Kompozycje Lachmana w katedrze [ZDJĘCIA]

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

W sobotni wieczór płocka katedra zabrzmiała kompozycjami Wacława Lachmana – płockiego kompozytora, dyrygenta i pedagoga. Utwory artysty wykonał Chór Męski im. Wacława Lachmana Towarzystwa Śpiewaczego Harfa oraz soliści i Płocka Orkiestra Symfoniczna.

Wacław Lachman, którego nazwisko płocczanie znają pewnie głównie z nazwania jednej z ulic jego imieniem, urodził się w 1880 r. w Płocku. Jako uczeń gimnazjum, założył chór szkolny „Płocka Drużyna Śpiewacza”, dla której sam komponował utwory. Również podczas studiów w Konserwatorium Warszawskim założył i prowadził chór złożony z kolegów. Był także założycielem i prezesem Związku Polskiej Młodzieży Muzycznej, śpiewał również w chórze Filharmonii Narodowej.

Do dziś istnieje, założony przez kompozytora w 1906 roku, Chór Lachmana, który później zmienił swoją nazwę na „Harfa”. Chórem tym kierował do 1958 r., ponadto był wykładowcą w liceach społecznych, dyrygował wieloma chórami, w tym Filharmonii i Opery Warszawskiej. W 1934 r. otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta Płocka. Być może nie wszyscy wiedzą, że Wacław Lachman skomponował ponad 300 utworów, głównie na chór męski, a oprócz pieśni, kantat i mszy opracowywał także utwory ludowe. Miesiąc temu, 16 października, obchodziliśmy 51. rocznicę śmierci kompozytora.

15 listopada o godzinie 19 w płockiej katedrze usłyszeliśmy utwory Wacława Lachmana w nietypowej akustyce oraz w wykonaniu Chóru Męskiego im. Wacława Lachmana Towarzystwa Śpiewaczego Harfa, solistów i Płockiej Orkiestry Symfonicznej.

Zobaczcie nasze zdjęcia.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji