REKLAMA

Dodatkowe środki dla rad osiedlowych? Ratusz nie widzi takiej potrzeby…

REKLAMA

Dodatkowe środki na działanie rad osiedlowych – to zbiorowy postulat radnych klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego. Rajcy proszą urząd o zwiększenie budżetu każdej z 20 rad mieszkańców, argumentując to znacznym zwiększeniem potencjału działań RMO. Magistrat takiej potrzeby nie zauważa.

Trwający 2018 rok jest wyjątkowy dla Płocka z kilku powodów. To nie tylko kilka miesięcy, w których ważyły się będą losy samorządu w wyborach, ale i czas, w którym miasto może poszczycić się rekordowym, ponad miliardowym budżetem. To również liczba zer, która rozbudza wyobraźnię i skłania do próśb, skierowanych w kierunku ratusza z różnych stron.

W ten nurt wpisuje się interpelacja radnych PSL-u. Rajcy, wykorzystując nadarzającą się okazję, poprosili prezydenta o dodatkowe środki. Nie chodzi jednak o realizację jakiejś inwestycji, a o zainwestowanie środków w ludzi, konkretnie zaś w Rady Mieszkańców Osiedli.

Radni, w zbiorowej interpelacji, poprosili prezydenta Płocka o zwiększenie środków, którymi dysponują RMO.

– W maju bieżącego roku odbyły się wybory do Rad Mieszkańców Osiedli. Ukonstytuowało się 20 Rad Mieszkańców Osiedli – często utworzonych z nowych, pełnych zapału i energii społeczników oraz już doświadczonych samorządowców – czytamy w interpelacji złożonej przez Małgorzatę Struzik, Michała Twardego, Tomasza Kominka i Michała Sosnowskiego. – Mieszkańcy wielu płockich osiedli bardzo pozytywnie odbierają zmiany w poszczególnych radach, które poskutkowały m.in. organizacją świetnych pikników sąsiedzkich, obchodów świąt, czy innych osiedlowych eventów – wymieniają zalety radni z PSL-u.

W swoim piśmie do urzędu argumentują, iż nowe rady osiedlowe aktywnie włączyły się w Budżet Obywatelski Płocka, czy też organizację czasu wolnego dla seniorów i najmłodszych. By móc jeszcze bardziej zaangażować się w działania na rzecz osiedla, potrzebne są środki. – Niestety, możliwości pozyskiwania środków finansowych od podmiotów i instytucji zewnętrznych w przypadku RMO są mocno ograniczone – zauważają radni z klubu PSL. – Mając na uwadze wszystkie powyższe argumenty, zwracamy się z uprzejmą prośbą o zwiększenie budżetów Rad Mieszkańców Osiedli – podsumowują.O jakiej podwyżce mowa? Radni wnioskowali o zwiększenie kwoty z 14 tys. zł do 17 tys. zł na rok. – Pozytywna odpowiedź na naszą prośbę byłaby wyrazem uznania dla pracy tych jednostek pomocniczych płockiego samorządu – argumentują radni. – Pieniądze te pozwoliłyby na organizację jeszcze lepszych wydarzeń dedykowanych mieszkańcom. W czasach dążenia do centralizacji władzy na poziomie ogólnokrajowym, chcielibyśmy dać dobry przykład realizowania i wspierania zasady subsydiarności – podają radni.

O pomyśle na zwiększenie budżetu radni PSL-u mówili od jakiegoś czasu – jeszcze przed grudniową, budżetową sesją. Podając mocne argumenty, rajcy liczyli na przychylność magistratu. Jak się okazuje, nadzieje te okazały się płonne. Skarbnik miasta nie przychylił się do tej prośby. Dlaczego?

Jak czytamy w odpowiedzi na interpelację, uznano, iż dotychczasowy budżet rad osiedlowych jest wystarczający. – Środki finansowe zaplanowane w 2018 roku dla Rad Mieszkańców Osiedli wynoszą 14 tys. zł na każdą radę – odpowiada Wojciech Ostrowski, Skarbnik Miasta. – To tyle samo, co w roku 2017 i są to środki wystarczające dla zapewnienia bieżącej realizacji zadań w ciągu roku budżetowego – czytamy w oficjalnej odpowiedzi.

Magistrat przypomina, że w roku 2016 środki przeznaczone do dyspozycji RMO uległy zmianie. Budżet ten został zwiększony prawie dwukrotnie. – W związku z powyższym, nie jest planowane dalsze zwiększanie środków na ten cel – uciął Ostrowski.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 1

  1. Ryszard says:

    Niektóre działania można zrealizować bez nakładu środków finansowych np. .akcja obcinanie wystających gałęzi poza ogrodzenia przez właścicieli nieruchomości ,konkurs na najładniejszy ogród, dzień sąsiada itp.
    Prezentacja firm działających na terenie osiedla , na pewno właściciele tychże firm chętnie zaakceptują ten pomysł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU