REKLAMA

Budżet Obywatelski – osiedla łączą inicjatywy

REKLAMA

O wyjątkowej i pozytywnej współpracy możemy mówić przy okazji kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego dla Płocka. Wspólny projekt złożyli przedstawiciele czterech osiedli: Radziwie, Góry, Ciechomice i Pradolina Wisły.

Ogólnomiejski projekt dotyczy powstania Młodzieżowego Domu Kultury wraz z Domem Dziennego Pobytu Seniora z Rehabilitacją, który miałby się mieścić przy ul. Popłacińskiej 42. Złożyli go wspólnie: Tomasz Kominek (Radziwie), Julia Chromiec (Pradolina Wisły), Marzena Jakacka (Ciechomice) i Sylwia Pietrzak (Góry).

Młodzieżowy Dom Kultury wraz z Domem Dziennego Pobytu Seniora według pomysłodawców ma powstać w okolicy nowego parku, prowadzącego nad Wisłę. – Młodzież i seniorzy będą mieli wówczas sprzyjające warunki do aktywnego spędzenia wolnego czasu – mówi Tomasz Kominek, radny osiedla Radziwie. – Połączenie pokoleń będzie pozytywnie wpływało na relację między jednymi i drugimi, zachęcało młodzież do wolontariatu, czy też innej formy pomocy seniorom – dodaje.

Jak tłumaczą pomysłodawcy, połączony budynek zaspokoi potrzeby zarówno młodzieży, jak i seniorów z Osiedla Radziwie oraz pozostałych lewobrzeżnych osiedli Płocka. Część budynku zostałaby zaadaptowana na pomieszczenia (świetlicę) dla młodzieży, natomiast druga na pokoje dla seniorów, przebywających w trakcie dnia. Wystarczyłby budynek parterowy, który będzie pasował do aktualnego zagospodarowania terenu, a jednocześnie nie generuje tak dużych kosztów budowy, jak budynki piętrowe.

– Chcielibyśmy zapewnić młodzieży oraz seniorom miejsce, w którym mogliby spędzać swój czas – tłumaczy konieczność powstania takiej inicjatywy Tomasz Kominek. – Gmina dysponuje idealnym miejscem przy ulicy Popłacińskiej 42 do tego typu inwestycji. Tuż obok planowany jest tam skwer zieleni, który umili spacerowiczom drogę w kierunku Wisły – wyjaśnia.

Przedstawiciele czterech osiedli zgadzają się, że koszty powstania takiego budynku mogą być wyższe niż przeznaczona przez urząd miasta na ogólnomiejski projekt kwota. – W przypadku większych kosztów niż te, które są do dyspozycji, zgadzamy się na projekt oraz stan surowy – mówi radny osiedla Radziwie. – Kwota 800 tys. złotych w zupełności te koszty pokryje, a wówczas będziemy starać się o inne źródła finansowania, pozwalające na zakończenie tej inwestycji – dodaje.

– Ten wniosek złożyliśmy nie jako radni, tylko jako mieszkańcy, społecznicy z osiedli. Mamy nadzieję, że wiele osób z naszych osiedli poprze ten nasz wspólny wniosek – podsumował Tomasz Kominek.Radny osiedla zdradził również, że złożył jeszcze samodzielnie dwa wnioski. Pierwszy dotyczy zamontowania czterech elektronicznych tablic, pokazujących stan i skalę zanieczyszczenia powietrza oraz warunki meteorologiczne w Płocku, które można zamontować na obiektach, będących własnością Urzędu Miasta Płocka w widocznych miejscach na terenie czterech dzielnic, tj. Podolszyce, Wielka Płyta, Stare Miasto i Radziwie.

Zamontowanie takich tablic jest umotywowane, według Tomasza Kominka, trzema faktami. W bezpośrednim sąsiedztwie Płocka ulokowany jest największy w Polsce zakład petrochemiczny PKN Orlen, Płock jest jednym z najbardziej zmotoryzowanych miast w Polsce, a część budynków mieszkalnych ocieplana jest nadal poprzez proces spalania węgla bądź produktów do tego nie przeznaczonych.

Kolejny projekt dotyczy powstania ścieżki rowerowej, łączącej osiedle Góry z Radziwiem, dzięki której można swobodnie dotrzeć do prawobrzeżnej części Płocka. Trasa prowadziłaby przez ulice: Krakówka, Dobrzykowska, Wąska, wał wiślany – most Solidarności.

– Celem powstania takiej trasy rowerowej jest poprawa bezpieczeństwa rowerzystów, którzy poruszaliby się ulicami stanowczo mniej uczęszczanymi przez pojazdy samochodowe. Trzeba też podkreślić, że ta trasa jest dużo bardziej urokliwa. Ulica Krakówka czy wał wiślany to piękne widoki oraz spokój i cisza, pozwalająca aktywnie wypoczywać – wyjaśnia radny.

Przypomnijmy, że urząd miasta do 3 września ma przedstawić ostateczną listę zgłoszonych projektów, które przeszły weryfikację formalno-prawną. Do 10 września ma być gotowa lista osób uprawnionych do głosowania w Budżecie Obywatelskim Płocka, natomiast głosowanie mieszkańców na projekty odbędzie się od 13 września do 3 października.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU