REKLAMA

Likwidacja papierowych zwolnień lekarskich dopiero w grudniu?

REKLAMA

We wtorek odbyła się konferencja prasowa w szpitalu wojewódzkim w Płocku, podczas której przedstawiono dalsze plany w sprawie likwidacji papierowych zwolnień lekarskich. Nowy projekt ustawy zakłada, że e-ZLA ma zastąpić zwykłe zwolnienia najdalej do grudnia 2018 roku.

24 kwietnia w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Marcina Kacprzaka w Płocku odbyła się konferencja prasowa poświęcona elektronicznym zwolnieniom lekarskim. Zgodnie z pierwotnymi założeniami, e-ZLA miały całkowicie zastąpić papierowe zwolnienia do lipca br. jednak Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska proponuje, aby termin wydłużyć. Nowa ustawa opracowywana przez ministerstwo cyfryzacji ma dodatkowo powołać funkcję „asystenta medycznego”.

Na konferencji poświęconej e-ZLA pojawili się:

  • Artur Standowicz – Wicewojewoda Mazowiecki,
  • Beata Pawlińska – Wiak – Dyrektor Oddziału ZUS w Płocku,
  • Stanisław Kwiatkowski – Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku,
  • Paweł Staneta – Ordynator Oddziału Wewnętrznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku,
  • Anna Sibilska – Kierownik Delegatury w Płocku Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Warszawie.

Przesunięcie likwidacji zwolnień papierowych

Od 2016 roku trwa proces przejścia ze zwolnień papierowych na elektroniczne. Wystawianie zaświadczeń lekarskich elektronicznie usprawni i uprości cały proces. E-zwolnienie, które wystawi lekarz, automatycznie trafi do ZUS-u. Lekarz korzystając z e-ZLA nie musi już dostarczać papierowych zwolnień i przechowywać ich kopii.

– Proszę państwa, co trzecie zwolnienie lekarskie wystawiane na terenie województwa mazowieckiego to jest e-ZLA. To, że termin zostaje przesunięty nie oznacza, że lekarze nie będą korzystali z takiego udogodnienia – zwracała uwagę Beata Pawlińska-Wiak, Dyrektor Oddziału ZUS w Płocku.Ważnym udogodnieniem ma być to, że pracodawca posiadający profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) dostanie informację o zwolnieniu wystawionym pracownikowi. Dzięki takiemu rozwiązaniu pracownik nie musi już przejmować się dostarczeniem zwolnienia na czas. Stanisław Kwiatkowski zwrócił uwagę, że przenoszenie dokumentacji na formę elektroniczną pozwoli zachować jej czytelność i porządek. Dyrektor podkreślił, że obecna, papierowa dokumentacja jest w tym aspekcie problematyczna.

Asystenci medyczni

Jednocześnie z wydłużeniem terminu likwidacji zwolnień papierowych, na podstawie próśb lekarzy wysunięto propozycję stworzenia funkcji „asystenta medycznego”. Taki asystent zajmowałby się wypełnianiem i przesyłaniem do ZUS-u zwolnień lekarskich. Nową funkcję mogłyby pełnić osoby posiadające dostęp do dokumentacji medycznej. Dodatkowo jeden asystent mógłby obsługiwać większą liczbę lekarzy. Dzięki nowej funkcji lekarze mają mieć więcej czasu na zajęcie się pacjentami.

– Jest to osoba, którą upoważnia lekarz, więc może ją upoważnić lub nie. To nie jest obligatoryjne. Oczywiście to będą osoby, które w specjalnym systemie państwowym będą figurować jako asystent medyczny – powiedział Artur Standowicz. – Być może będzie to jedna osoba, być może kilka osób, to będzie zależało od lekarza – dodał wicewojewoda mazowiecki.

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU