Zamknij

Jak płocczanie na przekór władzy upamiętnili ofiary Zbrodni Katyńskiej

19:29, 14.04.2022 Wiktor Pleczyński Aktualizacja: 15:47, 15.04.2022
Skomentuj

Wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej byli mieszkańcy Płocka. Najpierw, pomimo zagrożenia represjami, tragiczne wydarzenie upamiętniła lokalna Solidarność, a w wolnej Polsce Krzyż Katyński odtworzono i ustawiono monument ku pamięci Płockich Sybiraków.
Pan Zenon Dylewski, który pełnił funkcje wiceprzewodniczącego Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Płocku, przypomniał nam historię upamiętnienia przez płocczan Polaków zamordowanych w Katyniu. Okazją ku temu był Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony corocznie 13 kwietnia.
- Pierwszy krzyż upamiętniający ofiary Zbrodni Katyńskiej powstał w Płocku z inicjatywy opozycji solidarnościowej - podkreśla Zenon Dylewski.
W 1981 roku na Cmentarzu Komunalnym stanął krzyż z aluminiową tabliczką, na której można było odczytać:

OFIAROM KATYNIA w 41 rocznicę PŁOCCZANIE PŁOCK 1.11.1981r.

Krzyż pozostał na cmentarzu, Służba Bezpieczeństwa nie odważyła się usunąć niewygodnego dla władz obiektu. Płocczanie, co roku, również w okresie Stanu Wojennego, 2 listopada modlili się przy nim za Polaków zamordowanych przez Rosjan, nie zważając na groźbę represji ze strony SB. Szczególnie aktywna była młodzież związana z Duszpasterstwem Akademickim Petroklezja. Z biegiem lat krzyż postawiony przez mieszkańców niszczał i w 2003 roku NSZZ Solidarność, w porozumieniu z ówczesnym prezydentem Płocka, Mirosławem Milewskim oraz Zenonem Dylewskim, wiceprzewodniczącym Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Płocku, postawił nowy krzyż. Na belce umieszczono obok repliki tablicy z 1981 roku, nowy napis:

PAMIĘĆ POMORDOWANYCH CHROŃMY MODLITWĄ NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" REGIONU PŁOCKIEGO 2003R.

Aby upamiętnić ofiary Zbrodni Katyńskiej, ostatni wojewoda płocki oraz prezydent Płocka w latach 1990-1995 Andrzej Drętkiewicz w porozumieniu z Salezjanami Parafii św. Stanisława Kostki w Płocku wprowadził do tradycji modlitwę Różaniec Katyński. Treść modlitwy można znaleźć na stronie internetowej Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej.

W 2017 roku obok Krzyża Katyńskiego, w dzień pamięci ofiar zbrodni 13 kwietnia, odsłonięto Memoriał Sybiraków i Płocczan Pomordowanych na Wschodzie. Monument wystawiono w ramach wspólnej inicjatywy Urzędu Miasta Płocka oraz NSZZ "Solidarność" Regionu Płockiego.

Rosjanie zamordowali podczas Zbrodni katyńskiej około 22 tysiące Polaków, z czego ok. 14,5 tys. jeńców wojennych oraz 7,3 tys. osób cywilnych. http://petronews.pl/dzien-pamieci-ofiar-zbrodni-katynskiej-w-plocku-zdjecia/

(Wiktor Pleczyński)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%