Zamknij

Jak działa myjnia samochodowa? Niecodzienna lekcja w podpłockiej szkole [FILM, ZDJĘCIA]

18:47, 23.09.2022 Agnieszka Stachurska Aktualizacja: 15:14, 27.09.2022
Skomentuj

W dziesięciu placówkach szkolnych i przedszkolnych Płocka oraz powiatu płockiego prezentowana była wyjątkowa lekcja pod hasłem: "Bądźmy eko. Dbajmy o wodę". Specjalnie przygotowane ekolekcje wzbudziły zainteresowanie i zaangażowanie dzieci, a przede wszystkim, jak sprawdziliśmy, pozostawiły po sobie cenny spadek w postaci wiedzy na temat oszczędzania wody.
Zajęcia proekologiczne, które odbywały się od 12 do 16 września, zostały przygotowane w formie interaktywnych warsztatów angażujących uczniów. Tematem przewodnim było zużycie i oszczędzanie wody. Dzieci pracowały na specjalnie opracowanym lapbooku, którego duża wersja stanęła przed tablicą. Do każdej takiej kreatywnej teczki tematycznej zostały dołączone zestawy do przeprowadzenia w domu prostych doświadczeń (w tym np. wysianie rzeżuchy czy zrobienie mikroskopu z telefonu komórkowego) oraz karty do gry z przyrodniczymi ciekawostkami, w tym informacjami o bogatych pod względem przyrodniczym terenach Zakładu Produkcyjnego PKN ORLEN w Płocku i występujących na nich gatunków rzadkich, a nawet chronionych zwierząt i roślin. Jak wyjaśnia Agata Górnicka, Dyrektor Biura Relacji z Otoczeniem PKN ORLEN, podczas ekolekcji wykorzystano m.in. uproszczony model myjni samochodowej, znanej ze stacji paliw ORLEN, aby dzieciom łatwiej było zrozumieć w jaki sposób wykorzystywana jest w nich woda. Z naszą kamerą odwiedziliśmy jedną z klas Szkoły Podstawowej w Maszewie Dużym, która wzięła udział w projekcie. Podczas lekcji, prowadzący Kamil Opas z Zakątka Odkrywców wyjaśniał, w jaki sposób PKN ORLEN związany jest z wodą. Dzieci, na specjalnych mapkach w lapbooku zaznaczały miejsca, w których wykorzystywana jest woda oraz wymieniały, do czego jest stosowana np. w szpitalu, w firmie czy w prywatnych domach. Największe zainteresowanie wzbudziła jednak miniatura myjni samochodowej, przy której dzieci naocznie przekonywały się na czym polega zamknięty obieg wody i dlaczego musi być ona filtrowana.
- Projekt ma za zadanie uświadamiać dzieciom potrzebę, a jednocześnie wspierać rodziców w tym, aby oszczędzali wodę w domu. Dzieci dowiadują się też w jaki sposób na przykład PKN ORLEN oszczędza wodę u siebie na stacjach paliw. W materiałach dodatkowych dla dzieci opisywane są także działania proekologiczne, jakie prowadzi ORLEN - wyjaśnia Kamil Opas.
Podkreśla, że ORLEN to nie tylko paliwa i stacje paliw czy hot-dogi, o których dzieci mówiły podczas lekcji, ale również odpowiedzialność społeczna, w tym proekologiczna. Projekt realizowany był przez tydzień, podczas którego Zakątek Odkrywców odwiedził 10 placówek, w tym 7 szkół i 3 przedszkola, przeprowadzając te ciekawe zajęcia dla dzieci w wieku 6-9 lat.
- Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony tym, że dzieci naprawdę wiedzą w jaki sposób oszczędzać wodę. Bardzo dużo wiedzą też o zakładzie PKN ORLEN, wiele dzieci potrafiło wskazać elektrociepłownię, powiedzieć co się tam dzieje, w jaki sposób podgrzewana jest tam woda. Dzieci też doskonale zdają sobie sprawę z tego, jaki jest obieg wody w Płocku, skąd jest pobierana, że należy ją oczyścić, ale i o wszystkich etapach jej użytkowania - zaznacza Kamil Opas.
A co dzieciom podobało się najbardziej podczas zajęć? Jak mówią, to że poznały sposoby na oszczędzanie wody. Zaciekawił je także otrzymany lapbook czy prezentowany model myjni samochodowej. Chętnie wysieją też otrzymaną do domu rzeżuchę. Najważniejsze jednak, że wszystkie dzieci obiecały oszczędzać wodę i wdrażać w życie to, czego dowiedziały się podczas tej nietypowej lekcji.  

(Agnieszka Stachurska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%