachodzie kraju już odczuwamy ocieplenie. Zgodnie z prognozami, opady śniegu przechodzić będą w deszcz ze śniegiem i sam deszcz, przejściowo wystąpi także marznący deszcz, powodujący gołoledź.
– Pokrywa śnieżna ulegać będzie topnieniu. Na wschodzie kraju nadal pogoda zimowa. W dzień przebłyski słońca na zmianę z opadami śniegu, a nocą silny mróz. Ocieplenie na wschód kraju dotrze dopiero pod koniec tygodnia. W tej sytuacji nadchodzące dni charakteryzować się będą zmiennym zachmurzeniem i bardzo dużym kontrastem termicznym: na wschodzie zimowa aura, a na zachodzie powiew wiosny – informuje IMGW.
Wyjaśnia także, iż dodatnie temperatury, w połączeniu z prognozowanymi opadami deszczu, przyczynią się do szybkiego topnienia pokrywy śnieżnej.
– Rzeki cały czas będą podpiętrzone przez zjawiska lodowe i powstałe w ich skutek zatory. Na zachodzie kraju, gdzie najwcześniej zrobi się ciepło, pokrywa śnieżna jest stosunkowo najsłabiej rozbudowana. Najbardziej dynamiczna sytuacja będzie miała miejsce pod koniec tygodnia, kiedy roztopy i opady deszczu obejmą również wschodnią połowę kraju. W tym rejonie notowana jest gruba pokrywa śnieżna oraz najbardziej rozwinięte zjawiska lodowe. Połączenie występowania zjawisk lodowych, opadów deszczu i gwałtownych roztopów stwarza poważnie zagrożenie powodziowe – ostrzega IMGW.
Stany wody na wodowskazach 17 lutego o godz. 6 (w nawiasach porównanie do godz. 4):
- „PKN Orlen” – 763 (-1);
- „Brama p.pow.” – 344 (0);
- „Borowiczki” – 368 (0);
- „Wyszogród” – 577 (0);
- „Kępa Polska” – 489 (0).

Dodaj swój komentarz