Zamknij

Koronawirus: Stan podwyższonej gotowości w płockim szpitalu, a wojewoda może zakazać imprez masowych

19:17, 02.03.2020 Agnieszka Stachurska
Skomentuj

W poniedziałek w Sejmie omawiano aktualny stan przygotowań do ewentualnego pojawienia się koronawirusa w naszym kraju. Podkreślmy jednak, że w Polsce nie potwierdzono jak dotąd żadnego przypadku, choć kilkadziesiąt osób przebywa w szpitalach z podejrzeniem wirusa, a kolejnych kilkadziesiąt objęto kwarantanną.
Jak zapewnił minister zdrowia, Łukasz Szumowski, ministerstwo zdrowia powiadomi wszystkich, jeśli pojawi się przypadek zakażenia koronawirusem. Na razie wszystkie pobrane próbki miały wynik negatywny i nie odnotowano żadnego przypadku zachorowania na COVID-19. Specjaliści jednak nie ukrywają, że wirus do Polski w końcu dotrze. Dlatego Narodowy Fundusz Zdrowia ma zapewnić środki finansowe, związane z wprowadzeniem podwyższonej gotowości szpitali, a do wszystkich podmiotów leczniczych, w tym do lekarzy POZ, wysłano instrukcje postępowania dotyczącą procedur w przypadku wykrycia koronawirusa. Główny Inspektor Sanitarny podkreśla, że jeśli wróciliśmy z regionów objętych zakażeniem i podejrzewamy u siebie zachorowanie, absolutnie nie powinniśmy zgłaszać się do przychodni zdrowia czy na izbę przyjęć szpitala, lecz telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się na oddział zakaźny wyznaczonych szpitali. Uruchomiono też specjalne infolinie:
  • 800 190 590 - numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem
  • 502 171 171 - numer dyżurny Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.
Od 25 lutego br. osoby powracające do kraju z zagranicy otrzymują też alert RCB, dotyczący ryzyka zagrożenia. Polski rząd sprowadza także do kraju dodatkowe 30 tys. testów, które pozwolą na wykrywanie wirusa u pacjentów.
Jak ogłosił Główny Inspektor Sanitarny, ze względu na dynamicznie rozwijającą się sytuację epidemiologiczną, dotyczącą koronawirusa SARS-CoV-2, organizacja imprez masowych "podlega analizie pod kątem oceny ryzyka celem zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego uczestnikom". Decyzje podejmuje wojewoda, który może wystąpić o rekomendacje w tej sprawie do Głównego Inspektora Sanitarnego.
Wojewoda Mazowiecki nałożył też na podmioty lecznicze w województwie mazowieckim obowiązek pozostawania w stanie podwyższonej gotowości od dnia 28 lutego 2020 r. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności, a na liście szpitali objętych tym obowiązkiem znajduje się też Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku, w którym obecnie znajduje się w izolatce jedna osoba z podejrzeniem zakażenia koronowirusem.
- Decyzja została podjęta w związku z zagrożeniem pojawienia się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego i koniecznością zapewnienia miejsca do leczenia pacjentów zakażonych wirusem. Oznacza możliwość zlecenia szpitalom m.in. zwiększenia bazy łóżek zakaźnych, przekształcenie oddziału w oddział zakaźny oraz zwiększenie obsady personelu - wyjaśnia wojewoda mazowiecki.
Przypomnijmy, że nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20 proc. osób. Do zgonów dochodzi u 2-3 proc. osób chorych. Prawdopodobnie dane te są zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe. Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem? Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, jak częste mycie rąk czy zasłanianie ust podczas kaszlu i kichania. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

[WIDEO]2804[/WIDEO]

=emb_logo

(Agnieszka Stachurska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

0 0

Mam już dość tego nakręcania ludzi przecież nasza grypa też zabija ludzi i co to jest to samo 23:03, 02.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

XX

0 0

ale dzieki temu janusze biznesu znów nakręcą inflację, bo ludzie wykują konserwy i mąkę jakby wojna miala być, przez co cwaniaki podnoszą ceny. już podobno maseczki chirurgincze dla szpitali podskoczyły z 0,5 do 10 zł, a rząd zajmuje sie tym jak na wiecu ktoś mogże obrazić kogoś 08:19, 03.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UWAGA !!!!UWAGA !!!!

0 0

PTASIA GRYPA W JEDNYM ZE ŻLOBKÓW W PŁOCKU..........brak reakcji służb sanitarnych. 14:37, 03.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ApsikApsik

0 0

kicham na KOONAWIRUSA!! 16:39, 03.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%