Zamknij

Adam Balon: Kto może oddawać krew? [PODCAST]

Agnieszka StachurskaAgnieszka Stachurska 14:31, 14.06.2024 Aktualizacja: 19:13, 24.06.2024
Skomentuj

ORLEN Sport i Zdrowie

Dlaczego brakuje krwi w okresie wakacyjnym? Jak przygotować się do donacji? I kto może oddawać krew? Opowiada o tym Adam Balon, prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK przy ORLEN.

Spotykamy się nieprzypadkowo 14 czerwca, w Światowy Dzień Krwiodawcy. Dlaczego warto oddawać krew?

- Zacznę może od tego, że dzisiaj obchodzimy dwudziestą rocznicę ustanowienia Światowego Dnia Krwiodawcy przez Światową Organizację Zdrowia. I właśnie chyba taką małą tradycją się staje, że w studiu PetroNews chcę podziękować wszystkim honorowym krwiodawcom za tę szlachetną aktywność i jednocześnie prosić o dalsze zaangażowanie. Przez 20 lat tego święta, pomimo postępu medycyny, nadal nie udało się wynaleźć substytutu krwi. Honorowe krwiodawstwo jest jedyną metodą zapewnienia tego życiodajnego płynu - mówi Adam Balon, prezes Klubu HDK PCK przy ORLEN.

Sezon wakacyjny jest najtrudniejszym dla stacji krwiodawstwa. Dlaczego tak się dzieje?

- Z prozaicznych przyczyn. Jak co roku, część krwiodawców idzie na urlop, a okres wakacyjny jest to też statystycznie okres zwiększonej liczby wypadków komunikacyjnych. Dlatego Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zazwyczaj o tej porze roku alarmują i apelują o stawianie się do honorowych donacji - wyjaśnia Adam Balon.

Kto może zostać honorowym dawcą krwi?

- Jak do tej pory nic się nie zmieniło: osoba dorosła, która jest w dobrym stanie zdrowia, bez chorób przewlekłych, bez żadnych przyjmowanych na stałe leków i która poczuje w sercu chęć i potrzebę niesienia pomocy drugiemu człowiekowi w potrzebie. Trzeba powiedzieć przy tym, że jest satysfakcja z honorowej donacji, bo pomogliśmy uratować komuś zdrowie, a nawet życie. To jest po prostu bezcenne - zapewnia nasz rozmówca.

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport na temat honorowego krwiodawstwa, z którego wynika, że o ile jesteśmy dosyć dobrze zabezpieczeni w krew na różnego rodzaju zdarzenia czy operacje w standardowym czasie, to pandemia wykazała, że takie ekstremalne sytuacje powodują zagrożenie dostaw krwi. Czy po pandemii zmniejszyła się ilość krwiodawców?

- Jak sięgam pamięcią, w trakcie pandemii odnotowaliśmy spadek honorowych donacji, co było też związane z lockdownem, ale też być może z obawą krwiodawców przed donacją. Jednak później okazało się, że paradoksalnie osocze ozdrowieńców COVID-19 było zbawienne dla poprawy zdrowia osób, które zachorowały na COVID-19. Jako klub, organizowaliśmy nawet takie zbiórki osocza ozdrowieńców COVID-19 - wspomina prezes HDK PCK przy ORLEN.

Praktycznie każdy zdrowy człowiek może zostać krwiodawcą. A jak do takiej donacji się przygotować?

- Przygotowanie należy rozpocząć dobę lub dwie doby wcześniej. Przede wszystkim dobrze się nawodnić, spożyć lekki posiłek, nie spożywać napojów alkoholowych, a w dniu donacji najlepiej nie palić tytoniu. Przed oddaniem krwi dobrze jest zjeść lekkie śniadanie dla bezpieczeństwa krwiodawcy. Cała procedura trwa praktycznie chwilę. Przychodzimy do punktu krwiodawstwa, wypełniamy ankietę, następnie lekarz kwalifikujący do oddania krwi przeprowadza z nami wywiad, mierzy ciśnienie, a później jest już samo wkłucie, ja to nazywam wkłuciem komara - śmieje się nasz rozmówca.

Sam moment donacji to zaledwie kilka minut. Są jednak sytuacje, które wykluczą nas z możliwości oddania krwi. 

- Jest to szereg chorób, ale też i zabiegów kosmetycznych, które naruszają ciągłość tkanki. Do tego oczywiście wszystkie zabiegi medyczne, a także zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie. Wszystkie szczegóły można znaleźć na stronie Narodowego Centrum Krwi. Dyskwalifikacje mogą być czasowe i całkowite - wyjaśnia Adam Balon.

Na jakie przywileje może liczyć osoba oddająca krew, oczywiście oprócz świadomości ratowania czyjegoś zdrowia lub życia?

- Istnieje szereg odgórnie uwarunkowanych przywilejów za tę szlachetną aktywność. Jednym z najważniejszych jest wolne od pracy i nauki w dniu donacji oraz w dniu następnym, a także ulgi w rozliczeniach podatkowych. No i, oczywiście, słodki podarunek, na którym jest napis: "Łączy nas krew, która ratuje życie, bo tętni w nas dobro". Jest to 8 czekolad, ekwiwalent 4500 kilokalorii za utraconą krew w ilości 450 mililitrów - mówi prezes HDK PCK przy ORLEN.

Po donacji nie musimy niczego specjalnego spożywać, organizm sam zregeneruje się w ciągu około dwóch dni.

Pomimo wielu akcji, krew nadal jest potrzebna. Dlatego kluby honorowych dawców krwi organizują różnego rodzaju akcje krwiodawstwa.

- Projekt honorowych akcji krwiodawstwa w Grupie Kapitałowej ORLEN zakłada kilkanaście akcji rocznie. Nasz ambulans staje w Warszawie, w Płocku, czy w Trzebini. Oczywiście, akcja jest dedykowana pracownikom grupy kapitałowej, ale otwarta jest dla wszystkich chętnych, także jeżeli ktoś ma życzenie, zapraszamy do naszych ambulansów - zachęca Adam Balon.

W tym roku zrealizowanych zostało już sześć mobilnych akcji. Najbliższa odbędzie się 28 czerwca na parkingu Centrum Administracji ORLEN w Płocku.

- Zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych do podzielenia się tym życiodajnym lekiem - podsumowuje nasz rozmówca.

A my przyłączamy się i zachęcamy wszystkich do oddawania krwi, bo jest to jedyny lek, którego sztucznie nie można w żaden sposób wytworzyć i jest po prostu bezcenny.

[WIDEO]6368[/WIDEO]

Słuchaj nas na Spotify!

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Major BieńMajor Bień

0 0

Ciekawe, do jakiej partii zapisze się teraz nasz "bohater"? Kilka juz zaliczył. 09:12, 15.06.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%