Każdego roku na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych dochodzi do około 200 wypadków i kolizji. Ginie w nich kilkadziesiąt osób. Nasz czytelnik przesłał film, który dobrze obrazuje, jaki stosunek ma część kierowców do przejazdu przez tory kolejowe.
Otrzymaliśmy od naszego czytelnika link do nagrania, które zostało umieszczone na profilu Stop Pirat. Sytuacja miała miejsce 19 lipca br. na przejeździe kolejowym w Płocku.
– Początkowo sytuacja wyglądała tak, że zatrzymaliśmy się w małym korku i już z daleka zauważyłem, że coś tu nie gra. Jeden szlaban opuszczony, drugi nie. Światła sygnalizujące świeciły się stale, nie migały, były włączone. Brak jakiegokolwiek dźwięku, które by ostrzegało przed pociągiem. Widząc, jak auta po prostu jadą mimo świateł, zadzwoniłem pod 112. Po 11 minutach pojawiła się policja, która sama zaczęła kierować ruchem. Pociąg nadjechał zza zakrętu, więc nie widać było dobrze kiedy pociąg jedzie, na szczęście jechał wolno. Sam policjant przestraszył się jak chciał nas przepuścić, bo nie widział jadącego pociągu – relacjonuje nasz czytelnik.
Jak podkreśla, awarie na tym przejeździe przy ul. Słonecznej zdarzają się dość często, jednak wzburzyło go zachowanie niektórych kierowców.
– Większość zawracała, aczkolwiek i tak przejechało około 15-20 samochodów. Ludzie zachowywali się jak w stadzie. Jedno auto przejechało? To pojechały jeszcze za nim dwa auta. Może warto wyedukować płocczan co robić w takiej sytuacji? Awaria nie oznacza „róbcie co chcecie” – podsumowuje czytelnik.
I słusznie zwraca uwagę na brak wyedukowania kierowców. Nie każdy wie, że może zgłosić telefonicznie awarię rogatek i tym samym uratować czyjeś zdrowie lub życie.
Dlatego przypominamy!
Na większości przejazdów kolejowych znajduje się żółta naklejka, która zawiera indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego oraz numery telefonów alarmowych, pod które należy zgłaszać uszkodzenie i awarie infrastruktury kolejowej, bądź sytuacje alarmowe zagrażające zdrowiu i życiu.
Naklejka umieszczona jest na elementach infrastruktury i oznakowania przejazdów i zawiera niezbędne informacje:
- numer linii i kilometr linii – tworzące 9-cyfrowy numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo- drogowego – podając te cyfry operatorowi numerów alarmowych umożliwisz mu precyzyjnie określenie miejsca zdarzenia,
- numer alarmowy 112 – na który należy zgłaszać sytuacje zagrażające życiu i zdrowiu (np. awaria i zatrzymanie pojazdu na torach kolejowych),
- numer telefonu do dyspozytora zakładowego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. – służby technicznej dbającej np. o prawidłowe działanie rogatek.
Gdzie znaleźć naklejki?
- na przejazdach kolejowo- drogowych z rogatkami naklejki umiejscowione są po wewnętrznej stronie rogatek, na ściance obudowy napędu,
- na przejazdach kolejowo- drogowych bez rogatek na tylnej powierzchni znaku tzw. krzyża św. Andrzeja.

Zgłaszając na numer alarmowy 112 wypadek lub zagrożenie na obszarze kolejowym, należy podać operatorowi numerów alarmowych ciąg 9 cyfr umieszczonych na naklejce. Operator wpisując je do systemu teleinformatycznego szybko i precyzyjnie określi lokalizację danego przejazdu i będzie mógł powiadomić wszystkie niezbędne dla danego zdarzenia służby ratunkowe (Policję, Państwowe Ratownictwo Medyczne czy Państwową Straż Pożarną), a także właściwą terytorialnie Ekspozyturę Kolejową (odpowiadającą m. in. za wstrzymanie ruchu na danej linii kolejowej).
Podczas zgłaszania zdarzenia zachowaj spokój i wykonuj polecenia operatora numerów alarmowych. Nie rozłączaj się, dopóki operator wyraźnie Cię o tym nie poinformuje.
Po zakończonej rozmowie nigdzie nie dzwoń. Takie zachowanie utrudni służbom kontakt z Tobą, w przypadku konieczności uzyskania dodatkowych informacji.
Co zgłaszać na numer alarmowy 112?
- wypadek,
- unieruchomiony pojazd na torach kolejowych,
- przeszkodę na torach,
- wszystkie zgłoszenia skutkujące wstrzymaniem ruchu kolejowego,
- pozostawiony bagaż,
- zagrożenie terrorystyczne,
- pożar na terenie kolejowym,
- uszkodzenie sieci trakcyjnej.
Co zgłaszać na numer awaryjny (do dyspozytury kolejowej)?
- uszkodzenie, wyłamanie rogatek,
- uszkodzenie oznakowania przejazdu,
- ograniczoną widoczność na przejeździe kolejowym,
- akty przemocy na terenach kolejowych i w pociągach,
- nieoświetlony peron lub przejazd,
- akty wandalizmu na terenie kolejowym.
Jak widać, nie każde zdarzenie na skrzyżowaniu kolejowo-drogowym powinno być zgłoszone na numer alarmowy 112. Przede wszystkim jednak, absolutnie nie wolno przejeżdżać przez tory, jeśli widzimy uszkodzoną rogatkę i sygnalizację. Film przesłany przez czytelnika dokładnie pokazuje, że pociąg jednak nadjechał i gdyby nie obecność policji kierującej ruchem, mogłoby skończyć się tragicznie.
Jeśli zarejestrowaliście podobne zdarzenia na terenie Płocka i powiatu płockiego, sierpeckiego lub gostynińskiego, dajcie nam znać – będziemy publikować takie filmy, aby zwrócić uwagę na problem nieprawidłowego zachowania kierowców na drogach. Filmiki możecie przesłać w wiadomości prywatnej na naszym Facebooku lub np. wysyłając link na nasz KONTAKT do filmu zamieszczonego na wetransfer.com.
Znowu się coś popsuło ??? Ogarniającej w końcu ten przejazd bo to już przynajmniej trzecia awaria w ciągu miesiąca !