Zamknij

Wreszcie wymyślono co zrobić z dawną komendą. Pomogła Akademia Mazowiecka

19:06, 22.02.2024 Wiktor Pleczyński
Skomentuj

Urząd Miasta Płocka ogłosił plany przejęcia od Urzędu Wojewódzkiego dawnego budynku po komendzie policji. Czekaliśmy na pomysł samorządowców przez 8 lat.
Od 2014 roku, gdy budynek przy ul. 1 Maja 3/5 opuściła Policja, toczyła się debata jaką nową rolę powinien przyjąć zabytek. Urząd Wojewódzki przez wiele lat oczekiwał konkretnej propozycji przeznaczenia budynku, aby wyrazić zgodę na jego przekazanie miastu w formie darowizny. Jednak Urząd Miasta Płocka nie chciał się zgodzić na przekazanie zabytku w tej formie. Dawałoby to bowiem podstawy do zwrotu darowizny Mazowieckiemu Urzędowi Wojewódzkiemu, gdyby władze Płocka chciały zmienić sposób użytkowania obiektu na inny, niż zadeklarowany przy ubieganiu się o przekazanie. Dlatego miasto starało się o kupno tego budynku za symboliczny procent wartości. Wówczas Urząd Miasta Płocka mógłby przeznaczyć nieruchomość na dowolny cel i dopasować go do możliwości zdobycia zewnętrznej dotacji.
- Przez ostatnich osiem lat nie było woli współpracy ze strony Urzędu Wojewódzkiego, nie było zgody na naszą propozycję - stwierdził podczas spotkania z dziennikarzami 22 lutego prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski.

Teraz, kiedy zmienił się wojewoda mazowiecki, powstała propozycja stworzenia w zabytkowym budynku komendy wydziału prawa i administracji Akademii Mazowieckiej w Płocku.
- Dzięki współpracy z nowym wojewodą mazowieckim, Mariuszem Frankowskim i dzięki determinacji rektora Akademii Mazowieckiej, Macieja Słodkiego udało się doprowadzić do porozumienia w sprawie przekazania uczelni zabytkowej kamienicy przy ul. 1 Maja 3/5 - ogłosił prezydent Płocka.
W Muzeum Mazowieckim 22 lutego br. został podpisany list intencyjny w sprawie budynku dawnej komendy. Podpisy złożył Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski (jako starosta grodzki), Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski i Rektor Akademii Mazowieckiej Maciej Słodki. Zgodnie z zapisami listu intencyjnego, Akademia Mazowiecka ma uzgodnić z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków program prac konserwatorskich, a następnie program zagospodarowania kamienicy, określający sposób korzystania z zabytku i eksponujący jego wartości. Gdy do tego dojdzie, po uzyskaniu zgody Wojewody Mazowieckiego, prezydent Płocka przekaże uczelni budynek przy ul. 1 Maja 3/5.  
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 

Post udostępniony przez Oko Na Płock (@oko_na_plock)

Monumentalną i piękną kamienicę przy ul. 1 Maja 3/5 zaprojektował płocki architekt Bolesław Zienkiewicz. Obiekt powstał w 1905 roku. Podczas okupacji budynek zajęli Niemcy i stworzyli w nim siedzibę gestapo. Po II Wojnie Światowej kamienicę zajęła Służba Bezpieczeństwa i Milicja. Na koniec, do 2014 roku w zabytku funkcjonowała Komenda Policji. Dla obiektu trudno było znaleźć godne zastosowanie, ze względu na zbrodnie, jakie najpierw Niemcy, a później komuniści dopuścili się w jego murach. Ostatecznie jest szansa, że zabytek stanie się miejscem kształcenia przyszłych prawników przez Akademię Mazowiecką w Płocku. Warto zauważyć, że architekt Bolesław Zienkiewicz zaprojektował również wiele innych, pięknych płockich budynków, które powstały na przełomie XIX i XX wieku. Wśród nich jest dawna siedziba NBP (obecnie Prokuratura Okręgowa), na rogu pl. Obrońców Warszawy i ul. Kościuszki. Obok, bliżej kościoła na Górkach pod adresem ul. Kościuszki 20 znajduje się także willa, którą architekt stworzył dla siebie, która od kilku lat także należy do Akademii Mazowieckiej. Bolesław Zienkiewicz zaprojektował także dom przy Kolegialnej 18 (obok dawnej siedziby pogotowia) i budynek przy Sienkiewicza 30 (dawny Hotel Herman).

(Wiktor Pleczyński)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Mieszkaniec....Mieszkaniec....

0 0

Czasem się zastanawiam, dlaczego Nowakowski tak Płocka nienawidzi. Budynek po komendzie niszczał 8 lat, bo chciano móc zmienić jego przeznaczenie( czytaj sprzedać). Zabytki znikają jeden po drugim. Nabrzeże jest bez ludzi (tylko prezydent z ekipą wie, jak tam mają dotrzeć ludzie z dziećmi i ludzie starsi - 20 miejsc parkingowych i żadnego dla autobusu- atrakcją znika. Basen bez parkingu. Teraz Jar Brzeźnicy - podobnie. Ludzie z Podoła nie będą się tłukli autobusami, za długo.
I tak miasto powolutku umiera. Dziękuję Panie Prezydencie.... 06:42, 23.02.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PłocczaninPłocczanin

0 0

Oni nienawidzą Płocka bo z niego nie pochodzą. Niestety od wielu lat wiocha rządzi i mamy efekty. A o usprawnieniach, w tym infrastruktury drogowej po tak zwanych remontach nie wspomnę.... 08:17, 23.02.2024


ŚwistakŚwistak

0 0

Jako mieszkaniec centrum domagam się, aby miasto wraz z uczelnią zapewniły stosowną ilość miejsc parkingowych - zarówno dla kadry wykładowczej, jak i studentów!!! W przeciwnym razie skończy się kolejną chmarą pojazdów z nadmiarem liter w rejestracji, przez którą mieszkańcy nie mają gdzie zaparkować pojazdu! 10:51, 23.02.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pisarz miejskipisarz miejski

0 0

by ktoś startował na stanowisko prezydenta czy radnego powinien przejść szereg egzaminów.Przed egzaminami każdy dążący do władzy powinien zaliczyć szereg wykładów i konferencji o samorządności.Nie wspomnę o
podstawach ekonomii ,inwestycjach,historii Płocka i zarządzania zasobami ludzkimi.Potem dopiero mogą się starać o umieszczenie na listach wyborczych.Mało by zdało te egzaminy.Stąd proponuję by rada Płocka liczyła najwyżej 7 osób.To i tak za dużo.Nie ilość ,a jakość się liczy.Popatrzcie na tą radę.Widzicie jacy to spece od podnoszenia
rączek w myśl dyrygenta. 18:43, 23.02.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%