środa, 29 marzec, 2023
  • Reklama na portalu i w gazecie
  • Kontakt z redakcją
  • Polityka Prywatności
PetroNews
  • Start
  • Płock
    • Bezpieczeństwo
    • Polityka i Politycy
    • Sport
    • Informacje
    • Rozrywka i Wydarzenia
    • Tylko u Nas
  • OgłoszeniaNowość
  • Powiat
  • Dyskusje
  • Gazety
  • Kontakt
  • Reklama
No Result
View All Result
PetroNews

REKLAMA
Home Informacje Rodzina i Społeczeństwo

Jak zmierzyć się z nowotworem? Ruszają bezpłatne porady psychoonkologa w Płocku

ORLEN Sport i Zdrowie

przez Agnieszka Stachurska
14 kwietnia 2022
in Rodzina i Społeczeństwo, Zdrowie i uroda
REKLAMA
70
SHARES
1000
VIEWS
Podziel się na FacebookuUdostępnij na Twitterze

Informacja o zachorowaniu na nowotwór zmienia wiele w życiu zarówno pacjenta, jak i jego najbliższych. Jak zmierzyć się z tą wiadomością i poradzić sobie z chorobą również psychicznie? Pomoże w tym specjalista psychoonkolog, z którego darmowych porad będzie można już wkrótce skorzystać w Płocku.

Program „Zdrowie dla Płocka”, został zainicjowany  w 2019 roku przez PKN ORLEN dla mieszkańców Płocka oraz powiatów płockiego, sierpeckiego i gostynińskiego. Realizowany jest przez Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc pod patronatem Ministerstwa Zdrowia.

Teraz w ofercie medycznej Programu pojawiły się także nowe konsultacje – psychoonkologiczne, które stają się bardzo ważnym aspektem leczenia onkologicznego. W czym psychoonkologia może pomóc pacjentowi?

– Psychoonkologia ma już swoją historię. Pierwszą osobą, która wprowadziła to pojęcie była Jimmie C. Holland, a było to w 1984 roku. W Polsce termin ten wprowadziła prof. Krystyna de Walden-Gałuszko w 1992 roku – mówi dr Mariola Kosowicz, Kierownik Poradni Psychoonkologii w Narodowym Instytucie Onkologii. – Faktycznie jednak można powiedzieć, że ostatnich 10 lat to rozwój świadomości, również wśród kadry medycznej, że psychoonkolodzy są potrzebni – przyznaje.

Jak tłumaczy, w trakcie leczenia onkologicznego niezbędny jest interdyscyplinarny zespół, w którym każdy ma swoją rolę.

– Jesteśmy już obecni w klinikach onkologicznych i spotykamy się z pacjentem od jego pierwszego kontaktu z kliniką, np. kiedy jest przygotowywany do operacji. Pracujemy również ambulatoryjnie. Pacjent ma inne potrzeby, kiedy przychodzi do kliniki, a inne kiedy już wychodzi ze szpitala, podejmuje leczenie i zaczyna mieć problemy również osobiste, społeczne czy zawodowe – wyjaśnia dr Mariola Kosowicz.

dr Mariola Kosowicz

Podkreśla, że w chorobach przewlekłych jest pewna dynamika, a to wiąże się z ogromną ilością emocji.

– Wiemy, że kiedy człowiek przeżywa bardzo wysoki poziom stresu, i to w dłuższej perspektywie, to może przełożyć się na tzw. psychosomatykę. Pacjenci, którzy są w silnym niepokoju i stresie, intensywniej odczuwają ból. Mają też gorsze rokowania, z tego względu, że nie podejmują działań, związanych z samoopieką, nie współpracują z lekarzem, a czasem nawet rezygnują z leczenia z powodu bardzo zaawansowanej depresji klinicznej, która wymaga leczenia. Jeśli pacjent nie wyraża na to zgody, to nie możemy mu pomóc – tłumaczy kierownik Poradni Psychoonkologii.

Pacjent powinien więc jak najszybciej trafić do psychoonkologa, który przekaże mu wiedzę na temat mechanizmów psychologicznych oraz tego, ile może zdziałać nasz mózg oraz sposób myślenia.

– Głowa może wyrządzić pacjentowi dużo szkody. Jeśli wpadnie w stan depresyjny, ma wówczas bardzo zaburzoną sferę poznawczą. Zaczyna widzieć tylko to, co jest straszne, niedobre, niepokojące. Wtedy te funkcje mózgu, które mogłyby to zautoryzować i przekazać, że nie do końca jest tak, jak się wydaje, nie działają. Tym samym człowiek znajduje się w stanie ciągłego zagrożenia – wyjaśnia psychoonkolog.

Jak dodaje, stres jest reakcją biologiczną organizmu na to, czego się obawiamy. Podniesiony poziom hormonów stresu, takich jak kortyzol, obniża z kolei poziom odporności.

– Myślę, że brakuje rzetelnej edukacji w tym zakresie. Ludzie powinni wiedzieć, że jeśli myślimy negatywnie, cały organizm dostaje informację, iż jesteśmy w stanie realnego zagrożenia. Mózg nie odróżnia bowiem, czy myślimy o tym co będzie, czy o tym co już jest. Jeśli jesteśmy w stanie emocjonalnym, to dostaje informację, że to już się dzieje. Jednocześnie nie może tego zredukować, bo w rzeczywistości tego realnego zagrożenia nie ma. Jest więc cały czas w stanie mobilizacji, co nie wychodzi nam na zdrowie – tłumaczy dr Mariola Kosowicz.

Gabinet terapeutyczny w Narodowym Instytucie Onkologii

Psychoonkolodzy pracują więc także w obszarze edukacji, tłumacząc pacjentom, czym jest stres. Obecnie bowiem to słowo nabrało znaczenia ogólnego, powszechnego.

– Większość z nas pracuje zbyt długo, jest przemęczona. Tłumacząc, że tak wygląda obecnie świat, popełniamy błąd, a nasz organizm prędzej czy później wystawi nam za to rachunek. Niekoniecznie w postaci przewlekłej choroby, jaką jest nowotwór, ale i w postaci innych chorób, np. autoimmunologicznych – przekonuje nasza rozmówczyni.

Praca psychoonkologów – najogólniej definiując – to pomoc pacjentowi w uporządkowaniu tego, co może mu służyć w powrocie do zdrowia, ale i większej świadomości codziennego życia.

Czym różni się psychoonkologia od psychoterapii?

– Psychoonkologia jest subdyscypliną onkologii klinicznej, psychiatrii, psychologii, psychologii zdrowia. W moim zespole psychoonkologami są psycholodzy po specjalizacji klinicznej (tak jak lekarze), którzy skończyli szkoły psychoterapeutyczne. Są to więc osoby bardzo dobrze wykształcone. Osoba w trakcie leczenia nie umawia się na taką tradycyjną psychoterapię, która polega na tym, że spotkania odbywają się co tydzień i omawiany jest problem, który jest analizowany z różnych stron. Z osobami, które są w sytuacji głębokiego kryzysu najpierw pracujemy interwencyjnie – wyjaśnia dr Mariola Kosowicz.



Ten etap ma za zadanie pomóc pacjentowi wstać, zmotywować do działania. Psychoonkolog nie tylko zadaje pytania, ale i mówi, co pacjent ma w danej sytuacji zrobić. W następnym etapie następuje trening wzmacniający pacjenta, skierowany na promowanie świadomości i proaktywnej postawy wobec leczenia. Psychoonkolog dostarcza wówczas pacjentowi narzędzi do radzenia sobie z przewlekłą chorobą oraz zmianą zachowań i postaw związanych z chorobą.

– Aż przychodzi taki moment, że pacjent jest gotowy na podjęcie psychoterapii, która niekoniecznie jest związana z chorobą. Może dotyczyć problemów w małżeństwie, niskiej samooceny, czy poczucia straty. Wtedy pracujemy już długoterminowo – tłumaczy nasza rozmówczyni.

Z jakim problemem może przyjść pacjent onkologiczny? Na przykład może bać się chemioterapii. Wówczas psychoonkolog pyta czego dokładnie pacjent się boi i rozkłada na czynniki pierwsze te lęki, które często nie są prawdziwe i bazują na zasłyszanych informacjach lub wyobrażeniach.

– Kiedy człowiek się boi, to czytając informacje o tym, czego się obawia skupia się na wyłapaniu tego, co potwierdza jego lęk – mówi psychoonkolog.

Strefa relaksu w Narodowym Instytucie Onkologii

Z lekarzami tej specjalizacji będzie można spotkać się w Płocku w ramach programu „Zdrowie dla Płocka”. Najbliższe darmowe porady odbędą się 14 i 21 maja br. w Centrum Medycznym PZU Medica (Galeria Mosty w Płocku).

– Mogą zgłosić się wszyscy pacjenci, którzy mają potrzebę porozmawiania i wyprostowania tego, co im przeszkadza psychicznie. Ale spotkania przeznaczone są również dla rodzin i bliskich osób chorych, dla każdej osoby, która przeżywa kryzys związany z chorobą onkologiczną. Nie mamy magicznej różdżki, która rozwiąże wszystkie problemy, ale na pewno możemy wskazać im drogę. To może być pierwszy krok. Trzeba zacząć rozmawiać, bo jeśli siedzimy w miejscu, w którym nauczyliśmy się być, to nie zrobimy nigdy kroku do przodu – podsumowuje nasza rozmówczyni.

Mieszkańcy Płocka i okolic mogą rezerwować wizyty u psychoonkologa w Centrum Medycznym Medica w Płocku pod numerem tel. 22 546 31 11 lub mailowo: profilaktyka.plock@coi.pl.

Przypomnijmy, że „Program Zdrowie dla Płocka” to wiele inicjatyw, które mają wspomóc profilaktykę i leczenie. Od momentu powstania Programu funkcjonuje infolinia pulmonologiczna i onkologiczna dla mieszkańców i kadry medycznej z Płocka i okolic. Konsultanci informują o działaniach z zakresu profilaktyki onkologicznej, jak również zgodnie z zaleceniami umawiają konsultacje i wizyty u specjalistów z instytutów (zapewniana jest pomoc nawigatorów dla osób zgłaszających się do diagnostyki lub leczenia).

Z kolei w Punkcie Pomocy Palącym w Centrum Medycznym Medica w Płocku można umówić się na konsultację u specjalisty ds. uzależnień, pielęgniarki, psychologa czy dietetyka. Ponadto w 2021 roku uruchomiony został punkt z poradami fizjoterapii oddechowej, w którym specjalista pomaga dobrać odpowiednie do wieku i stanu zdrowia zestawy podstawowych ćwiczeń oddechowych.

Zarówno Narodowy Instytut Onkologii, jak i Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc aktywnie współtworzą z PKN ORLEN i innymi partnerami medycznymi, m.in. Narodowym Funduszem Zdrowia, Narodowym Instytutem Kardiologii kardynała Stefana Wyszyńskiego, Państwowym Instytutem Badawczym, Centrum Medycznym Medica w Płocku, Instytutem Fizjologii i Patologii Słuchu, edycje Miasteczek Zdrowia. Dotychczas z wizyt i porad medycznych w takiej formie w trzech edycjach Miasteczka Zdrowia skorzystało ponad 12 tys. osób.

Koncern przeznaczy przez 5 lat trwania tego Programu łącznie 10 mln zł na m.in. monitorowanie i poprawę stanu zdrowia mieszańców Płocka i okolicznych powiatów, profilaktykę i leczenie chorób oraz podnoszenie kwalifikacji personelu medycznego.

Więcej szczegółowych informacji o Programie Zdrowie dla Płocka można znaleźć na stronie internetowej www.zdrowiedlaplocka.pib-nio.pl.

Narodowy Instytut Onkologii

  • Nawigator ds. diagnostyki tel. 22 546 33 77, e-mail: diagnostyka.plock@coi.pl
  • Nawigator ds. profilaktyki tel. 22 546 31 11, e-mail: profilaktyka.plock@coi.pl.

Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc

  • Nawigator ds. diagnostyki tel. 22 43 12 350 lub 22 43 12 306, e-mail: pulmonologia@igichp.edu.pl.

Share28Tweet18




REKLAMA
Poprzedni Artykuł

Wisła Płock nie zgadza się na zmianę terminu meczu z Vive Kielce. Jak to argumentuje?

Kolejny Artykuł

Jak płocczanie na przekór władzy upamiętnili ofiary Zbrodni Katyńskiej

Kolejny Artykuł
Jak płocczanie na przekór władzy upamiętnili ofiary Zbrodni Katyńskiej

Jak płocczanie na przekór władzy upamiętnili ofiary Zbrodni Katyńskiej

Dodaj swój komentarz

Reklama



REKLAMA
  • Start
  • Płock
  • Ogłoszenia
  • Powiat
  • Dyskusje
  • Gazety
  • Kontakt
  • Reklama

© 2018 Sentra Media - Nasza Polityka Prywatności.

No Result
View All Result
  • Strona Główna
  • Bezpieczeństwo
  • Polityka i Politycy
  • Rozrywka i Wydarzenia
  • Sport
  • Tylko u Nas
  • Warto przeczytać!
  • Reklama w mediach
  • Kontakt

© 2018 Sentra Media - Nasza Polityka Prywatności.

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU
  • Nasza strona używa plików cookies. Zaakceptuj przez kliknięcie lub przewiń stronę. Akceptuje