REKLAMA

Już niedługo nad Płockiem zawiśnie krwawy księżyc

REKLAMA

W najbliższy piątek będzie można zaobserwować na niebie niezwykłe zjawisko. Tego dnia dojdzie do najdłuższego w XXI wieku zaćmienia Księżyca. Będzie ono widoczne również z Płocka.

27 lipca będzie jedyna okazja w tym stuleciu, by zaobserwować zaćmienie Księżyca, trwające aż 1 godzinę i 43 minuty. Zjawisko rozpocznie się o godzinie 21.30, Księżyc powoli będzie zmieniał swoją barwę z białej na czerwoną i wyraźnie słabiej lśnił.

Zobaczymy to z obszaru całego kraju i jeśli tylko pogoda dopisze, a na niebie nie będzie zbyt wielu chmur, to w Płocku też będzie można je oglądać. Następne tak długie zaćmienie będzie miało miejsce dopiero w… 2123 roku.Księżyc tego wieczoru nie będzie jedyną czerwoną planetą, którą będzie można dostrzec na niebie. Dość nisko nad horyzontem na południowym niebie będzie widoczny także Mars. Planeta znajdzie się w tak zwanej „wielkiej opozycji”, co oznacza, że znajduje się on wyjątkowo blisko Ziemi i będzie widoczny lepiej, niż zwykle.

Planeta rzymskiego boga wojny pojawi się na niebie chwilę po rozpoczęciu zaćmienia Księżyca, a najlepiej będzie ją obserwować parę minut przed pierwszą w nocy, gdy znajdzie się najwyżej nad horyzontem.

zaćmienie księżyca, fot. Jarosław Jasiński, wikipedia.org

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 2

  1. Małgosia says:

    Od kiedy księżyc jest planetą?

  2. Janusz krawężnik says:

    Uuuuu…..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU