REKLAMA

Gniazdo płockich sokołów przygotowane do kolejnego sezonu. Prace nadzorował… samiec [ZDJĘCIA]

ORLEN Blisko Ludzi

REKLAMA

Gniazdo płockich sokołów wędrownych zostało już przygotowane do zimy. Para sokołów Werwa i Rafik w nowym sezonie lęgowym będzie mogła ponownie starać się o potomstwo.

W tym roku płockim sokołom wędrownym wykluły się trzy młode pisklaki. W głosowaniu internautów nadano im imiona: Petra (7CT)) i Lusia (8CT) (dwie samiczki) oraz samiec Nero (6CT). Dzieci Werwy i Rafika, to 52., 53. oraz 54. pisklęta sokoła wędrownego. Wyleciały już z rodzinnego gniazda.

W czwartek, 21 października br., sokolnik Sławomir Sielicki ze Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” wszedł na komin IOS, aby – jak co roku – po sezonie lęgowym posprzątać w gnieździe sokołów wędrownych, dzięki czemu przed kolejnym sezonem ptaki będą miały czysto. Przy okazji wymiany podłoża, zostały przeczyszczone również kamery zamontowane w gnieździe oraz poprawiony próg w gnieździe.

– Po przybyciu do gniazda, w środku znajdował się samiec sokoła, nieco zdziwiony obecnością człowieka o tej porze – przekazał Sławomir Sielicki. – Ze względu na rozwijającą się populację tego gatunku, ptaki pilnują swojego terytorium cały sezon, aby inna para ptaków nie zajęła im miejsca lęgowego. Dlatego też nawet jesienią możemy obserwować sokoły przy gnieździe, ponieważ gatunek ten, w naszej strefie klimatycznej, jest osiadły. Tylko osobniki z dalekiej północy migrują na zimowiska – wyjaśniał Sławomir Sielicki.

Fot. PKN ORLEN

W budce sokolników na kominie IOS przy wejściu do gniazda zamontowana została deska, która będzie zapobiegać przedostawaniu się drobnych kamyczków, resztek jedzenia i innych nieczystości przez kratkę podestu, wymienione zostało podłoże, wyczyszczone też zostały ścianki budki i kamery.

Odkręcona została również deska, zasłaniająca okienko z lustrem weneckim. Okienko było zasłonięte w roku 2016, aby para sokołów, która wówczas dość późno znalazła nowe gniazdo, mogła jak najszybciej rozpocząć sezon lęgowy bez zakłóceń. Własne odbicia ptaków w lustrze zajmowały je wtedy rozpraszały.PKN ORLEN już od blisko dwóch dekad aktywnie uczestniczy jako Partner w Programie wspierania odbudowy populacji sokoła wędrownego w Polsce. Razem z sokołami z czeskich rafinerii Grupy ORLEN (Litvínov i Kralupy nad Wełtawą) to już 84 ptaki, które po narodzinach i dzieciństwie spędzonym w kompleksach produkcyjnych Grupy ORLEN, zasilą środowisko naturalne.

Fot. PKN ORLEN

Budki lęgowe dla ptaków drapieżnych w Zakładzie Produkcyjnym ORLENU w Płocku zostały umieszczone przy współpracy ze „Stowarzyszeniem na Rzecz Dzikich Zwierząt SOKÓŁ” już w 1999 roku. Dwie budki zainstalowano wówczas na wysokich kominach: Zakładowej Elektrociepłowni i Instalacji Clausa. Trzecia budka pojawiła się 16 lat później (w 2015 roku) na nowym kominie Instalacji Odsiarczania Spalin (IOS). Dzięki temu, że zamontowano tam również kamery, możemy obserwować ptasich lokatorów na żywo.

Pierwszy lęg sokołów wędrownych na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku odnotowano w maju 2002 roku. W ocenie sokolników na terenie ORLENU w Płocku najdłużej funkcjonowało produktywne stanowisko w Polsce, gdyż nieprzerwanie każdego roku przez 14 lat sokoły wyprowadzały młode, co dla tego gatunku jest rzadkością. W latach 2002-2015 jedna para sokołów wyprowadziła z płockiego gniazda 42 pisklęta. To także potwierdzenie dobrych warunków przyrodniczych na terenie rafinerii.

Obecnie PKN ORLEN wspiera ochronę sokoła wędrownego w Polsce za pośrednictwem powołanej przez Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” – Fundacji Stowarzyszenia „Sokół”.

Fot. PKN ORLEN
Fot. PKN ORLEN
Fot. PKN ORLEN
Fot. PKN ORLEN
Fot. PKN ORLEN
Fot. PKN ORLEN

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Kolejny Artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

REKLAMA


  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU