Zamknij

Zamknięte cmentarze, praca administracyjna zdalna - nowe decyzje rządu

16:42, 30.10.2020 Agnieszka Stachurska
Skomentuj

Od 31 października do 2 listopada zamknięte będą cmentarze. Rząd podjął taką decyzję ze względu na niezmniejszający się przyrost dziennych zakażeń w Polsce.
Zamknięte cmentarze Miniona doba przyniosła smutny rekord, w postaci 21.629 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Z tego powodu rząd podjął decyzję w sprawie nadchodzącego dnia Wszystkich Świętych.
- Podjęliśmy decyzję, że zarówno w sobotę, jak i w niedzielę oraz poniedziałek cmentarze będą zamknięte. Czekaliśmy z tą decyzją, ponieważ mieliśmy nadzieję, że liczba dziennych zachorowań będzie malała. Tak się nie dzieje. Nie chcemy doprowadzać do takiego ryzyka, że na skutek odwiedzin bliskich na cmentarzu, wiele osób poniesie śmierć - mówił premier Mateusz Morawiecki.
Jak dodał, decyzja ta nie dotyczy uroczystości pogrzebowych i czynności z nimi związanych. Premier zaapelował też do seniorów.
- To Wasze życie jest najbardziej zagrożone. Powyżej 70. roku życia to zagrożenie rośnie gwałtownie. Dlatego dzisiaj nasz apel przyjmuje formę alarmu: Zostańcie w domu! Jeśli możecie Państwo, przez najbliższe dwa tygodnie nie wychodźcie z domów, to jest bardzo ważne. Seniorzy muszą pozostać w domu, nie spotykać się z dziećmi, z rodziną, a jeśli już, to z zachowaniem środków ostrożności - przekazał premier.
Pracownicy administracyjni pracują z domu Wydano również regulację odnośnie pracowników administracyjnych. Jak największa liczba osób przez najbliższe dwa tygodnie (z możliwością przedłużenia) ma pracować zdalnie.
- Podobna prośba jest do pracodawców, tam gdzie jest to możliwe, wprowadźcie pracę zdalną. Musimy zdecydowanie ograniczyć kontakty międzyludzkie, by przerwać transmisję koronawirusa - mówił Mateusz Morawiecki.
Protesty na polskich ulicach Odniósł się też do protestów w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
- Ostatnio podzieliły nas, Polaków, sprawy światopoglądowe, ale teraz odłóżmy je, żeby skutecznie zwalczyć epidemię. Możemy się spierać o te bardzo ważne kwestie, ale najpierw zadbajmy o życie naszych rodziców i dziadków, byśmy mogli razem spędzić święta Bożego Narodzenia - podkreślał premier.
Tłumaczył, że Prezydent RP Andrzej Duda złożył dzisiaj do Sejmu projekt ustawy, który pozwoli na rozwiązanie sytuacji. Po jej uchwaleniu, w polskim prawie nadal będą występować trzy przesłanki legalnego usunięcia ciąży: z powodu zagrożenia życia i zdrowia matki, z powodu gwałtu lub kazirodztwa oraz z powodu ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu, które prowadzi do śmierci dziecka, co oddaje sytuację tzw. kompromisu aborcyjnego z 1993 roku. Zapewnił, że proces legislacyjny rozpocznie się bardzo szybko, aby nie było luk prawnych.
- Rozumiem gniew kobiet. Ale bardzo proszę wszystkich, którzy mają w sobie złość: zostańcie w domu, ponieważ najlepiej przysłużymy się wszystkim, jeśli zadbamy o ich zdrowie. Nie proszę, żebyśmy o tym zapomnieli, ale by odłożyć spory ideologiczne na czas walki z epidemią koronawirusa - apelował Mateusz Morawiecki.
Szczepienie w przyszłym roku, ale dobrowolne Zapowiedział też, że już w styczniu może pojawić się szczepionka na Covid-19, co zostało przedstawione na posiedzeniu Komisji Europejskiej. Szczepienie najpierw będzie dostępne dla wszystkich, którzy ich najbardziej potrzebują - dla ludzi starszych i służb medycznych.
- Szczepienie będzie na zasadzie dobrowolności - podkreślał premier.
Później w kolejnych kilku miesiącach, szczepionka na koronawirusa ma być dostępna szerzej. Szef rządu wyjaśnił, że Polska wpłaciła kwotę do puli budżetu Unii Europejskiej, żeby zapewnić sobie równy dostęp do tej szczepionki. W swoim wystąpieniu prosił Polaków o zdyscyplinowanie się i wytrwanie do czasu, kiedy pojawi się szansa na zapanowanie nad pandemią. Kwarantanna domowa automatycznie, pacjenci z pulsoksymetrem Minister zdrowia, Adam Niedzielski tłumaczył działania rządu w sprawie opanowania epidemii koronawirusa.
- To, co staramy się zrobić, żeby te decyzje podejmować na bieżąco, to monitorowanie rozwoju pandemii. W ostatnich dniach mamy sytuacje przekroczenia 20 tys. zachorowań, to zjawisko dzieje się przy ciągle rosnącej liczbie badań - mówił Adam Niedzielski. - Jesteśmy w pewnym momencie, kiedy rzeczywiście w perspektywie tygodnia czy dwóch ten scenariusz stabilizacji, czyli optymistyczny, może się pojawić. Dlatego tak ważnym jest, żebyśmy się odpowiedzialnie zachowywali - apelował.
Jak tłumaczył, rząd nie wprowadza na razie dodatkowych obostrzeń, bo chce w przyszłym tygodniu dokładnie przyjrzeć się, jak będzie rozwijała się pandemia. Zapowiedział także wprowadzenie opieki na poziomie podstawowym u pacjentów skąpo i bezobjawowych. Ma to być model opieki z użyciem pulsoksymetru.
- Każda osoba wskazana przez lekarza POZ, która ma dodatni wynik i jest skąpo lub bezobjawowa, otrzyma pulsoksymetr, a jego zapisy będą analizowane przez specjalne centrum analizy - wyjaśniał minister zdrowia.
Wyjaśnijmy, że pulsoksymetr to niewielkie, elektroniczne urządzenie medyczne służące do pomiaru wysycenia krwi tlenem, czyli saturacji. Aparat, który nakłada się na palec, daje możliwość sprawdzenia podstawowych parametrów życiowych - poza saturacją, mierzy również tętno. Pomiar jest nieinwazyjny (następuje przez skórę) i bezbolesny. Pulsoksymetry ze względu na niewielkie rozmiary i prostotę obsługi, świetnie sprawdzają się także w użytku domowym. Ministerstwo zdrowia wprowadza także zmiany w procesie prowadzenia kwarantanny. Od teraz domownicy osoby chorej nie będą musieli czekać na telefon z sanepidu.
- Przyjmujemy, że kwarantanna będzie miała charakter automatyczny - jeśli macie współdomownika z dodatnim testem, to zostańcie w domu - przekazał Adam Niedzielski.
Ministerstwo od dzisiaj przyjmuje także, iż testy antygenowe są taką samą podstawą stwierdzenia koronawirusa, jak testy PCR.
- Zmieniamy w ten sposób definicję krajową przypadku. Chcemy na większą skalę wprowadzić testowanie testami antygenowymi. Te zmiany zostaną ujęte w dokumencie nowej strategii, której kolejną wersję przygotujemy w przyszłym tygodniu - powiedział minister zdrowia.
Tarcza dla przedsiębiorców Premier zapowiedział natomiast pomoc dla wszystkich, którzy utracili w znacznej części przychody, w porównaniu do ubiegłego roku.
- Chcemy pomóc wszystkim przedsiębiorcom. Pracujemy teraz nad tarczą branżową dla branży gastronomicznej, fitness czy turystyki, ale będziemy także pracować nad tarczą finansową dla pozostałych przedsiębiorców - mówił Mateusz Morawiecki w odpowiedzi na pytanie dziennikarzy.

(Agnieszka Stachurska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

NauczycielNauczyciel

0 0

Seniorzy nie mogą zostać sami w domach. Samotność, stres i strach zabija. Bandyta Morawiecki chce zamordować jak najwięcej seniorów!!!!! 19:46, 30.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Polski rząd ma krew Polski rząd ma krew

0 0

Uwaga!!! Polski rząd chce wymordować jak najwięcej ludzi starych i chorych. Eksterminacja zacznie się po nowym roku aplikując wadliwą truciznę czyli szczepionkę którą zamordują mnóstwo ludzi. Depopulacja zostaje wcielona w życie. 19:50, 30.10.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

W3W3

0 0

I takie bzdury powielaja ludzie . Człowieku co ty bierzesz 00:18, 31.10.2020



Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%