Zamknij

Co zrobić gdy pod nami załamie się lód? Jak uratować kogoś innego?

18:16, 07.12.2023 Wiktor Pleczyński
Skomentuj

Płocki WOPR przygotował szereg porad, jak zachowywać się, wchodząc na lód i kiedy jest to bezpieczne. Ratownicy wyjaśniają też, jak uratować siebie, lub drugą osobę, pod którą załamał się lód.
Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Płocku działa nie tylko w sezonie letnim. Zimą niejednokrotnie się zdarza, że trzeba ratować osoby, pod którymi pękła tafla lodu. Takie zdarzenie może nawet doprowadzić do śmierci, dlatego ratownicy przygotowali kilka porad, które pozwolą ograniczyć zagrożenie.
- Pamiętaj, wchodząc na lód, zawsze ryzykujesz! Minimalna grubość lodu, która wytrzyma pod człowiekiem, wynosi 10 centymetrów - podkreśla WOPR w Płocku.
Minimalne zabezpieczenie Planując chodzić po lodzie, należy zabrać ze sobą:
  • plecak z ubraniem na zmianę: buty, czapka, rękawiczki, bielizna, spodnie, bluza lub sweter, kurtka (zapakowane w worek np. od śmieci foliowy szczelnie zamknięty oraz ułóż tak rzeczy, żeby na wierzchu były pierwsze rękawiczki),
  • gwizdek (jako sygnał alarmowy),
  • termos z gorącą herbatę,
  • kolce lodowe lub śrubokręt (ułatwiają wyjście z przerębla),
  • rzutkę rękawową lub linę (około 25 metrów ona pomaga ci wyciągnąć osobę z przerębla, nie dochodząc do niej oraz ewentualnie jeżeli ty będziesz ofiarą, a nie dasz rady wyjść o własnych siłach, to wyrzucasz linę, trzymając jeden koniec, drugiej osobie, która pomoże ci się wydostać).
WOPR Płock radzi, aby sprawdzać lód, zarówno przed wejściem na tafle, jak i gdy się już na niej przebywa. Jeżeli załamie się pod tobą lód, nie panikuj, nie wykonuj gwałtownych ruchów. Wzywaj pomocy, użyj gwizdka lub krzycz. Użyj kolców lodowych, wydostań się z lodu w kierunku, z którego przyszedłeś.
- Po wydostaniu się z przerębla nie wstawaj, odczołgaj (odtocz) się kilka metrów na "gruby lód". W miejscu bezpiecznym jak najszybciej przebierz się w suche rzeczy uprzednio przygotowane w plecaku. Wypij gorącą herbatę i udaj się do domu. Jeśli to konieczne skontaktuj się z lekarzem - dodaje WOPR Płock.
Jeżeli widzisz, że pod kimś załamał się lód, nie panikuj. Wezwij specjalistyczną pomoc pod nr tel. 112. Oceń sytuację, czy jesteś w stanie udzielić bezpośredniej pomocy poszkodowanemu. Użyj podręcznego sprzętu ratunkowego, sanki, lina, szalik, drabina, kijek narciarski, i tym podobnych, w ten sposób "przedłuż swoją rękę". Nie idź po lodzie! Czołgaj się do poszkodowanego! W odległości kilku metrów od poszkodowanego podaj mu podręczny sprzęt ratunkowy i pomóż mu wydostać się z przerębla. Następnie ważne jest zapewnienie poszkodowanemu komfortu termicznego. Jeśli to możliwe należy mu pomóc przebrać się w suche ubrania. Na koniec ratownicy radzą przekazać poszkodowanego specjalistycznym służbom.

(Wiktor Pleczyński)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

AskaAska

0 0

Po co wchodzą na lód? Trzeba było nie włazić.. jak wszedł to niech sam się ratuje 23:25, 07.12.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%