REKLAMA

Książnica Płocka zaprasza na spotkanie z jedną z najwybitniejszych polskich poetek

REKLAMA

We wtorek odbędzie się spotkanie online z poetką Ewą Lipską. Wydarzenie organizuje Książnica Płocka i będzie można je śledzić poprzez stronę internetową oraz profil facebookowy biblioteki.

8 grudnia o godzinie 18 Książnica Płocka zaprasza na spotkanie online z Ewą Lipską, jedną z najwybitniejszych polskich poetek. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na stronie internetowej i profilu FB Książnicy Płockiej.

Spotkanie poprowadzi Jarosław Wanecki – prezes Płockiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru, autor tomików poezji oraz książek z pogranicza sztuki i medycyny („Antrakty”, „Ecce medicus”).

Ewa Lipska – jedna z najwybitniejszych polskich poetek. Urodzona w 1945 roku w Krakowie. Członkini i założycielka Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, członkini Polskiej Akademii Umiejętności. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych. Zadebiutowała w 1967 roku tomem poetyckim „Wiersze”. Wybór jej wierszy ukazał się w prawie 40 obcojęzycznych wydaniach.

– Wiersze Lipskiej układają się w reportaż z czegoś, co dzieje się poza kadrem, w kulisach napuszonego teatru blichtru i blagi, którym żyjemy co dzień – pisał krytyk Paweł Próchniak.Ewa Lipska to laureatka wielu prestiżowych nagród. Otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia (2011 r.) i była nominowana do Nagrody Literackiej Nike oraz do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” za tomik „Pogłos”. W 2013 r. otrzymała nominację do Nagrody Poetyckiej Orfeusz. Za tomik „Czytnik linii papilarnych” została nominowana do Nagrody Literackiej „Nike” 2016.

W 2017 roku otrzymała Łódzką Nagrodę Literacką im. Juliana Tuwima. W 2018 r. za tom „Pamięć operacyjna” nominowana do Nagrody Literackiej Nike oraz Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego. Laureatka Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” 2019 za całokształt twórczości.

W 2020 roku została nominowana do Nagrody Literackiej Nike. W tym samym roku została Laureatką Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii poezja za tom „Miłość w trybie awaryjnym”.

Ewa Lipska fot. Danuta Węgiel

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU