REKLAMA

Co przygotowała Książnica Płocka na koniec września?

REKLAMA

Książnica Płocka przygotowała moc ciekawych wydarzeń na ostatnie dni września. Płocczanie będą mogli zobaczyć wystawę „Gustaw Herling-Grudziński. Inny świat… JEGO świat…”, a także uczestniczyć w IX Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych i Kulturalnym SPA 60+.

Gustaw Herling-Grudziński. Inny świat… JEGO świat…

24 września o godz. 12.30 odbędzie się otwarcie wystawy historyczno-literackiej w 100. rocznicę urodzin Gustawa Herling-Grudzińskiego, wybitnego pisarza i publicysty emigracyjnego, więźnia sowieckich łagrów, uczestnika Bitwy pod Monte Cassino, współtwórcy „Kultury” paryskiej, z introdukcją …kiedy nastał wrzesień 1939…, nawiązującą do 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. Gościem wernisażu będzie prof. Włodzimierz Bolecki, teoretyk i historyk literatury polskiej, krytyk literacki.

Miejsce: Hol i Sala Kolumnowa Książnicy Płockiej, ul. T. Kościuszki 6. Wstęp wolny, tel. 24 268 00 33

IX Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych: spotkanie z reporterami Ewą Winnicką i Cezarym Łazarewiczem

26 września o godz. 18 odbędzie się spotkanie organizowane przez Książnicę Płocką i Muzeum Żydów Mazowieckich. Jest ono częścią IX Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych Stowarzyszenia „De Facto” w ramach cyklu „Książki na festiwalu”. Wstęp wolny.

Ewa Winnicka i Cezary Łazarewicz są czołowymi polskimi reporterami i małżeństwem. Ona związana jest z „Polityką” i „Dużym Formatem”, trzykrotnie uhonorowana została nagrodą Grand Press. Za książkę „Londyńczycy” otrzymała Nagrodę „Gryfia” oraz nominację do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, a za „Był sobie chłopczyk” – nagrodę MediaTory (Studencką Nagrodę Literacką) i nominację do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”.

Cezary Łazarewicz publikował m.in. w „Polityce”, „Przekroju”, „Newsweeku” i „Wprost”. Za książkę „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka” otrzymał: Nagrodę Literacką Nike, Nagrodę im. Oskara Haleckiego, Nagrodę MediaTory. Razem napisali dwie książki: „1968. Czasy nadchodzą nowe” (m.in. o wydarzeniach marcowych w Polsce) i „Zapraszam do Trójki”.

Miejsce: Muzeum Żydów Mazowieckich.

Kulturalne SPA 60+

27 września w godz. 14-19 odbędzie się „Kulturalne SPA 60+”.  Wydarzenie zorganizowane jest w ramach ogólnopolskiej akcji „60+ Kultura”.Na uczestników czekają trzy strefy:

S – Smartfon? No problem! – (strefa technologiczna) – porady specjalistów dotyczące korzystania z telefonów komórkowych: ustawienia, Wi-Fi, aplikacje, zdjęcia, serwisy społecznościowe, bezpieczeństwo.

P – Powróćmy jak za dawnych lat – w strefie „kulturalnej SPA”: kawiarenka literacka, gdzie przy kawie, herbacie i lekkim ciachu zaserwujemy anegdoty literackie, posłuchamy, pośpiewamy, (potańczymy?) przeboje lat 50., 60., 70.

A – Apetyt na zdrowie – w strefie „zdrowotnej SPA”: spotkanie z dietetykami, porady dotyczące zdrowia, diety, zdrowego stylu życia 60+.

Na zakończenie Książnica Płocka zaprosi uczestników wydarzenia na pokaz filmu, a dodatkowo przez cały czas trwania imprezy (również w sobotę) będzie można obejrzeć wystawione zbiory Czytelni Książnicy Płockiej prezentujące pamiątki związane z Płockiem. Książnica zachęca uczestników do przyniesienia ze sobą starych zdjęć dotyczących Płocka i tego, co się w mieście działo z prywatnych archiwów.

Miejsce: Ogród Książnicy Płockiej (w razie niepogody – Sala Kolumnowa), Centrum Informacyjno-Edukacyjne „e-kąt”, ul. Kościuszki 6. Wstęp wolny, tel. 24 268 00 36

PetroNews jest patronem medialnym wydarzeń organizowanych przez Książnicę Płocką.

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU