REKLAMA

Flaga Mazowsza zastąpiła flagę Polski w Płocku

REKLAMA

W piątek marszałek Adam Struzik wraz z prezydentem Andrzejem Nowakowskim podnieśli flagę Mazowsza na Placu Obrońców Płocka. Zastąpiła dotychczas znajdującą się tam flagę Polski.

30 kwietnia władze samorządu Mazowsza i Płocka wspólnie wywiesiły na Placu Obrońców Warszawy w Płocku Flagę Województwa Mazowieckiego. W najbliższym czasie flaga Mazowsza trafi do wszystkich samorządów.

– Niech ten symbol będzie wyrazem jedności naszej mazowieckiej wspólnoty. Zachęcam każdego Mazowszanina do wywieszania flagi regionu. Bądźmy dumni z Mazowsza – mówił w trakcie wydarzenia marszałek Adam Struzik.

Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski podkreślił symboliczne znaczenie flagi dla budowania wspólnoty.

– Widok łopoczącej na wietrze flagi zawsze napawa dumą i budzi pozytywne odczucia. Ta duma z bycia Mazowszanami i lokalny patriotyzm są nam potrzebne zwłaszcza teraz, gdy stoimy w obliczu zagrożenia podziałem naszego województwa. Jestem przekonany, że flaga będzie dumnie prezentowała się w Płocku, historycznej stolicy Mazowsza – zaznaczał prezydent Andrzej Nowakowski.fot. Wiktor Pleczyński

Flaga będzie mogła być wykorzystywana w celach identyfikacyjnych i promocyjnych, a także, po uzyskaniu zgody zarządu województwa mazowieckiego, umieszczona również na przedmiotach przeznaczonych do handlu. Władze Mazowsza zainaugurowały już kampanię promującą Flagę Województwa Mazowieckiego. Flagi Mazowsza rozsyłane są do wszystkich samorządów.

– Mazowsze to największy i od lat najszybciej rozwijający się region w Polsce. Województwo wielu szans i możliwości. Mamy więc z czego być dumni. Dlatego pokażmy, że Mazowsze jest dla nas ważne, wywieszając flagę z wizerunkiem białego orła bez korony przed domem, w miejscu pracy i nauki – zachęcał marszałek Adam Struzik.

fot. Wiktor Pleczyński

Symbolika flagi nawiązuje do historycznego herbu książąt mazowieckich i przypomina, jak długa, bogata i burzliwa była historia Mazowsza. Jak argumentuje urząd marszałkowski, prezentacja flagi ma integrować i skłaniać do refleksji o naszych korzeniach. To symbol regionalnego patriotyzmu i przywiązania do mazowieckiej kultury, tradycji, ale także troski o dobro wspólne.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 22

 1. secesjonista says:

  Jestem jak najbardziej za. W końcu jesteśmy Mazurami, nie Polakami. Bliżej nam do Bałtów, niż do Słowian. W spisie podawajcie mazowiecką narodowość. TAK dla Autonomii Mazowsza!

 2. Płocczanin says:

  Zgodnie z prawem Polskim i międzynarodowym musimy okazywać szacunek godłom, flagom i hymnom państw. Flagami miast i województw można sobie buty wyczyścić. I nikt nam nie może nic zrobić. Więc zamiana tych flag degraduje nasze miasto i ludzi którzy to robią.

 3. Biało czerwona says:

  Niech no jeszcze grupa rekonstrukcyjna książąt mazowieckich Kzyżaków zaprosi. Raz już zapraszano. A co, jak się bawić w władców Mazowsza to na całego.

 4. Tomasz says:

  Nie miałem okazji dziś pojechać i sprawdzić czy Polska flaga zastąpiła w dniu święta zastąpiła tą wywieszana przez tych panów. Ktoś wie jak sprawa wygląda?

 5. Anonim says:

  Lysy:Lecz się człowieku!!!.Kultury nie oczyli?
  Co ma tutaj PIS ma do flagi? PIS w Płocku nie rządzi.

 6. Wom says:

  To jest oburzające. Równie dobrze mogliby powiesić tęczową flagę. Jutro i pojutrze obowiązkowo flaga naszej ukochanej Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polski. Niech sobie inny dzień znajdą. Taka inicjatywa rozbija jedność Narodu.

 7. 00 says:

  Jakie to Proste. Gdyby Tu Byla Polska – Taka Hańba Porzucenia Polskiej Flagi – Nigdy by nie nastąpiła i dawno miałaby Konsekwencje Służb Ochrony Państwa Polskiego. Ktoś tam…. CHRONILBY NASZ NARÓD I POLSKĘ

 8. Plocczanin says:

  Panowie Struzik i Nowakowski są tak przyprawami do swoich stołków i kasy że aż wstyd.Sa tak bardzo żenujący i zrobią wszystko przeciw Polsce i Polakom żeby tylko być przy żłobie.Wstyd

 9. 00 says:

  Biedni ludzie tu piszący…. Jeszcze nie pojęli lub nie przyjmują – Polski już nie ma. Jest Polin i takie Prawa jakie wymyślą Sędziowie – Prokuratorzy itd….. My Polacy jesteśmy Zbędni. A piszę łagodnie….

 10. Tomasz says:

  Co to ma znaczyć??!!!!!!! 2 maja ma tam być Polska flaga!!!!!

 11. X says:

  Ojropa regionów pełną gębą. Promotorzy tego i zarazem Ich pany z Dojczlandu klaszczą, oj klaszczą!!!

 12. Belfer says:

  Dwa dni przed świętem, którego oficjalna nazwa brzmi „Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej” z reprezentacyjnego miejsca w Płocku Flaga Rzeczypospolitej Polskiej zostaje usunięta. Panowie Nowakowski i Struzik – chyba Was trochę poniosło.

 13. Anonim says:

  Dla mnie flaga Mazowsza jest oczywiście OK.Ale flaga Polska jest ponad to.
  Obie spokojnie mogą wisieć oboak siebie(Flaga Polska musi!)
  Nasi włodarze idą za przykłądem Gdańska.Tutaj jest centralna Polska ,a nie wydzielona enklawa Rosji ,czy Niemiec.
  Czyżby chcieli wydzielić księstwo mazowieckie? Dziwne to jest bardzo. Coś im się w głowach poprzestawiało.
  Nie interesuje mnie wasza walka z PIS. Ogarnijcie się chłopaczki,albo idźcie do piaskownicy.
  Dla mnie Polska jest najważniejsza.

 14. Anna says:

  ściąganie flagi Polski-symbolu konstytucyjnie zatwierdzonego przez panów ,którzy owej konstytucji bronią przed krwiożerczym PiS -ciekawe-bardzo ciekawe .. jak łatwo można sobie strzelić w kolano…..a poza tym klasyczna cepeliada ,liczyłam ma widok pana n. i pana s. w klasycznych pasiastych łowickich portkach -zamiast tego trzy chochoły-”miałeś chamie złoty róg”

 15. 00 says:

  Zbankrutowani politycy Utworzyli sobie Nibylandie Mazkarpie. To powinno być karalne. To nie jest prywatne podwórko z kocimi łbami które zniknęły…. To nadal Polska a my Plocczanie jesteśmy Suwerenem Rzeczpospolitej Polski. To co wywołali to barbarzyństwo.

 16. 🤣 says:

  To Maziwsze już nie jest w Polsce!? 😱

 17. Abc says:

  lewica psl.wygonil ruska wprowadził Polskę do NATO do UE skończył z niewolnictwem Pis uznaje UE za zagrożenie podzielił plotkami Polaków i dąży do.przywrocenia niewolnictwa Dlaczego więc świętujemy 3 maja w jakim celu

  • niewolnikiem says:

   to byłeś za tuska gamoniu, jak tyrałeś za 3,50/h na ochronie w Biedrze. Pamiętaj murzynie o swojej murzyńskości.

   • Lysy says:

    Duda da Duda da to że niewolnik nie wie co to jest inflacja i jakie czynniki ja powodują wypowiadać się właśnie w ten sposób Szansę dla ludzi ambitnych i myślących za czasu PiS zmalaly o 90 % a ten PiS plus to.niech sobie w dupe wsadza to dla.pisoskich niewolników

 18. Lysy says:

  Bo PSL to jest gospodarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU