Kto czyta najpiękniej?

REKLAMA

Konkurs Pięknego Czytania odbywa się co roku. To właśnie wtedy miłośnicy literatury pisanej rywalizują ze sobą o to, kto najpiękniej i bezbłędnie przeczyta fragment tekstu, którego wcześniej nie widział. W konkursie wzięły udział nawet dzieci w wieku 6 lat, które udowodniły, że książki można kochać już od najmłodszych lat.

fot. PetroNews

W auli Zespołu Szkół Nr 3 w Płocku odbył się już po raz kolejny Konkurs Pięknego Czytania. Cała konkurencja została podzielona na dwie części. Pierwsza z nich odbyła się 29 maja. Tego dnia o nagrodę najpiękniej czytającego starały się od godz. 9 maluszki z przedszkoli i zerówek, a o 11 uczniowie gimnazjów. Uczestników startujących w najmłodszej kategorii było 15 z Płocka, Gostynina, Sokołowa, Gąbina i Solca.

PowiązaneTematy

Każdy z nich miał minutę na przygotowanie się do otrzymanego tekstu, by przez kolejne 120 sekund przeczytać go jak najdokładniej. Dzieci czytały teksty z książek z serii o ” Basi” autorstwa Staneckiej Zofii i Oklejak Marianny. W skład jury przedstawiciele Bibliotek i Książnicy Płockiej a także reprezentantka naszego portalu.  Podczas konkursu czytania prowadząca Dorota Dądzik, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 11, wprowadzała przerwy, w których najmłodsi tańczyli i wygłupiali się.

fot. PetroNews

Najładniej czytającym przedszkolakiem okazał się Kordian Flak z Przedszkola Samorządowego i. Króla Maciusia w Gąbinie, drugie miejsce zajął Szymon Osiecki z Miejskiego Przedszkola nr 21 w Płocku, a trzecie Filip Wółkiewicz z Miejskiego Przedszkola nr 27.

O tytuł najpiękniejszego czytającego gimnazjalisty starało się 10 uczniów z Płocka, Sierakówka, Sierpca, Gąbina i Łącka. Uczestnicy mieli do przeczytania dwa teksty: jeden z literatury pięknej, a drugi popularno-naukowy. Na przygotowanie się do oceny każdy miał po minucie na jeden tekst, a czas na przeczytanie wynosił 120 sekund. W trakcie przerw uczestnicy wypowiadali się odnośnie czytelnictwa w Polsce, czym jest dla nich książka oraz opowiadali o pomysłach w jaki sposób zachęcili by ludzi do czytania.

– Ciekawą inicjatywą byłoby wspólne dobranie lektur szkolnych. Można by zorganizować piknik klasowy czy szkolny, aby zaszczepić miłość do lektury u najmłodszych obywateli. Warto też zorganizować ciekawe reklamy, w których w rolę głównych bohaterów wcielili by się nauczyciele i rodzice – mówiła jedna z uczestniczek Konkursu Pięknego Czytania.

fot. PetroNews

Teksty popularno-naukowe nie były proste. Pojawiała się łacina, angielskie nazwy oraz trudne wyrazy geograficzne. Po burzliwej naradzie jury wyłoniło trzech zwycięzców: pierwsze miejsce zajął Adam Leśniewski z Gimnazjum nr 6 im. Władysława Szafera w Płocku, drugie, jego kolega ze szkoły – Piotr Chyliński. Trzecie zdobyła Aleksandra Stahlke z Gimnazjum Publicznego  im. Biskupa Leona Wetmańskiego w Sierpcu.

– Książka jest dla mnie oderwaniem się od rzeczywistości. Gdy czytam, próbuję wcielić się w każdego bohatera i przeżywać przygody razem z nim. Czytanie to moje hobby – mówiła Weronika Lendzion z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gąbinie.

30 maja zaplanowano drugą część konkursu w której będą startować uczniowie ze szkół podstawowych. Rywalizacje podzielono na dwie części. W pierwszej konkurować ze sobą będą uczniowie z klas I-III, a w drugiej IV-VI.

Wszystkim wygranym gratulujemy!