Czy w Płocku można pić wodę prosto z kranu? Wodociągi odpowiadają: tak, ale…

REKLAMA

– Wiele polskich miast szczyci się tym, że woda w ich kranach jest czysta jak źródlana. Czy woda prosto z kranu w Płocku też jest zdatna do picia? – zapytał nas Czytelnik. Postanowiliśmy to sprawdzić.

Wodociągi w kilku miastach w Polsce zachęcają mieszkańców do picia wody prostu z kranu, ponieważ jest równie czysta jak źródlana. Tak jest m.in. w Krakowie, Olkuszu, Chrzanowie, Gdańsku czy Poznaniu. Tam wodociągi mówią otwarcie,  że warto pić wodę z kranu.

PowiązaneTematy

Czy wodę z kranu można pić także w Płocku? Maila z takim pytaniem otrzymaliśmy od naszego Czytelnika, który zainteresował się tą sprawą. – Ciekawi mnie, czy woda z kranu jest w Płocku zdatna do picia – napisał pan Adrian. – Wiele polskich miast wręcz namawia do picia „kranówki”.

Zwróciliśmy się z tym pytaniem do Wodociągów Płockich. W odpowiedzi, rzeczniczka prasowa przedsiębiorstwa zapewniła nas, że woda, która wypływa z wodociągów jest czysta, a jej jakość jest stale monitorowana i spełnia wszelkie normy narzucone przez Ministerstwo Zdrowia. Mówiąc krótko: woda, która wypływa z wodociągów jest zdatna do picia.

Jest jednak jedno „ale”… – Na jakość wody u bezpośredniego odbiorcy ma wpływ jakość instalacji wewnętrznej – informuje Justyna Piotrowicz, rzeczniczka prasowa Wodociągów Płockich. Co to oznacza dla mieszkańców? Rzeczniczka prasowa wodociągów nie ukrywa, że każdy kto pije wodę z kranu, robi to na własną odpowiedzialność. – Woda, aby znaleźć się w kranie przepływa kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt kilometrów przez instalacje wodociągowe w mieście, następnie wpływa do rur w budynkach – a za ich jakość Wodociągi Płockie odpowiedzialności nie ponoszą.

Tak więc, woda u źródła – czyli w wodociągach – jest jak najbardziej zdatna do picia. Im dalej od wodociągów i im starsza instalacja wewnątrz budynku, tym z tą czystością może być gorzej.  – Sądzimy, że instalacje wewnętrzne są odpowiednie dla wody przeznaczonej do spożycia pod warunkiem, że odbiorcy będą utrzymywali je w dobrym stanie – podsumowują wodociągi.