REKLAMA

Elektrownia na Radziwiu jest już oficjalnie zabytkiem

REKLAMA

W środę Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków ogłosił decyzję o wpisaniu dawnej elektrowni na osiedlu Radziwie do rejestru zabytków. Podkreślił, że budynek stanowi ważne świadectwo historii rozwoju miasta.

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował 9 czerwca o wpisaniu do rejestru zabytków jednego z bardziej charakterystycznych budynków w Płocku. Dawna elektrownia znajdująca się na osiedlu Radziwie oficjalnie stała się zabytkiem.

PowiązaneTematy

– Podjąłem decyzję o wpisaniu do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego budynku dawnej elektrowni miejskiej wraz z kominem, wzniesionej w latach 1927-29, położonej przy ul. Kolejowej 8 w Płocku, z uwagi na zachowane wartości zabytkowe obiektu – wyjaśnia prof. dr hab. Jakub Lewicki Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Szlakiem płockiego przemysłu: Elektrownia na Radziwiu

Budowę elektrowni rozpoczęto w 1927 roku. Instalacja została wyposażona w dwa kotły opłomkowe H. Cegielskiego i dwa generatory firmy BBC o mocy 960 kW każdy. 3 lipca 1929 roku elektrownia została oddana w całości do użytku i do 19 września zasilanie zyskało 3400 odbiorców na terenie miasta.

fot. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków

W 1937 roku przeprowadzono modernizację kotłów i elektrownia osiągnęła moc około 2000 kW. W roku 1939 miała nastąpić dalsza modernizacja wyposażenia elektrowni, jednak prace te przerwały działania wojenne.W 1954 roku uruchomiono nowocześniejszą stację elektroenergetyczną na Podolszycach i obiekt na Radziwiu stracił na znaczeniu. Instalacja produkowała prąd dla płocczan jeszcze do 1960 roku.

fot. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków

W kolejnych latach obiekt zmieniał wielokrotnie funkcję i użytkowników. W roku 1986 przekształcono część wschodnią obiektu w zespół biurowy z salą konferencyjną. Obecnie elektrownia jest od wielu lat nieużytkowana.

– Budynek dawnej elektrowni miejskiej w Radziwiu jest ważnym świadectwem postępu technicznego dokonującego się na początku XX wieku. Elektrownia miejska została uruchomiona w 1929 roku, zapewniając energię elektryczną, która była niezbędna dla funkcjonowania miasta przez wiele lat. O znaczeniu budynku świadczy także wprowadzenie wówczas nowoczesnych w skali kraju urządzeń technicznych – argumentuje prof. dr hab. Jakub Lewicki.

fot. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków

Wartość historyczną elektrowni podnosi fakt, że bryła budynku i elewacje od czasu jego powstania pozostały niezmienione. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków zwrócił uwagę, że elektrownia posiada zachowane detale architektoniczne, które pobudzają zbiorową pamięć o dawnym pięknie architektury miasta.

Prof. dr hab. Jakub Lewicki podkreślił, że obiekt jest jednym z niewielu ocalałych w mieście zabytków techniki o zachowanych pierwotnych gabarytach i nadal czytelnej formie architektonicznej.

– Pomimo złego stanu technicznego budynku, w dalszym ciągu czytelne pozostają jego podstawowe walory architektoniczno-przestrzenne, w tym charakterystyczna i indywidualna w swym wyrazie estetycznym bryła wraz z artykulacją elewacji i dominantą wysokościową w postaci ceglanego komina. Zabudowa ta stanowi istotny element historycznej identyfikacji miasta Płocka z okresu jego dynamicznego rozwoju i elektryfikacji – podsumowuje Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

fot. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator ZabytkówREKLAMA
Kolejny Artykuł

Komentarze 5

 1. maciek says:

  A gdzie był tzw. konserwator jak rozbierali zabytkową cegielnię w Ciechomicach, mennonicki zbór w Białobrzegach, spichlerz w Dobrzykowie…gdzie był jak wykopaliska na Starym Mieście robiono koparką, gdzie był jak stawiano kamienice bez nadzoru archeologicznego…wyliczać można bez końca a baszta na „Okrzei” broni się dalej

 2. gość says:

  Kto,mi wreszcie wyjaśni,czy Radziwie ,to osiedle,czy dzielnica.
  * Ale,mądrze i zgodnie z obowiązującymi przepisami !

  • Gość eu says:

   Google ci nawalilo? Wszystko pod nosek wygodnickim

 3. Loki says:

  Pewnie budynek ma nowego właściciela, i potrzebne było dofinansowanie. Kolejny Obaj..ek

 4. NN says:

  To kto ten zabytek rozwala? Stery gruzu są widoczne nawet z ulicy…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU
 • %d bloggers like this: