REKLAMA

REKLAMA

Czy w Płocku zaczniemy przesadzać duże drzewa? I co z usychaniem młodych sadzonek?

REKLAMA

Nasz czytelnik poprosił o zadanie władzom Płocka kilku pytań, dotyczących drzew. Czy zaczniemy przesadzać duże drzewa, zamiast je wycinać? Jak miasto zadba o nawadnianie młodych drzew? I kiedy mieszkańcy będą mogli elektronicznie składać propozycje nasadzeń roślinności?

Płock nie jest mocno zazielenionym miastem, dlatego każda wycinka i nowe nasadzenia wzbudzają duże zainteresowanie mieszkańców. Tym razem czytelnik przesłał nam kilka pytań, które mają rzucić szersze spojrzenie na podejście władz Płocka do zadbania o przyrodę.

Przeczytajrównież

– Czy miasto w kolejnych etapach nasadzeń młodych drzew będzie kontynuować strategię z al. Kilińskiego, czy 3 Maja, sadząc dorodne, silne drzewa, o potężnych już koronach? Wydaje się, że sadzenie małych drzewek, które szybko usychają mija się z celem – zapytał płocczanin.

Jak wyjaśnia Wydział Kształtowania Środowiska płockiego urzędu miasta, miejscy urzędnicy zlecają nasadzenia młodych drzew o obwodzie nie większym, niż 20-25 cm (mierzonym na wysokości 1 m).

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

– W Płocku funkcjonuje Zarządzenie Prezydenta nr 2373/2021, na podstawie którego każdy inwestor musi wykonać nasadzenia zastępcze za usunięte drzewa na terenie miasta (nie tylko z terenów należących do Gminy Miasto Płock). Ww. zarządzenie określa m.in. parametry nowych nasadzeń, ich minimalną wysokość, obwód pnia oraz gatunki – tłumaczą w urzędzie miasta.

Miejski Zarząd Dróg w Płocku dopowiada, że w prowadzonych przez siebie inwestycjach będzie kontynuował strategię z al. Kilińskiego czy ul. 3 Maja.

– Będzie to uzależnione od terenu przewidzianego pod nasadzenia, ponieważ duże drzewa wymagają więcej miejsca, a nie zawsze pas zieleni ma odpowiednią powierzchnię, dodatkowo często zlokalizowane są w nim sieci uzbrojenia podziemnego i nadziemnego – zaznacza MZD.

Dodaje również, iż urządzanie i funkcjonowanie zieleni w pasie drogowym jest regulowane aktami prawnymi. Nie jest to zieleń dzika, a urządzona – ma przypisaną określoną rolę, związaną z funkcjonowaniem jej jako wyposażenia pasa drogowego. Zieleń w pasie drogowym nie powinna zagrażać bezpieczeństwu uczestników ruchu, ograniczać wymaganego pola widoczności, skrajni drogi oraz utrudniać utrzymania drogi. Jak tłumaczy MZD, z tego względu miejsca pod nasadzenia dużych drzew muszą być (i będą) starannie wybierane.

– Ponadto, planując posadzenie drzewa w mieście, należy uwzględnić ostateczny rozmiar rośliny. Drzewa do prawidłowego rozwoju potrzebują przestrzeni w części naziemnej oraz podziemnej, wody, składników pokarmowych i powietrza. Spełnienie tych warunków jest niezbędne, aby roślinność mogła w przestrzeni miejskiej w ogóle funkcjonować. Dlatego też, wybierając gatunek sadzonki, należy wziąć pod uwagę parametry, jakie osiągnie drzewo (docelowa wysokość, szerokość korony, średnicę pnia, docelową wielkość systemu korzeniowego, a także jego odporność na działanie warunków miejskich) oraz wielkość miejsca, gdzie będzie sadzone – tłumaczy Miejski Zarząd Dróg w Płocku.

Nasz czytelnik pyta również jak wygląda podlewanie młodych drzew.

– Przy nowych nasadzeniach montowane są worki nawadniające, natomiast co z drzewami posadzonymi rok czy dwa lata temu? Może warto rozważyć zakup zbiorników na wodę deszczową przy budynkach należących do miasta, szkołach itd. i wykorzystywać deszczówkę do podlewania okolicznych drzew i krzewów? – proponuje płocczanin.

Wydział Kształtowania Środowiska potwierdza, że system workowy sprawdził się, dlatego kupił kolejne 400 worków do podlewania (obecnie jest na etapie podpisywania umowy na zakup).




– Worki będą sukcesywnie rozstawiane pod młodymi nasadzeniami drzew na terenie miasta – zapewniają urzędnicy.

MZD uzupełnia, że obecnie drzewa posadzone rok czy dwa lata temu podlewane są sukcesywnie, w zależności od potrzeb, wodą z beczkowozu.

– Niemniej jednak Miejski Zarząd Dróg w Płocku rozważy możliwość montażu wspomnianych worków przy tych drzewach – informuje MZD.

Czytelnik przypomina, że prezydent Płocka kilka miesięcy temu zapowiadał utworzenie wiosną br. „zielonego Localspotu”.

– Mamy już połowę lipca, a nadal przez internet nie ma możliwości składania swoich propozycji nt. sadzenia drzew, krzewów czy tworzenia skwerów kieszonkowych – podkreśla.

Z odpowiedzi urzędników wynika, że zapowiedzi prezydenta nie były potrzebne…

– Potrzebę zasadzenia drzewa, krzewu itd. mieszkańcy mogą zgłosić za pomocą aplikacji LocalSpot, wybierając kategorię zieleń miejska. Wydział Kształtowania Środowiska analizuje potrzeby i sukcesywnie wykonuje nasadzenia drzew i krzewów, tworząc skwery kieszonkowe. W tym roku zagospodarowanych zostanie 6 takich miejsc – wyjaśnia WKŚ.

A co z przesadzaniem dużych drzew?

– Kilka miesięcy temu prezydent wspomniał, że w Płocku przy kolejnych inwestycjach planowane jest przesadzanie dużych drzew, tak jak ma to miejsce np. w Olsztynie. Od kiedy i gdzie planowane są takie przesadzenia? Może warto zastanowić się nad dużymi i starymi kasztanowcami, znajdującymi się na terenie planowanej w przyszłym roku budowie kamienicy przy ul. Sienkiewicza 46? Drzewa w normalnym trybie poszłyby do wycinki, a tak powinny zostać przesadzone – np. do Parku Północnego – proponuje nasz czytelnik.

Wydział Kształtowania Środowiska poinformował w odpowiedzi, że obecnie przesadzanie dużych drzew zaplanowane jest przy budowie sali koncertowej. Miejski Zarząd Dróg zapewnia natomiast, że przy planowaniu kolejnych inwestycji rozważy możliwość przesadzenia drzew.

REKLAMA

Inni czytali również

Kolejny

Komentarze 3

  1. Irena8@onet.pl says:

    PRZEJEZDZAJAC PRZEZ MIASTO CZESTO ZASTANAWIAM SIE DLACZEGO NIKT NIE INTERESUJE SIE MLODYMI DRZEWKAMI KTORE SA USZKODZONE ,PRZECHYLONE LUB USCHNIETE.cHYBA DO KOGOS TA OPIEKA NAD DRZEWKAMI NALEZY

  2. iRENA says:

    PRZEJEZDZAJAC PRZEZ MIASTO CZESTO ZASTANAWIAM SIE DLACZEGO NIKT NIE INTERESUJE SIE MLODYMI DRZEWKAMI KTORE SA USZKODZONE ,PRZECHYLONE LUB USCHNIETE.cHYBA DO KOGOS TA OPIEKA NAD DRZEWKAMI NALEZY

  3. Anonim says:

    Pewnie potrzebne są nowe miejsca na deweloperkę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU