W środę 10 lodołamaczy pracuje od godziny 7 na Zbiorniku Wodnym Włocławek. Jednocześnie na wodowskazach odnotowano wzrosty poziomu wody. Jak tłumaczą Wody Polskie, dzieje się tak ze względu na spływającą krę na Wiśle.
24 lutego to kolejny dzień pracy lodołamaczy, które dotrą do Płocka. Ich działanie połączone jest z przepuszczaniem lodu przez sekcję przelewową Stopnia Wodnego Włocławek. We wtorek lodołamacze przebiły się przez najtrudniejszy odcinek zatoru na zbiorniku włocławskim. Do Mostu im. Legionów Piłsudskiego w Płocku pozostał im do pokonania odcinek 3,7 km.
– Samo rozbicie zatoru to połowa sukcesu, należy jeszcze odprowadzić krę, dopiero wówczas można mówić o powodzeniu akcji lodołamania – wyjaśnia Krzysztof Woś, Zastępca Prezesa Wód Polskich do spraw Ochrony przed Powodzią i Suszą.
Jak tłumaczy, teraz najważniejszym zadaniem lodołamaczy jest udrożnienie rynny, która umożliwia spływanie pokruszonego lodu. Dlatego jednostki będą pracować w taki sposób, aby sukcesywnie odprowadzać krę. Pokrywa lodowa na Wiśle (powyżej Płocka) ma jeszcze kilkadziesiąt kilometrów długości, dlatego ważne jest odprowadzenie zalegającej na Wiśle pokrywy lodowej od wysokości Płocka, w kierunku Kępy Polskiej oraz Wyszogrodu i innych miejscowości w rejonie.
– Ze względu na spływającą krę na Wiśle, lokalnie będą występować gwałtowne wahnięcia poziomu wody (spadki i wzrosty), szczególnie na odcinku Włocławek – Modlin – zapowiadają Wody Polskie.
Zapowiedzi te sprawdziły się w Płocku – pomiędzy godziną 4 a 6 rano na wodowskazie zlokalizowanym przy ul. Grabówka odnotowano wzrost o 1 cm, przy nabrzeżu PKN – o 4 cm, na bramie przeciwpowodziowej na os. Radziwie – o 3 cm, a na os. Borowiczki – o 2 cm.
Jazy na Stopniu Wodnym Włocławek również w środę są otwarte, przepływ wynosi 1220 m3 /s. Dziesięć lodołamaczy pracuje od 7 rano, w tym 2 w okolicy jazu, 4 w rynnie, a 4 w czole.
Stany wody na wodowskazach w dn. 24 lutego o godz. 6 (w nawiasach porównanie do godz. 4):
- „Grabówka” – 349 (+1)
- „PKN Orlen” – 741 (+4);
- „Brama p.pow.” – 330 (+3);
- „Borowiczki” – 376 (+2);
- „Wyszogród” – 632 (0);
- „Kępa Polska” – 546 (+2).




Dodaj swój komentarz