REKLAMA

Jan Paweł II w płockim zakładzie karnym. Odkryli wyjątkowe zdjęcia, stworzyli grę miejską

REKLAMA

Dokładnie 30 lat temu, 7 czerwca 1991 roku Papież Jan Paweł II przyjechał do Płocka, gdzie m.in. odwiedził zakład karny i spotkał się z więźniami. Hubert Skrzyński, dyrektor CKU przy Zakładzie Karnym w Płocku, a jednocześnie prezes Stowarzyszenia na rzecz edukacji osób wykluczonych społecznie o nazwie „Busola”,  postanowił stworzyć projekt, upamiętniający to wydarzenie. Powstał wyjątkowy album, gra miejska i podcast.

Projekt „Śladami Jana Pawła II w Płocku”, realizowany w płockim zakładzie karnym zakładał stworzenie gry miejskiej, dzięki której uczestnicy mogą zapoznać się z historycznym wydarzeniem – przyjazdem do Płocka Papieża Polaka w dn. 7-8 czerwca 1991 r., ze szczególnym uwzględnieniem odwiedzin Papieża w Zakładzie Karnym w Płocku. Nagrano także podcast na temat tego wydarzenia, który jest dostępny na stronie internetowej Stowarzyszenia na rzecz edukacji osób wykluczonych społecznie „Busola”.

Skąd wziął się pomysł na taki projekt?

– Pomysł stworzenia gry miejskiej mieliśmy już tak naprawdę od kilku lat – przyznaje Hubert Skrzyński, dyrektor CKU przy Zakładzie Karnym w Płocku, który jest inicjatorem i pomysłodawcą projektu. – Nie wiedzieliśmy, jak się zabrać do realizacji, gdyż nie mamy stosownego ‘know-how’. Kiedy pojawiła się szansa zdobycia grantu w ramach 10. edycji konkursu grantowego Fundacji „Fundusz grantowy dla Płocka”, zdecydowaliśmy się złożyć wniosek o dofinansowanie i udało się. Znaleźliśmy inną fundację, która na co dzień zajmuje się tworzeniem questów (gier miejskich), nawiązaliśmy współpracę i w taki oto sposób udało się przygotować gotowy „produkt” – tłumaczy pan Hubert.

Fot. Zakład Karny w Płocku

Problem, na jaki autorzy projektu chcieli zwrócić uwagę, to zainteresowanie młodzieży z płockich szkół lokalnymi wydarzeniami historycznymi dużej rangi, w tym przypadku wizytą Papieża Jana Pawła II w Płocku w 1991 r. Gra powstała nie tylko w wersji papierowej, ale ma też elektroniczną wersję, tak, by można było z niej korzystać dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii.

Jak wyjaśnia nasz rozmówca, pomysł ten angażuje szkoły i ich uczniów, którzy mogą wziąć udział w nietypowym przedsięwzięciu, zakład karny, który pokazuje w ten sposób swoją inną, bardziej przyjazną twarz, ale i samych osób osadzonych, dla których udział w tym projekcie przekłada się na możliwość zaangażowania w sprawy społeczne i jednocześnie nabycia nowej wiedzy.

W sumie przy projekcie pracowało około 12 osób, w tym 7 skazanych z płockiego zakładu karnego, którzy zaangażowali się początkowo. W rzeczywistości najaktywniej realizowało projekt dwóch z nich.

Fot. Zakład Karny w Płocku

Zdjęcia wykorzystane w samej grze miejskiej zostały zrobione samodzielnie przez uczestników projektu na konkretne potrzeby redakcyjne.

– Natomiast jeśli chodzi o zdjęcia wykorzystane w albumie online, to zupełnie przypadkiem natknąłem się na nie w Zakładzie Karnym w Płocku, kiedy to funkcjonariusze zakładu przygotowywali się do organizacji II ogólnopolskiego konkursu plastycznego pt. „Święty Jan Paweł II – Człowiek, który zmienił świat…”. Leżały w zwykłym, starym albumie gdzieś u kogoś na półce w gabinecie. Gdy je zobaczyłem, wpadliśmy na pomysł stworzenia tego e-albumu, choć na początku w ogóle nie było tego w planach – opowiada Hubert Skrzyński.

Zdjęcia zostały zeskanowane, obrobione i poprawione cyfrowo. W albumie wykorzystano także tekst przemówienia, jakie Papież wygłosił do około 300 skazanych 7 czerwca 1991 r. na dziedzińcu wewnętrznym więzienia. Cały album można obejrzeć na stronie stowarzyszenia, a dodatkowo autorom udało się wygospodarować trochę środków własnych i album został wydrukowany w kilkudziesięciu egzemplarzach.Śladami Jana Pawła II po Płocku

Ciekawa jest też historia realizacji podcastu, który uczestnicy projektu nagrali we własnym zakresie.

– Zaprosiliśmy świadków tamtego wydarzenia, którzy podzielili się z nami swoimi wspomnieniami. Byli to: ówczesny Naczelnik ZK Płock, dwóch funkcjonariuszy, którzy tamtego dnia byli w pracy oraz jeden skazany, który brał udział na żywo w spotkaniu z Papieżem w 1991 r. Dodatkowo, w podcaście są „przebitki” z oryginalnego nagrania przemówienia Jana Pawła II z tamtego dnia w płockim zakładzie karnym – wyjaśnia pan Hubert.

Jak zdradza, chciałby, aby nagranie podcastu o wizycie Jana Pawła II w płockim Zakładzie Karnym było początkiem długofalowych działań, które nie ustaną po zakończeniu tego projektu.

Fot. Zakład Karny w Płocku

– Mamy pomysł na to, by nagrywać i publikować dalsze odcinki podcastów, które byłyby w całości przygotowywane przez osadzonych pod nadzorem nauczycieli z przywięziennej szkoły. Naszym pomysłem na to jest, aby nagrania nie były mówione językiem naukowym, ale językiem łatwym do zrozumienia, przede wszystkim przez ludzi młodych. Chcielibyśmy, by nagrywane treści były wesołe, przyjemne i wciągające dla słuchaczy. Mamy jednocześnie nadzieję, że to tylko zapoczątkuje cykl podcastów, które będziemy później regularnie nagrywać i udostępniać szerszej publiczności. Całość byłaby wspaniałym przykładem na to, jak trwały może być projekt zapoczątkowany poprzez odniesienie do jednego wydarzenia – podsumowuje Hubert Skrzyński.

Gra miejska „Śladami Jana Pawła II po Płocku” będzie dostępna w wersji papierowej w Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej w Domu Darmstadt, natomiast w wersji elektronicznej do samodzielnego pobrania i wydrukowania na stronie stowarzyszenia www.busola.edu.pl oraz na stronie Questy Wyprawy Odkrywców. Zapraszamy do zabawy!

Projekt „Śladami Jana Pawła II w Płocku” powstał dzięki współfinansowaniu ze środków Fundacji „Fundusz grantowy dla Płocka” – w ramach 10. edycji konkursu grantowego.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 1

  1. Siekiera says:

    25 lat od Inwazji Mocy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU