REKLAMA

REKLAMA

Jakie świadczenie dla osób objętych kwarantanną po powrocie do kraju?

REKLAMA

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że osoby objęte obowiązkową kwarantanną po przekroczeniu granicy mogą ubiegać się o świadczenia chorobowe. Warunkiem do jego otrzymania jest złożenie wniosku w terminie do 3 dni roboczych po zakończeniu kwarantanny.

Po zamknięciu granic, większość z osób, które przekraczają granicę Polski, ma obowiązek odbycia obowiązkowej kwarantanny, która trwa 14 dni. Z tego obowiązku wyłączone są jedynie osoby, pracujące w międzynarodowym transporcie.

Przeczytajrównież

– Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia, taka osoba może ubiegać się o świadczenia z tytułu choroby. Aby je uzyskać, należy złożyć specjalne oświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny w terminie 3 dni roboczych od dnia zakończenia kwarantanny. Wzór oświadczenia jest dostępny na stronie www.zus.pl – informuje ZUS.

Oświadczenie pracownik lub zleceniobiorca składa do swojego płatnika składek, np. pracodawcy lub zleceniodawcy. Natomiast osoby, prowadzące działalność pozarolniczą i osoby z nimi współpracujące, powinny złożyć oświadczenie bezpośrednio w ZUS.

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

Uwaga! Można przekazać je elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych. Dodatkowo w każdej placówce ZUS znajdują się specjalne urny, w których klienci mogą złożyć dokumenty bez narażania się na ryzyko zakażenia poprzez kontakt z innymi ludźmi.

– W przypadku mniejszych zakładów pracy, to znaczy takich, które zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego mniej niż 20 osób, zasiłek chorobowy wypłaca ZUS. Wtedy płatnik składek, czyli pracodawca, w ciągu 7 dni przekazuje oświadczenie ubezpieczonego do Zakładu. W tym przypadku również można to zrobić za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych – wyjaśnia  Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego.




Oświadczenie musi być zgodne z prawdą – aby to zweryfikować, płatnik składek, który wypłaca zasiłki lub ZUS, może wystąpić do właściwego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej w celu potwierdzenia zawartych w nim danych.

Uwaga! Jeżeli państwowy inspektor sanitarny zdecyduje o skróceniu lub zwolnieniu osoby, która odbywa kwarantannę, z obowiązku jej odbywania, osoba ta powinna poinformować o tym wypłacającego świadczenie chorobowe (np. pracodawcę, zleceniodawcę albo ZUS).

Osoby, które powracają z zagranicy i są objęte obowiązkową kwarantanną nabywają prawo do świadczenia chorobowego na ogólnych zasadach. Przysługuje więc ono osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym. Nie ma tutaj znaczenia, czy ubezpieczenie jest obowiązkowe jak w przypadku umowy o pracę, czy też dobrowolne jak dla prowadzących działalność gospodarczą lub pracujących na podstawie umowy zlecenie.

Więcej informacji o świadczeniach wynikających z poddania się kwarantannie lub izolacji oraz zasiłkach opiekuńczych na czas opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły dostępne jest na stronie www.zus.pl oraz pod nr tel. 22 290 87 01.

REKLAMA

Inni czytali również

Kolejny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU