Pilnie potrzebna jest krew osób, które przeszły koronawirusa. Pozyskane osocze pomaga w leczeniu osób, których życie zagrożone jest przez COVID-19.
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie Terenowy Oddział w Płocku i Klub Honorowych Dawców Krwi Legion Oddział Płock, zwracają się z prośbą o oddawanie krwi pełnej, a już niedługo również osocza przez osoby, które przechorowały COVID-19 i zostały uznane za zdrowe.
Osocze pozyskane od ozdrowieńców wspomaga leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażania.
Ozdrowieńcy muszą spełniać następujące wymagania:
- przechorowali COVID-19, zostali uznani za wyleczonych i czują się zdrowi,
- osoby, które przeszły bezobjawowo zakażenie wirusem SARS-CoV-2 i posiadają wynik badania z poziomem przeciwciał anty-SARS-CoV-2,
- są wieku 18-65 lat (w przypadku dawców pierwszorazowych 60 lat),
- minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji,
- osoby, które w przeszłości miały przetaczaną krew lub jej składki, a także kobiety, które były kiedykolwiek w ciąży przed oddaniem krwi lub osocza jako ozdrowieniec muszą mieć badanie krwi w kierunku obecności przeciwciał anty-HLA. Większość takich osób posiada te przeciwciała i nie mogą być dawcami osocza,
- spełniają kryteria dla dawców krwi zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017 w sprawie warunków pobierania krwi od dawców. Więcej informacji na stronie internetowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie.
Obecnie w RCKiK Terenowym Oddziale w Płocku można oddać krew pełną, z której otrzymywana jest jedna jednostka osocza oraz koncentrat krwinek czerwonych. Po rejestracji i przejściu badań kwalifikacyjnych, pobór krwi trwa około 8 minut.
Dawca może oddać krew pełną z 8 tygodniowym odstępem – kobieta 4 razy w roku, mężczyzna 6 razy w roku. Niedługo planowane jest pobieranie osocza metodą plazmaferezy za pośrednictwem separatora. Procedura jest taka sama jak w przypadku oddania krwi, tylko pobór osocza trwa około 40 minut.
Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki wielkości 100-200 ml i zamrażane. W zależności od zawartości w osoczu przeciwciał anty-SARS-CoV-2, chory na Covid-19 przetacza się 200-400 ml osocza. Dawca – ozdrowieniec może oddać osocze trzykrotnie w odstępie 1-2 tygodniowym.

Każdy ozdrowieniec może przyjść z dokumentem tożsamości oraz dokumentacją medyczną potwierdzającą przechorowanie COVID-19/zakażenie SARS-CoV-2 (pozytywny wynik testu RNA-SARS CoV2, lub testu antygenowego lub dodatni wynik badania przeciwciał anty-SARS Cov2 lub skierowanie na izolację) i oddać krew.
– Serdecznie zapraszamy również krwiodawców i kandydatów na dawców, którzy nie przeszli choroby do oddawania krwi pełnej, jak i osocza – zachęca Karol Krajewski Koordynator Klubu Honorowych Dawców Krwi Legion Oddział Płock.
Rejestracja dawców (ul. Medyczna 19) od poniedziałku do piątku:
- w godz. 7.00-13.00, w grudniu dodatkowo punkt jest otwarty w sobotę 5 grudnia,
- w godz. 7.00-12.00.
Po uruchomieniu separatora osocze można będzie oddawać w środy i piątki po wcześniejszej konsultacji z lekarzem w godz. 10.00-13.00 pod nr tel. 24 364 64 23.