Zamknij

Innowacyjna klasa chemiczna w Małachowiance. Uczniowie odwiedzili CBR

18:28, 18.11.2022 Redakcja
Skomentuj

W Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Małachowskiego w Płocku działa innowacyjna klasa chemiczna. Dzięki współpracy szkoły z PKN ORLEN, uczniowie zwiedzili Centrum Badawczo-Rozwojowe w Płocku.
Działające od ponad roku Centrum Badawczo-Rozwojowe w Płocku to ważny element rozwoju całej Grupy ORLEN. Prowadzone w nim badania są podstawą innowacyjności koncernu multienergetycznego. Własny ośrodek badawczy oznacza efektywniejsze opracowywanie nowych technologii i produktów, budowanie własnego know-how, a także uzyskiwanie patentów dla nowatorskich rozwiązań. Co istotne, przy opracowaniu innowacyjnych projektów podejmowana jest ścisła współpraca ze środowiskiem polskiej nauki. Jak podkreśla Józef Węgrecki, Członek Zarządu ds. Operacyjnych PKN ORLEN, Centrum Badawczo-Rozwojowe jest nowoczesną platformą współpracy pomiędzy PKN ORLEN a start-upami, wynalazcami, instytutami czy uczelniami. Ale stanowi również szansę dla młodych naukowców i inżynierów, którzy zyskali solidną, innowacyjną na skalę europejską bazę do rozwoju swoich projektów.
- Sieć współpracy PKN ORLEN już teraz obejmuje wszystkie uczelnie techniczne w Polsce, działające w obszarze zainteresowań koncernu, m.in. Politechnikę Warszawską z jej filią w Płocku, Politechnikę Gdańską, Uniwersytet Warszawski, Instytuty Badawcze oraz instytuty Sieci Badawczej Łukasiewicz. Chcemy budować poczucie wspólnoty i relacje z przyszłymi kandydatami do pracy, stąd nasze dzisiejsze spotkanie z uczniami innowacyjnej klasy chemicznej płockiej Małachowianki. Być może nasi dzisiejsi goście w przyszłości dołączą do grona naszych pracowników i będą rozwijać swoje kariery w ORLENIE - tłumaczy Józef Węgrecki.

Podczas spotkania, które odbyło się 17 listopada br., uczniowie z L.O. im Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku zwiedzili zaplecze badawczo-testowe oraz poszczególne laboratoria CBR, w tym Halę Odwzorowań i Pilotaży o powierzchni blisko 2 tys. mkw. To serce tej placówki - zaawansowana konstrukcyjnie oraz technologicznie powierzchnia pozwala na elastyczną zabudowę instalacji badawczych i pilotowych o wysokości nawet do 15 metrów. Dzięki temu nowe technologie i rozwiązania mogą wprost z fazy naukowych doświadczeń wkroczyć w etap testowania w warunkach, które są zbliżone do realnych okoliczności produkcji. Katarzyna Góralska, Dyrektor L.O. im Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku zaznacza, że szkoła postanowiła nawiązać współpracę z PKN ORLEN, aby wspierać edukację i poszerzać horyzonty myślowe uczniów.
- To dla nich ogromna okazja, aby mieć dostęp do nowoczesnego sprzętu i zobaczyć wykorzystanie chemii w praktyce. Będą mogli też zrewidować własne pasje i zainteresowania. Bardzo jesteśmy wdzięczni za dzisiejsze zaproszenie i liczymy na ożywione kontakty pomiędzy szkołą a Centrum Badawczo-Rozwojowym, które bardzo życzliwie podeszło do naszych potrzeb - mówi Katarzyna Góralska.
Przypomnijmy, że Centrum Badawczo-Rozwojowe PKN ORLEN jest także miejscem przyjaznym środowisku, wykorzystującym najnowocześniejsze rozwiązania proekologiczne. Zainstalowane na nim panele fotowoltaiczne i turbina wiatrowa produkują zieloną energię. Na miejscu można także skorzystać ze stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%