REKLAMA

Dokumenty dawnej Milicji Obywatelskiej miały polecieć do USA [FILM, ZDJĘCIA]

REKLAMA

Mazowiecka KAS wykryła archiwalne dokumenty organów bezpieczeństwa PRL w lotniczej przesyłce kurierskiej. Paczki były nadane do USA.

Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa odzyskała podczas czynności dokumenty wytworzone w latach 1967-1968 przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Komendy Wojewódzkie Milicji Obywatelskiej – Wydziały ds. Służby Bezpieczeństwa.

Dokumenty dotyczyły panującej wówczas sytuacji w PZPR, w środowiskach studenckich, literackich, artystycznych, robotniczych oraz zawierały informacje o protestach z marca 1968 r. i późniejszych działaniach władz. Znaleziono 11 teczek z aktami, z których każda zawierała od 30 do 250 kart dokumentów oraz ponad 100 nośników elektronicznych, cyfrowych i analogowych.

fot. materiały prasowe

Materiały zostały przekazane Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie, której prokurator wszczął śledztwo w sprawie uchylania się od przekazania Instytutowi Pamięci Narodowej posiadanych bez tytułu prawnego dokumentów archiwalnych wytworzonych przez organy bezpieczeństwa państwa.– Przeszukano mieszkania i pomieszczenia gospodarcze, które należały do nadawcy przesyłek. Zabezpieczono kopię dysku twardego komputera, na którym zostały utrwalone skany dokumentów archiwalnych. Nośnik danych został przekazany biegłemu z zakresu techniki komputerowej i informatyki, aby ustalić czy nie zawiera elektronicznych kopii dokumentów, które podlegają przekazaniu do zasobu archiwalnego Instytutu Pamięci Narodowej – informuje Małgorzata Wojciechowska, Starszy Inspektor w Izbie Administracji Skarbowej w Warszawie.

fot. materiały prasowe

Osobie, która posiada dokumenty lub zapis informacji podlegający przekazaniu Instytutowi Pamięci, uchyla się od ich przekazania, utrudnia przekazanie lub je udaremnia, grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat – art. 54 ust. 2 ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Postępowanie prowadzi Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z naczelnikiem Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie.

fot. materiały prasowe

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 1

  1. Georg says:

    Domy Kiszczaka i Jaruzelskiego są od lat 90-tych już wolne od tych materiałów. Większość jest na działkach byłych członków ZOMO, UB, SB i polityków, przetransportowane do USA, Brazylii. Na pewno wiele nie było zniszczonych bo są dla niektórych niezłym zarobkiem do szantażu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU