REKLAMA

Coraz wyższy poziom wody na Wiśle

REKLAMA

IMGW ostrzega, że na Wiśle w województwie mazowieckim będą coraz wyższe wskazania poziomu wody. Potwierdzają to strażacy z OSP Słubice, którzy podają, iż wodowskazy zlokalizowane na rzece Wiśle, na terenie powiatu płockiego, z godziny na godzinę pokazują większe wartości.

Podwyższanie się stanu wody na Wiśle ma związek z falą wezbraniową, która z południa kraju przemieszcza się na północ.

– Zagrożenie powodzią jest minimalne, ale nigdy nie można lekceważyć sił natury – tłumaczą strażacy z OSP Słubice. – Na Wiśle w rejonie powiatu płockiego zlokalizowane są dwa wodowskazy: w Wyszogrodzie oraz Kępie Polskiej. W obydwu przypadkach wskazania mają tendencję rosnącą. Na wodowskazie w Wyszogrodzie stan ostrzegawczy określony jest na poziomie 500 cm, a stan alarmowy na poziomie 550 cm – obecnie poziom wynosi 440 cm. Natomiast w Kępie Polskiej stan ostrzegawczy wynosi 450 cm, a stan alarmowy 500 cm – obecnie 374 cm – podają strażacy.

Zagrożenie powodzią zwiększa się również według Biura Prognoz Hydrologicznych IMGW. Jak podaje w komunikacie, na terenie województwa mazowieckiego w ciągu najbliższej doby w dalszym ciągu występować będzie wzrost stanu w strefie wody wysokiej, wywołany przemieszczaniem się fali wezbraniowej. Na wodowskazie Gusin zostanie przekroczony stan ostrzegawczy.

PowiązaneTematy

Prognozy przewidują, że już w poniedziałek po południu rozpoczną się opady deszczu, które potrwają co najmniej do środy, 29 maja. Mogą wystąpić również burze.