REKLAMA

Dwie wystawy w tym samym dniu i godzinie

REKLAMA

2 lutego Muzeum Diecezjalne oraz Płocka Galeria Sztuki zapraszają na wernisaż nowych wystaw. Ekspozycja w Muzeum Diecezjalnym poświęcona będzie św. Stanisławowi Kostce, natomiast w Płockiej Galerii sztuki będzie można podziwiać obrazy Józefa Panfila.

Muzeum Diecezjalne: „Kostka znaczy więcej – kult św. Stanisława Kostki”

fot. wikipedia

2 lutego o godzinie 18 odbędzie się otwarcie wystawy poświęconej św. Stanisławowi Kostce. Wydarzenie to ma wpisywać się w zainaugurowany 6 stycznia rok świętego, który jest głównym patronem diecezji płockiej.

Muzeum zaprezentuje między innymi rzeźby i obrazy, przedstawiającego patrona dzieci oraz związane z jego kultem fotografie i dokumenty. W trakcie roku wystawa ma się rozwijać i będzie uzupełniana o nowe eksponaty. Zbiory, z których powstała ekspozycja, pochodzą z zasobów Muzeum Diecezjalnego, Archiwum Diecezjalnego w Płocku i prywatnej kolekcji ks. kan. dr. Jana Cegłowskiego, będącego proboszczem parafii św. Jana Kantego w Mławie.

Wystawę obejrzeć można do końca bieżącego roku, a dostępna będzie dla zwiedzających w godzinach otwarcia Muzeum Diecezjalnego: od wtorku do piątku w godz. 10.30-14, a w soboty w godz. 10-16.

Płocka Galeria Sztuki: „Largo” Józef Panfilfot. materiały prasowe

Również 2 lutego 2018 roku o godzinie 18 zostanie otwarta wystawa „Largo” Józefa Panfila. Ekspozycja będzie się składać z prawie 180 prac malowanych na różnych materiałach i w wielu rozmiarach, prezentujących pejzaże, portrety i sakralne wnętrza.

„Largo” jest jedną z większych wystaw zorganizowanych przez płocką galerię, podczas jej aranżowania niezbędne było specjalne rozplanowanie przestrzeni wystawienniczej, by wyeksponować właściwie walory twórczości Józefa Panfila.

fot. materiały prasowe

– Józef Panfil wypracował własny styl malarski, w którym widoczna jest niezwykła wrażliwość na niuanse koloru, światła i kompozycji, często pojawia się metafizyczna cisza. Specjalizuje się przede wszystkim w uwiecznianiu tak zwanego czystego krajobrazu (jest to przedstawienie pejzażu autonomicznie, obraz pozbawiony zarówno motywów świeckich, jak i sakralnych – przyp. red.), choć w swoim dorobku ma także portrety, oryginalnie kadrowane fragmenty architektury i nastrojowe widoki wnętrz sakralnych. Jest uznawany za kontynuatora tradycji polskiej szkoły pejzażu, choć od ponad 40 lat konsekwentnie podąża własną drogą twórczą, wypracowując rozpoznawalny i ceniony przez odbiorców styl, z pozornym realizmem, kryjącym wiele symboli i odniesień – opisują organizatorzy wystawy.

fot. materiały prasowe

Tytuł wystawy pochodzi z muzyki i oznacza powolne tempo. Znanymi przykładami utworów w tempie largo są „Cztery pory roku” Vivaldiego czy I koncert fortepianowy Beethovena. Tytuł ma symbolizować harmonię w dziełach Józefa Panfila oraz ich naturalne wytwarzanie w umyśle obserwatora cichego dźwięku.

Program wydarzeń towarzyszących wystawie (oprowadzanie z przewodnikiem – w cenie biletu):

  • 15 lutego, godz. 15.30 – oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie Largo Józefa, zakończone warsztatami plastycznymi,
  • 22 lutego, godz. 16.30 – oprowadzanie z przewodnikiem po wystawach: Largo Józefa Panfila oraz Grenlandia nie jest czarno-biała Tomasza Kurana.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU