REKLAMA

Co wpisywane jest w akcie zgonu pacjenta? Czy lekarz otrzymuje pieniądze za wpisanie COVID-19?

REKLAMA

Podczas telekonferencji z dziennikarzami, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku wyjaśniał m.in. nieprawdziwe informacje, jakie pojawiają się w przestrzeni publicznej. Wielokrotnie powtarzana jest chociażby przez naszych czytelników informacja, że lekarze celowo przypisują COVID-19 zmarłym pacjentom, aby uzyskać dodatkowe wynagrodzenie.

„Pewnie znów przypiszą mu Covid”, „I tak zaraz napiszecie, że zmarł przez Covid” – komentarze o takiej treści pojawiają się często pod naszymi artykułami, nawet tymi, które dotyczą wypadków czy morderstw. Komentujący przekonują, że za wpisanie w akt zgonu jako przyczyny COVID-19, lekarze otrzymują dodatkowe pieniądze. Jak jest naprawdę?

Jak wyjaśniał 5 listopada dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, Stanisław Kwiatkowski, na akcie zgonu znajdują się trzy pozycje: • przyczyna bezpośrednia
 • przyczyna wyjściowa
 • przyczyna wtórna.

O tym, co w którą rubrykę wpisać, decyduje lekarz. I tak przyczyną bezpośrednią może być np. zatrzymanie krążenia, przyczyną wyjściową np. nadciśnienie, a przyczyną wtórną COVID-19. Zależy to m.in. od tego, czy pacjent miał choroby towarzyszące, czy też nie, ale zawsze decyzję o tym, co wpisać w akt zgonu, podejmuje lekarz.

– Ale nie otrzymuje żadnej dodatkowej gratyfikacji za wpisanie jako przyczyny COVID-19 – podkreśla dyrektor Kwiatkowski. – To śmieszna i nieprawdziwa plotka, przyczyna zgonu nie ma wpływu na wynagrodzenie lekarzy – dodaje dyrektor.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 12

 1. Bezes says:

  Kasa jest kasa .Covido biznes kwitnie .A tępe Janki i Grażki oglądają tv i łykają jak młody kaczor gnojówke

 2. A says:

  My właśnie mamy problem z wystawieniem aktu zgonu. Osoba umarła na serce, z sepsą, ecola, w między czasie przeszła covida, ale dwa dni przed śmiercią miała wynik negatywny… Po tygodniu nie możemy odebrać i pochować normalnie ponieważ szpital chce wpisac w akcie zgonu ze osoba ta zmarła na covid… Ciało oczywiście też już zostało zapakowane w worek i zaplombowane… Kur… Co my mamy zrobić?!?!?

 3. Złodzieje says:

  Za leczenie wymyślonego Covida szpital dostaje dużą kasę.

 4. HA says:

  Lekarz nie dostanie ale szpital może tak

 5. salceson says:

  Zgon=szok . W realu zgon to odejście duszy do innego świata.Pierwotne ludy o tym wiedzą, tylko do tych nadmiernie wykształconych nie dociera. Co to jest dusza ? To żywa energia o małej mocy, prawie niewykrywalna To taki mikroprocesor, a może makroprocesor, który gromadzi dane z naszego życia na swoim wewnętrznym dysku :Nie wyrażam zgody na posługiwanie się moimi danymi osobowymi.

 6. Ojojoj says:

  Za wpisanie covida do karty zgonu gratyfikacji nie ma. A za leczenie jest? Jeżeli jest to chyba jasne, że korzystniej wpisać covida.

 7. Rambo says:

  Po przyjęciu ustawy covidowej, lekarz nie może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Dlatego wpisują covid.

 8. Czytelniczka says:

  Mój kolega zawiózł ojca do szpitala (nie w Płocku). Jego ojciec zmarł a lekarz w karcie zgonu napisał Covid. Kolega poszedł do dyrektora szpitala i powiedział że skoro jego ojciec zmarł na Covid więc został covidem zakażony w szpitalu i z tego tytułu poda szpital do sądu. Następnego dnia zmieniono powód śmierci na prawdziwy czyli niewydolność nerek. To fakt. Nie wierzcie lekarzom jak psom gdyż to sługi wielkiej farmy. Pytanie czemu lekarz wpisał w karcie zgonu Covid? Many many many

 9. Lysy says:

  Za statystyki tego formalnie nikt nie potwierdzi Nara

 10. Tytułem says:

  wyjaśnienia, lekarz nie wypisuje/wystawia „aktu zgonu” tylko „kartę zgonu”. Natomiast karta zgonu stanowi następnie podstawę do sporządzenia aktu zgonu w urzędzie stanu cywilnego, a w akcie zgonu wogóle nie wpisuje się przyczyny zgonu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU